Kobiety podbijają samorządy

8 marca 2025 - życzenia dla kobiet. Fot. UMWM
8 marca 2025 – życzenia dla kobiet.
fot. UMWM

W obecnej kadencji w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zasiada 19 pań. To 37% składu tego gremium.

Dotychczas w sejmiku na 308 mandatów 80 przypadło kobietom.

Coraz więcej kobiet w sejmiku

W pierwszej kadencji sejmiku województwa mazowieckiego (1998–2002) paniom przypadło zaledwie 12 z 80 mandatów. W kolejnych latach, kiedy sejmik liczył 51 radnych, ta liczba sukcesywnie rosła: w drugiej kadencji pań było 14, a w obecnej, VII kadencji w sejmiku zasiada 19 kobiet. Ponadto dwie radne, Janina Ewa Orzełowska i Anna Brzezińska, wchodzą w skład pięcioosobowego zarządu województwa mazowieckiego.

Marszałek Adam Struzik:

Kobiety są dobrze wykształcone, mają wiedzę i odpowiednie kompetencje do sprawowania funkcji publicznych. Świetnie sprawdzają się w rolach lokalnych włodarzy. Na Mazowszu panie są szczególnie zaangażowane na terenach wiejskich, gdzie niemal połowa sołtysów to właśnie kobiety.

Systematycznie rośnie liczba kobiet startujących do sejmików województw.
Według raportu przygotowanego przez Instytut Spraw Publicznych „Kobiety w polityce lokalnej. Udział kandydatek w wyborach samorządowych 2024” w 2010 r. kobiety stanowiły niespełna 30% kandydatów, natomiast w 2024 r. ich udział wzrósł do 46,8%

Co ważne, zwiększył się też odsetek głosów oddanych na kobiety.
W zeszłorocznych wyborach zdobyły one 39% głosów, co stanowi wzrost o 12,8 pkt procentowych w porównaniu do wyników z 2010 r.[LINK]

Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, podkreśla:

Reprezentacja kobiet zarówno w polityce krajowej, jak i lokalnej jest kluczowa. Powinnyśmy być aktywne i czynnie brać udział w podejmowaniu ważnych dla nas decyzji. Często trudno jest przełamać stereotypy, pozbyć się obaw, ale warto, bo lokalne wspólnoty potrzebują liderek, które zadbają m.in. o kwestie edukacji czy opieki  zdrowotnej.

Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, zaznacza, że praca w samorządzie wymaga od kobiet odporności, umiejętności godzenia różnych ról życiowych i konsekwencji w działaniu.

Anna Brzezińska:

Spotykam się z kobietami, które pełnią różne funkcje w samorządach, kołach gospodyń wiejskich, i widzę, jak ogromny potencjał w nich drzemie. Chcę, by ten potencjał był w pełni wykorzystywany, aby kolejne pokolenia kobiet mogły łatwiej rozwijać swoje kariery w polityce.

Najwięcej Pań w Radzie Warszawy

W samorządach lokalnych na stanowiskach wójtów, burmistrzów i prezydentów wciąż dominują mężczyźni. Kobiety stanowią tu mniej niż 20%. Najwięcej pań pełniących funkcję wykonawczą na poziomie lokalnym jest w województwach: lubuskim (ponad 25%), pomorskim (19,5%) i mazowieckim (19,1%).

W miastach na prawach powiatu w województwie mazowieckim 44,2% stanowią radne i jest to najlepszy wynik w Polsce. Podobnie jest w radach gmin. W 2024 r. w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców do rad gmin najwięcej kobiet wybrano w województwach mazowieckim (38%) i zachodniopomorskim (37,3%).

Warto zwrócić uwagę na Warszawę.
To jedyne miasto wojewódzkie w Polsce, gdzie w radzie miasta przeważają kobiety
. Na 60 mandatów 39 przypadło właśnie paniom.

8 marca 2025 - życzenia dla kobiet. Fot. UMWM
8 marca 2025 – życzenia dla kobiet
fot. UMWM
7 marca 2025 06:00