0

Pożar w garażu na Woli

Górczewska 181 - budynki, w których miał miejsce pożar.
Górczewska 181 – budynki, w których miał miejsce pożar.
fot. Google Street View

Dziś rano zapaliły się samochody w garażu podziemnym budynku przy ulicy Górczewskiej 181. Ewakuowano 150 osób.

Urząd Dzielnicy Wola zapewnił mieszkańcom miejsca w szkołach, kanapki i ciepłe posiłki, a gdyby konieczne było wyłączenie części budynku z użytkowania zapewni też miejsce noclegu na kilka dni.

16 października, wcześnie rano straż pożarna otrzymała informację o pożarze w garażu podziemnym budynku przy ul. Górczewskiej 181. Około godziny 8:00 po przeszło dwugodzinnej akcji ratowniczej, prawie 90 strażaków z 22 wozami bojowymi opanowało pożar. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę i zadymienie jeszcze przez kilka godzin inspektorzy PINB nie mogli wejść do budynku, w którym spłonęło 47 pojazdów.

W trakcie akcji gaśniczej zostało ewakuowanych 150 mieszkańców z 70 lokali znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie pożaru. Miejskimi autobusami zostali oni przewiezieni do szkół przygotowanych na tę okoliczność przez Dzielnicę. 51 osób trafiło do szkoły numer 351 przy ulicy Jana Olbrachta 48/56.

Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli:

Mieszkańcy otrzymali tam kanapki, ciepły posiłek i możliwość skorzystania z pomocy psychologa. Choć pożar wybuchł w budynku prywatnym i zapewnienie lokali zastępczych leży po stronie administracji, nikogo nie zostawimy bez dachu nad głową.

Wraz z warszawskim Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urząd dzielnicy na wszelki wypadek przygotował także miejsca noclegowe w sali gimnastycznej tej placówki.

Obecnie przy ul. Górczewskiej 181 trwają oględziny, a służby administracji pracują nad tym, by przywrócić dostawy wody i prądu do pozostałych lokali w budynku. Tych, które ze względu na brak bezpośredniego sąsiedztwa z pożarem nie zostały ewakuowane. Ruszyły też prace wydziału dochodzeniowo – śledczego warszawskiej Policji, które mają ustalić przyczyny pożaru.

Do momentu wydania ostatecznej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ewakuowani mieszkańcy mogą wejść do swoich mieszkań pojedynczo, jedynie w celu zabrania najpotrzebniejszych rzeczy. O decyzji inspektoratu poinformujemy w osobnym komunikacie. W mediach społecznościowych na bieżąco aktualizujemy status sprawy.

Z ostatniej chwili:

Decyzją Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego budynek H nie nadaje się do zamieszkania. Wszyscy mieszkańcy ewakuowani z powyższego budynku zabezpieczyli sobie schronienie we własnym zakresie.  W budynkach G i J na wskutek uszkodzonej instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej zostały odłączone media. Wspólnota będzie prowadziła działania naprawcze. Straż pożarna zakończyła działania. Pozostaje na miejscu Policja.

UD Wola

16 października 2020 18:40
[fbcomments]