0

Avant Tout

Avant Tout – Lenka Vagnerova & Company
fot. Mat. prasowe

Czeska grupa teatralna na warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu.

Avant Tout” to sentymentalna historia wielkiej miłości. Nie tyle od pierwszego wejrzenia, co od pierwszego spotkania podczas dostawy pizzy. A potem już proza życia: ślub, małżeństwo, ciąża, wspólne problemy. Przedstawione w ciekawy, pomysłowy sposób, podszyte poczuciem humory (wiadomo – Czesi), jednak utrzymany w realistycznym tonie życiowym. Na widowni nie brakowało łez, gdy historia skręcała na smutniejsze tory.

Avant tout”, nowy spektakl grupy Lenka Vegnerová & Company, to oryginalne dzieło francuskiego reżysera Lionela Ménard:

Proszę, by wszyscy dorośli wybaczyli mi, że ofiarowałem swój występ dziecku. Mam ku temu dobry powód – ta dziewczynka jest najodważniejsza i najbardziej śmiała ze wszystkich. Wszystkie dzieci pewnego dnia dorosną, ale nie wszystkie zapamiętają, że kiedyś były dziećmi.

Tak więc poprawiam treść mojej dedykacji: dla przyszłej, dorosłej Manon.

Opowiem Wam teraz starą historię, tak starą że nie pamiętam nawet, czy opowiada ona o Tobie czy o mnie. Historia ta składa się z niewielkich fragmentów, które są jak czubek góry lodowej wystający na powierzchnię, podczas gdy reszta na zawsze pozostaje ukryta przed naszymi oczami, w miejscu gdzie spotyka się widzialna i niewidzialna część każdego z nas.

W samym centrum tego uniwersum znajduje się opuszczona, rozległa bawełniana równina, gdzie życie jest pełne nieprzewidzianych wydarzeń. Mieszkańcy tej równiny wspólnie biorą udział w dziewięciomiesięcznej podróży, ale żaden z nich nie może być pewien, czy da sobie radę z wyprawą.

Mieszkańców jest w sumie czworo – dziecko przyszłości, które urodzi się jeden raz, tata, mama i przewodnik, którego zwykle nazywa się małym księciem.

Dziecko wybierające się w świat nie jest pewne, czy przetrwa swoją małą śmierć, jego rodzice nie są pewni, czy są przygotowani na ten moment swojego życia ani czy małemu księciu wystarczy czasu, by przekazać na czas wiadomości, jakie ma dla obojga swoich rodziców.

Lenka Vagnerova & Company

Współczesna teatralna grupa taneczna Lenka Vagnerová & Company założona była w 2012 r. przez choreografkę i reżyserkę Lenkę Vagnerovą. Każdego roku trupa prezentuje nowe spektakle w opartu o dzieła progresywnych autorów. Owe spektakle zawierają w sobie elementy tańca oraz teatrów: fizycznego, lalek oraz dramatycznego. Dzięki swojej działalności trupa przykłada rękę do systematycznego rozwoju gatunku, jakim jest teatr tańca w kraju i za granicą.

Pytania egzystencjalne, rola jaką odgrywają ludzie wobec innych żywych istot i środowiska, w jakim żyją, zabawa rzeczywistością i fantazją – te elementy charakteryzują spektakle trupy. Lenka kładzie nacisk na precyzję sytuacji teatralnych, jakość ruchów, wspiera indywidualność wykonawców, wykorzystuje w pełni mocne strony grupy i jej dynamikę, szuka fizycznych możliwości i granic tego, co potrafi ludzkie ciało. Emocje, wykonywane czynności, pasja, ryzyko, konflikt, harmonia i intuicja są i zawsze były częścią oryginalnego w formie języka teatru Lenki.

Zespół zrzesza wybitnych artystów, takich jak: tancerze, aktorzy, muzycy, artyści wizualni. Spektakle teatru wyróżnione były licznymi nagrodami i nominowane do wielu kolejnych – tak w Czechach, jak i za granicą, takich jak np.: Herald Angel Award / The Edinburgh Fringe Festival, Nagroda dla Najlepszego Pokazu Tanecznego / The Singapore Fringe Festival, Nagroda Miasta Pilsen / Międzynarodowy Festiwal Skupova Pilsen, Pokaz Taneczny Roku, Nagroda Publiczności, Tancerz Roku / Czech Dance Platform Festival, Nominacja do Total Theatre Award / Edinburgh Fringe Festival, kilka nagród Thalia Awards, itp.

 • Reżyseria, koncepcja, dramaturgia: Lionel Ménard
 • Muzyka: Tomáš Vychytil
 • Współpraca w ruchu / choreografia: Lenka Vagnerová
 • Wykonawcy: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská, Barbora Nechanická, Michal Heriban
 • Projekt: Michal Kříž
 • Światła: Michal Kříž / Karel Šimek
 • Projekcja: Erik Bartoš
 • Dźwięk: Eva Hamouzová / Andrej Jurkovič
 • Zdjęcia: Michal Hančovský
 • Projekt graficzny i wideo: Michal Heriban
 • Produkcja: Andrea Vagnerová
9 czerwca 2019 07:34