0

Co rok 2015 oznaczał dla branży fiskalnej i jakie będą kolejne lata?

fot. mat. prasowy

2015 r. był dla rynku technologii sprzedaży istotny z 2. powodów. Nowe modele urządzeń i nowe przepisy.

Rok 2015 był dla rynku technologii sprzedaży istotny z 2 powodów.
Po pierwsze, swoje premiery miały urządzenia nietuzinkowe i przełamujące schematy. Po drugie, w życie weszły nowe przepisy, dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Czas na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy i sprawdzenie, czy najbliższe lata będą równie ciekawym okresem dla tej branży.

Na polskim rynku stale pojawiają się nowe kasy i drukarki fiskalne. I kiedy już myślimy, że technologia tego typu nie może zaskoczyć niczym specjalnym, kolejne generacje urządzeń rejestrujących wprowadzają innowacyjne rozwiązania i powiew świeżości. Rok 2015 był pod tym względem wyjątkowo obfity, gdyż do rąk przedsiębiorców trafiło wiele ciekawych modeli. Na szczególne wyróżnienie zasługują 2 urządzenia: kasa rejestrująca Posnet Revo oraz terminal fiskalny Posnet Thermal HD.

Bo warto łączyć,

a nie dzielić… także urządzenia fiskalne

Analizując polską branżę fiskalną, bez problemu można dostrzec kilka najważniejszych trendów. Jedną z takich tendencji jest z pewnością miniaturyzacja. Nie chodzi jednak tylko o to, że postęp technologiczny daje możliwość zastosowania mniejszych gabarytowo podzespołów. W tym przypadku dążenie do osiągnięcia jak największej wydajności, w jak najmniejszej obudowie, ma jasny cel – komfort pracy i oszczędność przestrzeni. A osiągnąć to można także dzięki łączeniu zupełnie różnych urządzeń.

Marcin Ciechowicz, ekspert z firmy Polskie Centrum Kas Fiskalnych w Warszawie, wyjaśnia:

W terminalu fiskalnym Posnet Thermal HD po raz pierwszy zintegrowano ze sobą drukarkę rejestrującą oraz komputer, czyli 2 podstawowe elementy wielu systemów sprzedaży. Całe urządzenie zajmuje niewiele miejsca, jednak nie to jest jego największą zaletą. O wydajności tej technologii świadczy fakt, że stanowi ona połączenie wszechstronnej drukarki Thermal HD oraz jednostki centralnej z podzespołami marki Intel.

Terminal fiskalny Posnet Thermal HD
Terminal fiskalny – Posnet Thermal HD
fot. mat. prasowy

Chęć łączenia funkcjonalnych rozwiązań można również zaobserwować na przykładzie Posnet Revo. W tym przypadku wszystko jednak zależy od decyzji przedsiębiorcy – urządzenie jest dostępne ze zintegrowaną szalką ważącą, która obsłuży towary o maksymalnej masie 15 kg. Niemniej, wspomniana kasa oferuje znacznie więcej nowości, a jedną z nich można zobaczyć od razu, bez zagłębiania się w specyfikację techniczną. Nigdy wcześniej przedsiębiorca nie mógł wybrać z aż 6 wersji kolorystycznych urządzenia fiskalnego. Revo jest dostępna w następujących wariantach: śnieżna biel, limonkowa zieleń, słoneczny żółty, błękit oceanu, ognista czerwień i elegancki fiolet. Aby dostrzec kolejną innowację tego modelu, trzeba się przyjrzeć nieco bliżej sposobowi jego pracy.

Marcin Ciechowicz:

Mechanizm drukujący w Posnet Revo został usytuowany tak, że urządzenie wystawia paragon fiskalny bezpośrednio w kierunku klienta, ułatwiając mu odbiór tego dokumentu. Całą procedurę dodatkowo usprawnia wbudowany obcinacz papieru. Nie bez znaczenia jest także to, że kasa drukuje paragony z prędkością 47 linii tekstu na sekundę.

