Nowy Sad na Mokotowie

Budynek zaprojektowany i wykonany na bazie 'Pawiówki' - listopad 2020 r. Fot. Maria Weronika Kmoch
Budynek zaprojektowany i wykonany na bazie 'Pawiówki' – listopad 2020 r.
fot. Maria Weronika Kmoch

O Nowym Sadzie na Mokotowie opowiada Maria Weronika Kmoch z Towarzystwa Miłośników Historii.

117. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od trzech lat emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii. Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek CXVII:

Nowy Sad na Mokotowie

Opowiada Maria Weronika Kmoch
czyli Kurpianka w wielkim świecie

Wśród włączonych do Warszawy w 1916 r. wsi, w gminie Mokotów, były Szopy Polskie (Nowy Sad). To ogrodnicze zagłębie dawnej Warszawy.

Zapewne Czarnieccy, właściciele folwarku Nowy Sad, byli zleceniodawcami willi wzniesionej w 1856 r. według projektu Franciszka Marii Lanciego. Ten sam człowiek zaprojektował pobliską tzw. Żółtą Karczmę, dziś siedzibę Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Plan z przełomu XIX i XX w., widoczne tereny należące do F. Bursiaka i Nowy Sad. Źr. UM Warszawy
Plan z przełomu XIX i XX w., – widoczne tereny należące do F. Bursiaka i Nowy Sad.
fot. Źr. UM Warszawy

Po 1863 r. majątek skonfiskowano.
W końcu XIX w. Nowy Sad kupił Feliks Bursiak z rodziny specjalizującej się w ogrodnictwie. Jego ogrody ciągnęły się od ul. Puławskiej do współczesnej Białej Koniczyny.

Ul. Bukowińska ok. 1926 r. - widoczne inspekty w gospodarstwie ogrodniczym Bursiaków. Źródło 'Co ma a czego potrzebuje Mokotów', 'Przegląd Wieczorny', 1926, nr 119, s. 4. Fot. arch. autorki
Ul. Bukowińska ok. 1926 r. – widoczne inspekty w gospodarstwie ogrodniczym Bursiaków. Źródło 'Co ma a czego potrzebuje Mokotów’, 'Przegląd Wieczorny’, 1926, nr 119, s. 4.
fot. arch. autorki

Teodor Niewiadomski w 1983 r. na łamach „Stolicy” wspominał okolicę:

Lewą stroną ulicy Bukowińskiej przebiegało murowane ogrodzenie z masywną bramą wjazdową. Za nim kryło się królestwo kwiatów i owoców, stanowiących otoczkę drewnianego dworku o trudnej o określenia architekturze.

Reklama prasowa F. Bursiaka. Źródło J. Kasprzycki, Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania, t. 4 - Mokotów i Ochota, Warszawa 2004, s. 54. Fot. Arch. autorki
Reklama prasowa F. Bursiaka. – źródło J. Kasprzycki, Korzenie miasta. Warszawskie pożegnania, t. 4 – Mokotów i Ochota, Warszawa 2004, s. 54. Fot. Arch. autorki
fot. Arch. autorki

Bursiak otwierał podwoje swojego królestwa, tzw. Bursiakówki, zapraszając na wycieczki i pokazy. Uchodził za autorytet w dziedzinie ogrodnictwa. Sprzedawał rośliny w warszawskich kwiaciarniach, m.in. przy Marszałkowskiej, a warzywa i owoce w sklepie przy Hożej. Miał też inspekty na Woli przy Żytniej. W konkursach ogrodniczych zajmował wysokie miejsca.

W 1904 r. w „Musze” pisano o jego zakładzie:

Najpiękniejsze kwiaty i różne rośliny
Ma ogrodnik Bursiak, mówię nie na kpiny
Przecudowne kwiecie przechodnia tak nęci
Że zawsze coś kupić, choćby nie miał chęci

oraz

Owoce przepyszne – szczególnie brzoskwinie
Kupuje się teraz, gdyż wnet sezon minie;
Winogrona, gruszki, jabłka, śliwki duże,
Przecudne kwiaty – bardzo śliczne róże.

Przedsiębiorstwo Bursiaka wyspecjalizowało się w uprawie róż i kwiatów ciętych dzięki Aleksandrowi Smolarkowi, zatrudnionemu na początku XX w. Potem przejął interes jako zięć Bursiaka. Doprowadził firmę do rozkwitu.

Zdjęcie lotnicze okolic Nowego Sadu - obszar należący do Bursiaków w 1935 r. Źr. UM Warszawy
Zdjęcie lotnicze okolic Nowego Sadu – obszar należący do Bursiaków w 1935 r.
fot. źr. UM Warszawy

W pobliżu, na rogu Wielickiej i Domaniewskiej, istniało duże przedsiębiorstwo ogrodnicze rodziny Gałeckich, w księgach adresowych przypisane do Nowego Sadu. Specjalizowało się w uprawie kwiatów doniczkowych i ciętych. Gałeccy oferowali też rośliny tropikalne. Mieli sklep przy ul. Smolnej. Andrzej Gałecki brał udział w pokazach i konkursach ogrodniczych. Należał do Towarzystwa Ogrodniczego.

