3 lutego 2025 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie ruszyły zapisy na Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny.
Ideą OUE SGH jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej oraz rozwijanie zainteresowań zagadnieniami gospodarczymi i z ekonomii.
Pierwsze zajęcia odbędą się 19 lutego 2025 r.
Idea Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego będzie realizowana poprzez powszechnie dostępne i bezpłatne kursy edukacyjne.
Program OUE generalnie obejmuje trzy ścieżki:
- ścieżkę kształcenia powszechnego,
- ścieżkę dziennikarską,
- ścieżkę nauczycielską.
Zajęcia – prowadzone przez znakomitych znawców poszczególnych dziedzin, nauczycieli akademickich SGH – składać się będą w wypadku ścieżki kształcenia powszechnego z podstawowego bloku certyfikowanego Ekonomia i Finanse oraz trzech bloków dodatkowych: Zarządzanie, Unia Europejska, Rozwój Zrównoważony i ESG.
Dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, rektor SGH:
Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny SGH to wyjątkowa inicjatywa, która umożliwia zdobycie rzetelnej wiedzy ekonomicznej w przystępnej formie – niezależnie od wykształcenia czy doświadczenia. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć mechanizmy gospodarki, rozwijać kompetencje i świadomie uczestniczyć w świecie ekonomii i biznesu. Uniwersytet Otwarty to także realizacja misji SGH, której elementem jest tworzenie otwartych i angażujących relacji z otoczeniem.
Dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH, opiekunka merytoryczna OUE i dyrektorka Instytutu Międzynarodowej Polityki Gospodarczej Kolegium Gospodarki Światowej SGH:
Powstaje przestrzeń, w której łączymy akademicką rzetelność SGH z praktycznym podejściem do nauki o gospodarce, finansach i zarządzaniu. Tworzymy programy dostosowane do różnych grup odbiorców, aby każdy – od nauczycieli po dziennikarzy i pasjonatów ekonomii – mógł zdobyć wartościową wiedzę i umiejętności przydatne w codziennym życiu i pracy.
Udział w bloku Ekonomia i Finanse umożliwi uzyskanie certyfikatu, który wydawany będzie na podstawie frekwencji w zajęciach oraz pozytywnego wyniku egzaminu. Z kolei udział w blokach dodatkowych przewiduje uzyskanie zaświadczenia o uczestnictwie, wydawanego również na podstawie frekwencji uzyskanej na zajęciach.
Słuchaczem OUE może zostać każda osoba pełnoletnia (powyżej 18 roku życia) niezależnie od wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.
Uczestnictwo w kursach OUE jest nieodpłatne.
Jedynie procedura egzaminacyjna, do której słuchacz może przystąpić dobrowolnie, przewiduje opłaty administracyjne.
Kursy OUE odbywają się w systemie semestralnym i składają się z cyklu zajęć, prowadzonych w trybie stacjonarnym na terenie kampusu SGH.
Ścieżka nauczycielska będzie realizowana online.
Ścieżka dziennikarska służąca pogłębianiu i profilowaniu wiedzy ekonomicznej dziennikarzy jest realizowana we współpracy z PAP. Tegoroczna edycja ma charakter pilotażowy.
Więcej informacji
oraz zasady rekrutacji i organizacji kursów Otwartego Uniwersytetu Ekonomicznego na stronie internetowej OUE: [LINK].