Najmniejsza kasa fiskalna - Posnet Mobile HS EJ
Najmniejsza kasa fiskalna – Posnet Mobile HS EJ
fot. Mat. prasowe

Nowe przepisy:

kolejni podatnicy z kasami rejestrującymi

Nie można zapominać o tym, że ostatnie 12 miesięcy upłynęło także pod znakiem nowych przepisów fiskalnych. Wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 roku, dotyczącego zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wprowadzone zmiany sprawiły, że kolejne grupy podatników zostały zobligowane do korzystania z urządzeń fiskalnych niezależnie od wysokości osiąganego obrotu.

Ekspert PCKF podkreśla

Od 1 stycznia 2015 roku bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas rejestrujących objęto salony fryzjerskie i kosmetyczne, warsztaty samochodowe, prywatne gabinety lekarskie i dentystyczne, kancelarie prawnicze oraz restauracje. Konieczność posiadania urządzenia fiskalnego występuje oczywiście w przypadku świadczenia usług na rzecz klientów indywidualnych.

Co przepisy te oznaczały w praktyce? Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość nowych grup podatników obsługuje osoby fizyczne, a nie inne firmy. W związku z tym, regulacje przygotowane przez Ministerstwo Finansów nieuchronnie doprowadziły do konieczności zainstalowania pierwszej kasy fiskalnej przez wielu przedsiębiorców w tym samym czasie. Część z nich zwlekała z dopełnieniem nowych wymogów aż do końca okresu dostosowawczego, czyli do 1 marca 2015 roku. Pomimo tego, na rynku nie zabrakło urządzeń rejestrujących. Producenci, nauczeni doświadczeniem poprzednich zmian w przepisach, byli dobrze przygotowani do zaspokojenia bardzo dużego zapotrzebowania na kasy oraz drukarki fiskalne.

Prognozy

na najbliższy rok i kolejne lata

Branża technologii sprzedaży nie stoi w miejscu, więc trudno się spodziewać, aby 2016 roku nie przyniósł kolejnych ciekawych premier. Wiadomo już, że trwają prace nad stworzeniem urządzenia, które połączyłoby w sobie funkcje drukarki fiskalnej, terminala płatniczego oraz skanera kodów kreskowych. Oprócz chęci integracji poszczególnych elementów systemu sprzedaży, można podejrzewać, że nowe modele będą mniejsze, lżejsze oraz zdecydowanie bardziej wydajne. A jakich zmian w przepisach należy oczekiwać?

Marcin Ciechowicz zaznacza:

Rok 2016 w kwestii prawa fiskalnego powinien być spokojny. Warto jednak podkreślić, że obecne Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących będzie funkcjonowało jedynie do 31 grudnia br. W związku z tym, najpóźniej pod koniec 2016 roku należy się spodziewać nowych regulacji, które wejdą w życie 1 stycznia 2017.

Nowe Rozporządzenie Ministra Finansów nie jest jedyną, planowaną zmianą. Zgodnie z zapowiedziami, na początku 2017 roku ma bowiem nastąpić obniżenie stawek VAT w Polsce. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z kas lub drukarek fiskalnych, odczują tę modyfikację w sposób szczególny. Będzie to wymagało od nich przeprogramowania urządzenia we właściwym terminie.

Marcin Ciechowicz wyjaśnia:

Zmiana stawek podatkowych to poważne przedsięwzięcie i warto pomyśleć nad podjęciem stosownych kroków z odpowiednim wyprzedzeniem. A na pewno nie należy z tym zwlekać do ostatniej chwili. Na szczęście dziś na rynku są już dostępne urządzenia fiskalne, które oferują zaprogramowanie przejścia na nowe stawki VAT we właściwym terminie. Całą procedurę można więc wykonać wcześniej, a urządzenie automatycznie wprowadzi modyfikacje w odpowiednim momencie. W pozostałych przypadkach trudno będzie uniknąć długiej kolejki przed firmą serwisującą kasy, podobnie jak miało to miejsce przy poprzedniej zmianie tego typu, na przełomie 2010 i 2011 roku.

30 stycznia 2016 16:44
[fbcomments]