Zapraszamy na wernisaż jednego z najwybitniejszych polskich malarzy nurtu art brud, Marka Kraussa.
W sobotę 26 lipca 2025 roku wernisażem zostanie zainaugurowana wystawa Marka Kraussa zwanego „Warszawski Nikifor”, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy nurtu art brud, stawianych w jednej linii z Nikiforem czy Dwórnikiem.
Marek Kraus,
urodził się w 1955 roku w Warszawie.
Przyszedł na świat z dziecięcym porażeniem mózgu.
Kilka dziecięcych lat, które spędził w szpitalu psychiatrycznym i trauma z tym związana, miało duży wpływ na jego dzieciństwo i dalsze życie. Kupiony przez mamę album z wietnamskimi obrazami i fascynacja małego Marka tymi dziełami sprawiła, że już w dzieciństwie Krauss „chwycił za pędzel”. W wieku 18 lat wziął udział w pierwszej swojej – jeszcze zbiorowej – wystawie „Święto Milicjanta”. Popularność zyskał w końcu ubiegłego wieku, kiedy to zaczęli kupować kolekcjonerzy. Wśród nabywców znalazły się duże koncerny, np. McDonald, jak również prywatne osoby.
Artysta tworzy swoje farbami akrylowymi na papierze oraz na płótnie. Tematami obrazów są miejsca i doświadczenia własne. Z tych obrazów możemy poznać miejsca związane z trudnymi czasami przebywania w szpitalu w Garwolinie, wspomnień wyjazdów wakacyjnych, miejsca w Warszawie, gdzie malarz mieszkał i pracował. Na obrazach odnajdziemy też impresje z ulubionych filmów i obserwacje „ulicy”. W malarstwie stworzył własny, łatwo rozpoznawalny styl o charakterystycznej kresce i kolorystyce.
Krauss wziął też udział w około 400 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Bezwzględnie najważniejszą wystawą, gdzie można było oglądać obrazy Kraussa była wystawa „Nikifory” zorganizowana przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Wystawa prezentowała twórczość malarzy prymitywistów gdzie twórczość Marka Kraussa była prezentowana wraz z obrazami Nikifora Krynickiego, Edwarda Dwórnika i Aliny Dawidowicz.
Marek Krauss to także osoba zaangażowana w działalność charytatywną.
Wśród jego aktywności odnajdziemy zbiórki na organizacje wyjazdów osób niepełnosprawnych oraz uczestnictwo w licznych aukcjach charytatywnych i innych działań na rzecz chorych dzieci, za co uhonorowany został odznaczeniem Przyjaciel Dziecka. Krauss został pierwszym w Polsce nauczycielem-wolontariuszem, który uczy sztuki ART BRUT.
Artysta ten jest niezwykle ciekawym malarzem dostrzeganym na świecie. Jest pierwszym malarzem z Europy Wschodniej, którego obraz umieszczony został na znaczku kurierskim w Islandii. W roku 2022 obraz Kraussa pt. Blokowisko znalazł się podręczniku szkolnym języka polskiego dla uczniów liceów i techników.
Artysta jest czynnym i płodnym malarzem.
Do dnia dzisiejszego stworzył ponad 10.000 obrazów znajdujących się posiadaniu ok. 400 kolekcjonerów praktycznie na całym świecie. Obrazy Kraussa znajdziemy również w zbiorach Muzeum Sztuki Ludowej w Otrebusach. Jego obrazy sprzedawane były na licznych aukcjach sztuki. W 1999 roku malarz znalazł się w światowym katalogu „Mayera” wydanym w Szwajcarii.
Wernisaż
Dzieła Marka Kraussa będziecie mogli oglądać w warszawskiej Galerii Sztuki Arte.ON, znajdującej się w Al. „Solidarności” 101.
Na wernisaż wystawy zapraszamy w sobotę 26 lipca 2025 r.,
o godzinie 17:00.
Wystawa potrwa przez miesiąc, a zwiedzać ją można bezpłatnie.