Zaproszenia na weekend

Plaz Zamkowy wiosennie
Plaz Zamkowy – wiosennie
fot. Małgorzata Moryc

Wiosna się rozpędza a z nią sezon plenerowy. Tradycyjna paczka propozycji na sobotę i niedziele.

W PLENERZE

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 11 przy ul. Mysiej 3 odbędzie się II Święto Kwiatów. „Przedstawimy najciekawsze i najbardziej nowoczesne nurty florystyczne oraz ceramiczne. Pozwolimy kupić sadzonki na balkon i do ogródka, zabrać kwitnące wiosenne bukiety do domów. Szykujemy plan warsztatów kwiatowych, roślinnych. Nasi goście będą mieli okazję zobaczyć, jak powstają kwiatowe kompozycje, prezentowane z wyjątkowym kunsztem, porozmawiać z hodowcami oraz zrobić zakupy” – zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 11–16 przed teatrem Studio Buffo przy ul. Konopnickiej 6 odbędzie się III edycja akcji krwiodawstwa „Moja krew – Twoja krew”.

WOLA
W sobotę o godz. 13 na skwerze Alojzego Pawełka rozpocznie się happening „Ratujmy wolskie Koloseum”. „Zapraszamy wszystkich, którzy mają w sercu Wolę i Warszawę. Chcemy przypomnieć, że ceglane rotundy, które mogłyby przyciągać turystów, rozpadają się. Miasto nie powinno bezczynnie patrzeć, jak właściciel zaniedbuje to miejsce” – zachęcają organizatorzy. „W tym roku Wola obchodzi swoje stulecie. Tym bardziej smutno, kiedy dzielnica bezmyślnie traci kolejne zabytki, określające jej dawny przemysłowy charakter. Niedawno deweloper zburzył halę dawnej Fabryki Franaszka, choć była wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Nie pozwólmy, by unikatowe rotundy spotkał ten sam los” – dodają.

ŻOLIBORZ
W niedzielę o godz. 8.20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczną się uroczystości szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

SPORT

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę ponad 100 zawodników z kilkunastu krajów będzie rywalizować w międzynarodowym turnieju crossmintona ICO Speedminton Polish Open 2016 na PGE Narodowym. Rozegranych zostanie kilkaset meczów w kilkunastu kategoriach na 25 specjalnie przygotowanych boiskach.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 10 przy ul. Kopernika 36/40 odbędzie się trening biegowy. Biegi będą odbywać się regularnie w każdą sobotę o godz. 10. Start zawsze z tego samego miejsca. Wydarzenia są darmowe oraz otwarte dla wszystkich.

TARGÓWEK
W sobotę i niedzielę na boisku Orlik przy ul. Remiszewskiej 40 odbędzie się Turniej Piłki Nożnej – Targówek 2016. Szczegóły dostępne są w regulaminie i na stronie.

BEMOWO
W niedzielę o godz. 9 w Fortach Bema przy ul. Waldorffa rozpocznie się akredytacja zawodników do VII Legia MTB Maraton – maraton rowerowy. O godz. 11 odbędzie się wyścig dla dzieci w wieku 4–6 lat; O godz. 11.15 startuje dystans Giga (6 rund po 6 km – łącznie 36 km). Do godz. 12.30 odbywać się będzie akredytacja na dystans Mega (4 rundy po 6 km – łącznie 24 km), która startuje o godz. 12.45 i Mini (1 runda o długości 6 km), która startuje o godz. 14. W godz. 14.45–15.15 zaplanowano ceremonię nagradzania i tombolę. Numer startowy z czipem kosztuje 25 zł, gotówką. Mieszkańcy Bemowa są zwolnieni z opłaty startowej. Regulamin, druk zgłoszenia, mapy tras i rejestracja odbywają się na stronie: www.legia-mtbmaraton.pl.