Dom rodziny Gałeckich - ul. Puławska 178. Fot. źr. Archiwum Państwowe
Dom rodziny Gałeckich – ul. Puławska 178.
fot. źr. Archiwum Państwowe

W 1926 r. w prasie pisano:

doświadczenie i osobiste kierownictwo właściciela (…) zapewniło zakładom (…) powodzenie i rozkwit dzięki kulturalnemu i artystycznemu poziomowi, od którego tak wiele zależy w dziedzinie sztuki żywych kwiatów.

Notatka prasowa o A. Gałeckim. Źródło 'Ilustracja', 3 (1926), 23 (100), s. 19. Fot. arch. autorki
Notatka prasowa o A. Gałeckim. – źródło 'Ilustracja’, 3 (1926), 23 (100), s. 19.
fot. arch. autorki

W latach 30. zaczął się wykup gruntów i parcelacja ziemi w sąsiedztwie dzisiejszej stacji metra Wilanowska. Powołano „Spółkę Parcelacyjną Nowy Sad”. Planowano przekształcenie ogrodów, pól uprawnych i sadów w elegancką dzielnicę willową. Jednak przed wojną magistrat warszawski wycofał się z planów, ale rodzinom, które przystąpiły do spółki, pozwolono na korzystanie ze zwolnień podatkowych.

Spis właścicieli działek w Nowym Sadzie. Źródło 'Spis nieruchomości w Warszawie z podaniem nazwisk właścicieli 1930 r.', Warszawa 1930. Fot. arch. autorki
Spis właścicieli działek w Nowym Sadzie – źródło 'Spis nieruchomości w Warszawie z podaniem nazwisk właścicieli 1930 r.’, Warszawa 1930.
fot. arch. autorki

W czasie II wojny światowej Aleksander Smolarek przechowywał w swoich ogrodach Żydów z Mokotowa, np. rodzinę Biegunów, do której należał sklep z pasmanterią przy ul. Puławskiej u zbiegu z Odolańską. W ogrodzie mieścił się podręczny magazyn broni dla ruchu oporu, w który zaangażowali się Bursiakowie i Smolarkowie. W czasie powstania warszawskiego w pobliżu ogrodu walczył pułk AK „Baszta”.
W latach 60.–70. powstało tu blokowisko Osiedla „Skocznia”.

'Pawiówka' - rys. Marek Stępień, tusz na papierze, 1976 r. Zbiory Muzeum Warszawy. Fot. arch. autorki
'Pawiówka' – rys. Marek Stępień, tusz na papierze, 1976 r. Zbiory Muzeum Warszawy.
fot. arch. autorki

Wspomniana na wstępie willa przetrwała wojnę.
Nazywano ją Pawiówką, bo stary Smolarek hodował tutaj pawie.
Podobno za chleb przynoszony dla ptaków dawał ludziom na pamiątkę pawie pióra. W latach 90. willa została rozebrana przez prywatnego inwestora i zrekonstruowana.

Budynek zaprojektowany i wykonany na bazie 'Pawiówki' - listopad 2020 r. Fot. Maria Weronika Kmoch
Budynek zaprojektowany i wykonany na bazie 'Pawiówki' – listopad 2020 r.
fot. Maria Weronika Kmoch

Śladem Nowego Sadu jest kolumna przy ul. Bukowińskiej, pozostałość krzyża epidemicznego. W 1911 r. w asyście księży i mieszkańców Nowego Sadu przeniesiono na cmentarz służewiecki szczątki ofiar cholery z końca XIX w. Nie zachowała się pamiątkowa tablica-epitafium. Krzyż wieńczący kolumnę zastąpiono orłem. W 1999 r. wystawiono obok kompleks budynków mieszkalnych – Rezydencję Pod Orłem.

Kolumna z orłem przy ul. Bukowińskiej - maj 2021 r. Fot. Maria Weronika Kmoch
Kolumna z orłem przy ul. Bukowińskiej – maj 2021 r.
fot. Maria Weronika Kmoch

Maria Weronika Kmoch

Maria Weronika Kmoch
Maria Weronika Kmoch – autorka
fot. Piotr Kmoch

Historyczka i regionalistka badająca i popularyzująca dzieje oraz dziedzictwo powiatu przasnyskiego, Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Autorka dwóch książek, setek artykułów oraz bloga pt. Kurpianka w wielkim świecie (www.kurpiankawwielkimswiecie.pl). Członkini wielu organizacji społecznych i naukowych, edukatorka. Twórczyni i opiekunka Jednorożeckiego Archiwum Społecznego. Wikipedystka, członkini zarządu Wikimedia Polska. Prowadzi wykłady, warsztaty, projekty społeczne. Nauczycielka w I SLO „Bednarska” w Warszawie. W 2021 r. otrzymała nominację do Nagrody im. I. Sendlerowej Za naprawianie świata.
Więcej o autorce w Wikipedii.

Jest członkinią TMH od jesieni 2022 roku.

Podcast Radia Kolor

4:23 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
25 maja 2025 09:00