26 marca 2025 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się spotkanie społeczności uczelni oraz ekspertów z Markiem Rutte, Sekretarzem Generalnym NATO, byłym premierem Holandii w latach 2010–2024.
Mark Rutte w swym wystąpieniu podkreślił:
Ani dla Europy, ani dla Stanów Zjednoczonych to nie jest czas, aby działać w pojedynkę.
Dr hab. Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH, powiedzia:
Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, który traktuję jako niezwykłe wyróżnienie dla naszej uczelni w przededniu 120. rocznicy jej założenia, którą będziemy obchodzić w 2026 r., by powitać w murach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie sekretarza generalnego NATO Marka Rutte. To dla naszej społeczności ogromne wyróżnienie i dowód znaczenia SGH w życiu społeczno-gospodarczym kraju.
2 marca 1999 roku nasz kraj został przyjęty do NATO. Pamiętam, z jakim entuzjazmem przyjęliśmy to wydarzenie w SGH. Nasza uczelnia – poprzez grono reformatorów pracujących pod kierunkiem prof. Leszka Balcerowicza – była bezpośrednio zaangażowana w proces transformacji ustrojowej i gospodarczej Polski. Naszym celem była zdrowa, rynkowa gospodarka i członkostwo w Unii Europejskiej. Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że warunkiem powodzenia tych wysiłków było włączenie się w pogłębianie więzi transatlantyckich i wzmocnienie bezpieczeństwa regionalnego.
Prof. Piotr Wachowiak podziękował sekretarzowi generalnemu za chęć spotkania ze społecznością SGH i społecznością Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – współorganizatora wizyty.
Dr hab. Piotr Wachowiak:
Panie Sekretarzu Generalny, dla naszej uczelni Pańska obecność jest wydarzeniem bez precedensu. Bardzo się z niej cieszymy. Jeszcze raz dziękuję za odwiedzenie naszej Alma Mater.
Sekretarz generalny NATO najpierw spotkał się z władzami rektorsko-kanclerskimi. W gabinecie rektora SGH wpisał się do księgi pamiątkowej. Wśród osób witających sekretarza generalnego w SGH był również gospodarz Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski, który odbył krótką rozmowę z Markiem Rutte.
Następnie w auli głównej sekretarz generalny NATO wygłosił wykład pt. „Ku silniejszemu NATO, zaangażowanie w bezpieczeństwo euroatlantyckie” (Stronger NATO, Commitment to Euro-Atlantic Security).
Mark Rutte powiedział:
Jesteście prawdziwym liderem w dziedzinie obronności, wydając w tym roku 4,7% PKB. Jesteście silnym zwolennikiem Ukrainy. Polska umieściła bezpieczeństwo w centrum swojej prezydencji w UE. Podczas moich dzisiejszych spotkań podziękowałem prezydentowi (Andrzejowi) Dudzie i premierowi (Donaldowi) Tuskowi nie tyle za deklaracje, co za czyny, gdy chodzi o nasze bezpieczeństwo.
Wykład dotyczył znaczenia więzi transatlantyckich.
Szef NATO podkreślił, że zapewnienie trwałego pokoju Ukrainie jest niezbędne dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnej stabilności.
Mark Rutte:
Świat patrzy.
Cieszę się, że prezydent Trump przełamał impas z Rosją.
I że trwają rozmowy w sprawie zawieszenia broni.
Cieszę się również, że Wielka Brytania i Francja przewodzą wysiłkom na rzecz trwałego pokoju, który omówimy jutro w Paryżu.
Jednocześnie wiem, że pojawiają się pytania o solidność więzi transatlantyckich i o zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo europejskie.Chcę być precyzyjny, to nie jest czas, aby działać w pojedynkę. Ani dla Europy, ani dla Ameryki Północnej. Globalne wyzwania bezpieczeństwa są zbyt duże, aby ktokolwiek z nas mógł stawić im czoło w pojedynkę. Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Europie i Ameryce Północnej, nie ma alternatywy dla NATO. Bez Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Norwegii, Islandii i Turcji nie sposób wyobrazić sobie obrony Europy. I nic nie zastąpi amerykańskiego parasola nuklearnego, ostatecznego gwaranta naszego bezpieczeństwa. Silny sojusz transatlantycki pozostaje podstawą naszej obrony.
Tak, Europa musi wiedzieć, że Wujek Sam nadal nas wspiera.
Ale Ameryka musi również wiedzieć, że jej sojusznicy z NATO staną na wysokości zadania. Bez ograniczeń i luk w zakresie zdolności. To uczciwe.(…) Zaangażowanie USA w NATO wiąże się z jasnym oczekiwaniem: że europejscy sojusznicy i Kanada wezmą większą odpowiedzialność za nasze wspólne bezpieczeństwo. Na szczycie w Hadze rozpoczniemy nowy rozdział dla naszej transatlantyckiej wspólnoty, gdzie zbudujemy silniejsze, sprawiedliwsze i groźniejsze NATO, aby stawić czoło bardziej niebezpiecznemu światu. Silniejsze NATO oznacza produkcję i inwestowanie jeszcze większej ilości środków w naszą obronę. Sprawiedliwsze NATO oznacza, że wszyscy sojusznicy będą wnosić sprawiedliwy wkład.
Po wykładzie w ramach sesji pytań i odpowiedzi moderowanej przez dyrektora PISM dr. hab. Jarosława Ćwieka-Karpowicza, Mark Rutte rozmawiał ze studentami i ekspertami.
Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych.
Więcej na stronie SGH: [LINK]