WYCIECZKI

ŻOLIBORZ
W sobotę o godz. 13 przed Halą Marymoncką przy ul. Słowackiego 45/47 rozpocznie się spacer „Marymont”. „W trakcie sobotniego spaceru poznamy Marymont – niezwykłe osiedle leżące w granicach Bielan i Żoliborza, unieśmiertelnione w twórczości Marka Hłaski. Tereny, które wieki temu upodobali sobie królowie, a które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były szemraną dzielnicą, ubogim przedmieściem wielkiego miasta” – informują organizatorzy. Cena spaceru to: 10 zł/os. Dzieci do lat 10 spacerują bezpłatnie.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 15 pod pomnikiem ks. Skorupki na pl. Weteranów 1863 r. przed katedrą warszawsko-praską rozpocznie się spacer „Niezaistniała Praga PRL-u”. „Podążymy śladem spektakularnych i niezrealizowanych wizji urbanistycznych i architektonicznych, powstałych z myślą o Pradze po 1945 r. Niezaistniała Praga PRL-u miała wiele oblicz i kostiumów, na spacerze przedstawię choćby nieznane szerzej projekty socrealistyczne, socmodernistyczne i postmodernistyczne. Opowiem między innymi o jeleniach i sarnach, kolejce linowej, latarni morskiej i utopijnej trasie M-Z” – zachęcają organizatorzy. Wstęp wolny.

BEMOWO
W niedzielę przy Placu Zabaw przy ul. Obrońców Tobruku rozpocznie się spacer „Forty na Bemowie”. Wycieczka rowerowa, która poprowadzi od Fortu Bema, przez Fort Blizne aż do Fortu Chrzanów. Uczestnicy poznają historię i powojenne losy bemowskich części zespołu fortyfikacji wzniesionych przez władze rosyjskie wokół Warszawy w XIX w.

MOKOTÓW
W niedzielę o godz. 13 na pl. Unii Lubelskiej 1 przy zachodniej Rogatce Mokotowskiej rozpocznie się spacer „Mokotów”. „Mokotów to jedna z najpiękniejszych dzielnic stolicy. Jej najstarszą część, przyłączoną do Warszawy sto lat temu, odkryjemy już w ten weekend! Warszawscy przewodnicy zapraszają na spacer po dawnym »Mon Coteau« Izabeli Lubomirskiej, a także pomiędzy pięknymi kamienicami i willami z początku ubiegłego stulecia” – opisują organizatorzy. Cena spaceru to 10 zł/os. Dzieci do lat 10 spacerują bezpłatnie.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 15 na rondzie Waszyngtona, pod pomnikiem patrona ronda, rozpocznie się spacer „Saska Kępa”. „Wybierzemy się na Saską Kępę, wyspę przynależną raz do brzegu lewego, a raz do prawego. Przed wiekami matecznik zachodnioeuropejskiego osadnictwa i plenerowych imprez, dziś enklawa, gdzie życie toczy się własnym rytmem wśród modernistycznych willi i kawiarnianych rozmów. Moment na wizytę idealny, albowiem najwyższej próby modernistyczna architektura, w którą uliczki Kępy obfitują, wciąż jeszcze objawia się w całej okazałości, nieprzesłonięta listowiem” – zapowiadają organizatorzy. Przybliżona trasa: Jakubowska, Estońska, Lipska, Berezyńska, Walecznych, Dąbrowiecka, Obrońców, Katowicka, Zwycięzców, Królowej Aldony, Dąbrówki, Elsterska, Berezyńska. Wstęp wolny.

KONCERTY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5 orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Jerzego Maksymiuka. Data koncertu jest nieprzypadkowa, tego dnia maestro będzie świętował 80. urodziny. W trakcie jubileuszowego koncertu wystąpi również pianista Dmitri Alexeev.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę o godz. 17 w Klubie Kultury Gocław przy ul. Abrahama 10 odbędzie się koncert „Z piosenką po Warszawie” z okazji 100-lecia przyłączenia Gocławia do Warszawy. Wstęp wolny.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 18–21 w piwnicy pod Harendą przy ul. Krakowskie Przedmieście 4-6 odbędzie się koncert charytatywny. Cały dochód z koncertu zostanie przeznaczony na termosy oraz żywność dla podopiecznych fundacji Daj Herbatę. Fundacja ta zajmuje się osobami bezdomnymi oraz potrzebującymi. Inicjatywę muzycznie wspierają tacy artyści jak Piotr Bukartyk (obecny na polskiej scenie od ponad 30 lat, od wielu lat twórczość Piotra można również spotkać co piątek w porannej audycji Wojciecha Manna w Trójce), Jan Janga Tomaszewski (aktor, kompozytor, wykonawca piosenki aktorskiej), Krzysztof Zawadka (były członek zespołu Oddział Zamknięty) wraz z Darkiem Boratynem.

