0

Magnezja

Magnezja – reżyseria: Maciej Bochniak
fot. 36. Warszawski Festiwal Filmowy

Groteskowy polski romans z westernem na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Po śmierci nestora rodu pieczę nad rodzinnym przestępczym biznesem przejmuje charyzmatyczna córka pragnąca rozszerzyć handel z ruskimi na towary o wyższej marży – czyli narkotyki. Para bliźniaków syjamskich ma swój pomysł na pozyskanie funduszy celem operacji rozdzielenia.

Nie można odmówić odwagi i westernowej ambicji. Nie brakuje również odjechanych pomysłów rodem z czarnej komedii. Doborowa polska obsada w rolach urozmaiconych charakteryzacją i kostiumami. Widać wiele nawiązań do znanych motywów filmowych, także w warstwie muzycznej.

Trudno w takiej sytuacji narzekać na kompozycję scenariusza. Co prawda pierwszoplanowa postać ginie na kilkanaście minut, ale akurat rola Ostaszewskiej była dużo słabsza od bliźniaków syjamskich, czy też stonowanej Kuleszy. Wygląda, że twórcy dobrze się bawili, bo aż prosiło się aby w postprodukcji wyciąć trochę scen. A jednak pozostawili niepasujący zbyt długi do klimatu czas trwania. Przez co końcówka jest już męcząca.

Film prezentowany na warszawskim festiwalu w ramach Konkursu Międzynarodowym. Do obejrzenia w poniedziałek 16 października o godz. 21.00 dla szczęśliwców, którzy „załapali się” na 25% biletów ze względu na sytuację epidemiologiczną.

Zwiastun:

  • reżyseria: Maciej Bochniak
  • scenariusz: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
  • montaż: Jacek Drosio
  • zdjęcia: Paweł Chorzępa
  • muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
  • scenografia: Marek Warszewski
  • obsada: Dawid Ogrodnik, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Małgorzata Gorol, Borys Szyc, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Bartosz Bielenia, Piotr Głowacki
13 października 2020 00:28