0

Warszawscy policjanci zatrzymali 15 osób z tak zwanej grupy mokotowskiej

Policja zatrzymanie
Policja – zatrzymanie
fot. KSP

Policjanci ze stołecznego „terroru” wspierani przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego i jednostek antyterrorystycznych zatrzymali 15 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. „grupie mokotowskiej”. W trakcie działań zabezpieczono między innymi pistolet maszynowy „Skorpion”, amunicję oraz środki odurzające. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie.

Z samego rana policjanci wydziału do walki z terrorem kryminalnym i zabójstw KSP wspierani przez funkcjonariuszy wydziału realizacyjnego i jednostek antyterrorystycznych weszli do kilkunastu mieszkań na terenie Warszawy i okolic. Działania realizowane były w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie i miały na celu likwidację zorganizowanej grupy przestępczej tzw. grupy mokotowskiej.

Spośród 15 zatrzymanych osób, 14 przedstawiono już zarzuty obejmujące okres od 2011 roku do chwili obecnej i dotyczące między innymi udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znacznymi ilościami środków odurzających (m.in. amfetaminy, heroiny oraz substancji psychotropowych), a także napadu z użyciem broni palnej na zakład jubilerski (doszło do niego w sierpniu 2011 roku przy ulicy Puławskiej w Warszawie) oraz napadu na dom w okolicach miejscowości Magnuszew koło Kozienic (2011 rok).

Pośród zatrzymanych osób są między innymi:

  • Sebastian L. (37 lat) ps. „Lepa”,
  • oraz Artur N. (36 lat) ps. „Arczi”,
  • Artur N. (39 lat) ps. „Yogi”.

„Lepa” i „Arczi” podejrzewani są o kierowanie grupą.

Dzisiaj do sądu skierowane zostaną wnioski o zastosowanie wobec zatrzymanych osób środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Policyjna realizacja była kontynuacją działań w wyniku, których między innymi zatrzymano i aresztowano osoby podejrzane o napad na konwojentów dostarczających pieniądze do placówki bankowej w Wólce Kosowskiej.

Przypomnijmy.
14 marca 2013 r. pracownicy prywatnej firmy ochrony osób i mienia dostarczali gotówkę do placówki bankowej na terenie targowiska w Wólce Kosowskiej. W momencie wejścia do środka hali targowej zostali zaatakowani przez trzech mężczyzn, którzy oddali w ich kierunku strzały z broni palnej. Dwoje konwojentów zostało rannych. Sprawcy zabrali worki z pieniędzmi i uciekli do samochodu, w którym czekał ich wspólnik. Po napadzie rannych konwojentów przewieziono do szpitali, gdzie byli operowani. Wielomiesięczna praca policjantów ze stołecznego „terroru” oraz prokuratorów pozwoliła na zatrzymanie osób podejrzanych o związek z tym napadem i wieloma innymi przestępstwami oraz ich tymczasowe aresztowanie.

Dotychczasowe działania policjantów z „terroru” pozwoliły na zatrzymanie łącznie 33 osób, zabezpieczenie ponad 20 kilogramów środków odurzających oraz wielu przedmiotów pochodzących z przestępstw, w tym biżuterii o wartości ponad 1 miliona złotych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli do chwili obecnej ponad 0,5 miliona złotych w gotówce.

Komenda Stołeczna Policji

28 maja 2014 13:25