PRAGA-POŁUDNIE
W niedzielę o godz. 16 w Klubie Kultury Seniora przy ul. Pawlikowskiego 2 odbędzie się recital uczniów Szkoły Muzycznej nr 1 „Mały Wirtuoz”. Wstęp wolny.

MUZEA I WYSTAWY

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie można obejrzeć otwartą w piątek wystawę „»Titanic«. The Exhibition”, która potrwa do 9 października i otwarta będzie codziennie w godz. 9–20. „Na powierzchni 2 tys. mkw. zaprezentowanych zostanie ponad 200 obiektów wydobytych z zatopionego »Titanica«. Dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych, dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy – to tylko niektóre z eksponatów, które będzie można oglądać” – informują organizatorzy.

BIELANY
W sobotę i niedzielę w godz. 1017 w CRS Bielany przy ul. Lindego 20 odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. „Dużych i małych przyjaciół zwierząt zapraszamy na wiosenną, kolorową, miszmaszową wystawę kotów. W wesołej atmosferze wystąpią kocie piękności z wielu krajów Europy. Przyjadą do nas goście ze wschodu i zachodu, z południa i z północy. Poznamy najmniejszą rasę kotów drobne singapury, a obok będziemy mogli podziwiać kocie giganty maine coony. Zwiewne tureckie angory zachwycą nas swoją gracją, misiowate brytyjczyki podzielą się swoim uśmiechem, a ich długowłosi kuzyni zaprezentują nienaganną toaletę. Szkockie foldy, somalijczyki, abisyńczyki, bombaje i egipskie mau wystąpią obok swojskich kotów syberyjskich, norweskich leśnych i ragdolli” zapowiadają organizatorzy. Bilety normalne kosztują 12 zł.

KLUBY, PUBY I INNE

MOKOTÓW
W sobotę w klubie Stodoła przy ul. Batorego 10 odbędzie się występ Chippendales pt. „Break the rules!”. „Profesjonalnie przygotowane widowisko, rewelacyjna choreografia, gra świateł, doskonałe umiejętności artystów dają poczucie prestiżu, nowoczesności i luksusu. Ich występem nie będą zawiedzione nawet najbardziej wymagające panie. Chippendales to fenomen kulturowy, który doczekał się wielu naśladowców. Jednak żaden zespół nie gromadzi na swoich występach tylu kobiet, żaden nie daje takich popisów, żaden nie rozgrzewa tak jak oni. Bo prawdziwi Chippendales są tylko jedni. Ich show powala na kolana, zapada w pamięci na długo. Nie musisz jechać do Las Vegas! Koniecznie zarezerwuj termin i zobacz najnowszy projekt »Break the Rules« w Polsce” – zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę na Miejskim Stadionie Legii Warszawa przy ul. Łazienkowskiej 6a w strefie VIP odbędzie się ostatni dzień Warszawskiego Festiwalu Piwa. „To największe wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie poświęcone piwu rzemieślniczemu. Podczas festiwalu z ponad 200 nalewaków poleje się około 500 piw i cydrów z ponad 80 browarów rzemieślniczych z całego świata. Przynajmniej drugie tyle znajdziecie w butelkach” – zachęcają organizatorzy. Bilety: od 10 zł.

KINA, TEATRY

PRUSZKÓW
W sobotę o godz. 17 przy ul. Kościuszki 41 w Pruszkowie w Młodzieżowym Domu Kultury „Pałacyk” odbędzie się spektakl pt. „Ten drogi Lwów”, organizowany w ramach cyklu „Pamięć Kresów”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę o godz. 19 i w niedzielę o godz. 18 w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim 12/16 odbędzie się przedstawienie kabaretowo-muzyczne „Dla Mnie Bomba”. Przywołuje ono klimat przedwojennej Warszawy. W spektaklu znajdą się m.in. taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów. Przedstawienie to zostało wyróżnione Złotym Liściem Retro 2014 na Festiwalu im. Mieczysława Fogga. Przewodnikiem po przedwojennej Warszawie jest stary subiekt, właściciel sklepu z płytami, gazetami i pamiątkami. Barwni goście jego antykwariatu przybliżą nam artystyczno-kawiarniany styl minionej epoki. Błyskotliwe żarty i anegdoty, piosenki wesołe oraz te, nad którymi unosi się lekka nutka nostalgii, przeniosą nas w tamten świat. Spektakl trwa 2 godz. 35 min. Bilety dostępne są on-line na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę o godz. 14 w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim 12/16 odbędzie się 25. spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”. Bohaterem i gościem będzie Feliks Falk – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramatopisarz. Wstęp: 5 zł.

SPOTKANIA

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę w budynku Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 odbędzie się Muzyczna Gra Miejska na Grochowie. Gra została podzielona na trzy części – dla uczniów, dla odważnych oraz rodzinną. 9 kwietnia (sobota) o godz. 11 odbędzie się gra dla wszystkich chętnych. W trzy–pięcioosobowych drużynach uczestnicy gry „Wszystko gra!” wcielą się w rolę zespołów muzycznych, a ich zadaniem będzie odnalezienie zagubionych instrumentów. Tego samego dnia po zmroku, w ostatniej, nocnej odsłonie – gry dla odważnych – odbędzie się „Gabinet doktora Mocartewicza”. Gracze będą musieli odnaleźć zaginione prace naukowe doktora Mocartewicza, którego eksperymenty miały doprowadzić do zwiększenia u ludzi doznań słuchowych. Wstęp wolny. Obowiązują zapisy. Szczegóły dostępne są na stronie.

WESOŁA
W sobotę w godz. 12–15 w Ośrodku Kultury „Wesoła” przy ul. Starzyńskiego 21 odbędzie się spotkanie klubu „Wesoła kostka”. Jest to spotkanie miłośników gier planszowych. „Każdy jest mile widziany – przyprowadźcie kolegów, koleżanki, rodzinę, znajomych, przypadkowych przechodniów i zagrajmy w coś razem” – zachęcają organizatorzy. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie testowaniu nowych gier. Wśród nich pojawią się m.in. „Koncept”, „Timeline: Wynalazki”, „Szmal”, „Abalone Quatro”, „Pic na wodę”. Wstęp wolny.

PRAGA-PÓŁNOC
W sobotę w godz. 15–19 w Warszawskim Centrum Wielokulturowym przy ul. Jagiellońskiej 54 odbędzie się wydarzenie „Pospaceruj chwilę moimi drogami”. W programie m.in. debata na temat aktualnej sytuacji w Syrii i sąsiadujących państwach, a także o tym, w jaki sposób możemy pomagać uchodźcom i jak przygotować się na ich przyjęcie przez Polskę; występ młodzieży cudzoziemskiej ze Społecznego Gimnazjum nr 20 w Warszawie pt. „Od Bacha do muzyki świata”; przedstawienie teatralno-muzyczne „Zmartwychwstanie” oraz koncert Assefa Salloma na lutni arabskiej pt. „Muzyka tradycyjna i orientalna”.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę i niedzielę w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Targi Butów i Torebek. „Na imprezie nie zabraknie torebek na każdą okazję, a także wszelkiej maści butów wizytowych, pięknych szpilek, sportowych, rzadkich sneakersów, roboczych, tanecznych oraz wielu, wielu innych. Każdy znajdzie coś dla siebie, nieważne, czy pragniesz przybyć do nas na zakupy, czy by znaleźć nowego kontrahenta” – informują organizatorzy.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę i niedzielę na Stadionie PGE Narodowym odbędą się międzynarodowe targi sztuki International Art Fair Warsaw 2016. To pierwsze zorganizowane na taką skalę targi w Polsce z udziałem nie tylko polskich artystów, lecz także twórców z wielu innych krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, ze Szwajcarii, z Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Austrii czy Rumunii. Na targach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno z malarstwa, fotografii, jak i nowoczesnego wzornictwa oraz projektowania.

PRAGA-POŁUDNIE
W sobotę i niedzielę w godz. 12–20 na Stadionie PGE Narodowym odbędzie się Żarcie na kółkach: Start Sezonu 2016. Będzie to oficjalne otwarcie sezony food tracków. „Pojawi się ponad 80 samochodów, z czego część to dobrze znane, a spora grupa to debiutanci. Żarcie Na Kółkach oprócz atrakcji kulinarnych zapewni również mnóstwo dodatkowych atrakcji” – zachęcają organizatorzy.

WAWER
W niedzielę w godz. 10–16 w Cefe Peron przy ul. Patriotów 303 ruszą cykliczne targi żywności „Smaczny Targ”. „»Smaczny Targ« to okazja do pysznych i zdrowych zakupów od małych producentów, wyjątkowe dania od dobrych restauracji i pyszne wypieki znanych blogerów” – zachęcają organizatorzy. „Czekać będą na Was dużo dobrej kuchni, koce piknikowe, bezpłatne atrakcje dla dzieci i sielska atmosfera wiosny” – dodają. Kontakt dla wystawców: dobretargi@gmail.com.

ŚRÓDMIEŚCIE
W niedzielę w godz. 10.30–13.30 w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Festiwal Młodych Badaczy. To okazja, by poznać osobiście młodych ludzi z naukową pasją. Posłuchać o ich badaniach i zobaczyć projekty, które imponują naukowcom z wieloletnim stażem. Takie spotkanie jest cennym doświadczeniem zarówno dla uczestników festiwalu, którzy w ten sposób mogą zaprezentować się przed szeroką i zróżnicowaną publicznością, jak i dla gości „Kopernika” poszukujących ciekawych informacji i inspiracji do własnych odkryć. Wstęp wolny.

DLA DZIECI

URSYNÓW
W sobotę w godz. 9.30–12.30 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A odbędą się warsztaty „Co w trawie piszczy, co w lesie śpiewa” na temat ptaków.

URSYNÓW
W sobotę w godz. 10–11.30 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A odbędą się zajęcia „Nie bój żaby” – warsztaty o żabach. Przeznaczone są one dla rodzin z dziećmi w wieku 6–12 lat.

WESOŁA
W sobotę w godz. 10–13.30 w Hali Sportowej Gimnazjum nr 119 przy ul. Klimatycznej 3 odbędą się II Otwarte Zawody Modeli Szybowców „Smyki na start” – mistrzostwa Wesołej. Uczestnicy wydarzenia samodzielnie budują swoje modele na miejscu, a następnie biorą udział w konkurencji na najdalszy lot modelu. Można startować indywidualnie oraz całymi rodzinami. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod nr. tel. 22 427 37 74 lub adresem e-mail: pogodna@domkulturywesola.net.

ŚRÓDMIEŚCIE
W sobotę w godz. 1112.30 w Pawilonie Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 105 odbędą się warsztaty dla dzieci od 6. do 11. roku życia pod nazwą „Zajezdnia pawilon, czyli tramwajem po Warszawie”. Zajęcia poświęcone są roli tramwajów w życiu mieszkańców Warszawy. Na starych fotografiach poznamy pierwsze historyczne tramwaje konne oraz współczesne elektryczne, okoliczności powstawania pierwszych tras, rozwój istniejących, a także szczegóły podróżowania na przestrzeni lat. Skąd wywodzi się nazwa „tramwaj” i na ilu mostach w Warszawie możemy je spotkać? Co to są pantograf i sieć trakcyjna? Dlaczego po Warszawie jeździł tramwaj zwany „ropuchą”? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie poszukać odpowiedzi. W drugiej części zajęć każdy zaprojektuje własny model trójwymiarowego tramwaju. Udział kosztuje 5 zł. Zgłoszenia: Dział Edukacji Muzeum Warszawy, tel. 22 596 67 17, e-mail: edukacja@muzeumwarszawy.pl. Dziecko musi mieć opiekuna w trakcie zajęć.

Warszawski Serwis Prasowy

8 kwietnia 2016 09:10