9 X o 17:00 rozpoczęło się święto samorządowców na warszawskiej Woli.
Urząd dzielnicy, w pięknej hali sportowej na Woli otoczonej ulicami Obozową, Długomiła i Szałka, zorganizował galę z okazji 25-lecia samorządu.
Uroczystości, w trakcie których wręczono wiele nagród a przede wszystkim po raz pierwszy w historii dzielnicy Nagrody Dobrej Woli, uświetnili mieszkańcy dzielnicy ale także byli burmistrzowie, wieloletni samorządowcy i zaproszeni przedstawiciele samorządu Warszawy, Mazowsza i Polski.
Podczas uroczystości wręczone zostały również medale Pro Masovia i Nagroda m.st. Warszawy.

Gości przywitali i uroczystość otworzyli Ewa Statkiewicz i Krzysztof Strzałkowski, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola oraz Burmistrz Dzielnicy Wola.
W imieniu własnym jak i reprezentowanych przez siebie urzędów przywitali wszystkich obecnych na sali oraz:
- Andrzeja Halickiego
Ministra Administracji i Cyfryzacji - Aleksandra Pocieja
Senatora Rzeczpospolitej Polskiej - Joannę Fabisiak
Posłankę na Sejm RP - Jacka Kozłowskiego
Wojewodę Mazowieckiego - Włodzimierza Paszyńskiego
Wiceprezydenta m.st. Warszawy
- Andrzej Halicki
- Joanna Fabisiak
- Aleksander Pociej
- Jacek Kozłowski
Film
Niespodzianką był specjalnie z tej okazji przygotowany film, w którym występują osoby mające ogromny wpływ na rozwój i stan aktualny dzielnicy Wola. To osby, które w ostatnim ćwierćwieczu pracowały na rzecz Woli oraz jej mieszkańców.
Pro Masovia.
„Pro Masovia”, to wyróżnienia przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, pana Wiesław Raboszuka, wręczył te wyróżnienia poniżej wymienionym:
- Towarzystwo Przyjaciół Woli
(odbierał Michał Szczerba, Poseł na Sejm) - Ksiądz kanonik dr Zbigniew Godlewski
- Urząd Dzielnicy Wola
(odebrał Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli)
Nagroda m.st. Warszawy
w imieniu Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy, nagrodę m.st. Warszawy wręczył pan Michał Czaykowski, Radny m.st. Warszawy.
Nagrodę wręczał panu dr Markowi Tarczyńskiemu, historykowi, wieloletniemu a dziś honorowemu prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Woli.
Część artystyczna
Aby nie zanudzić gości oficjalnymi wystąpieniami, dekoracjami i wręczeniami, na scenie pojawił się jedcen z bardziej znanych satyryków polskich, Laureat nagrody dziennikarzy na Festiwalu w Opolu w 2001, Wiktora 2004 oraz 2007 w kategorii „osobowość telewizyjna” czyli Piotr Bałtroczyk.
Opowiedział on o swej rodzinie, swych niedomaganiach, oczekiwaniach wobec wnuka, a także obsmarował większość swoich kolegów. I tych ze swej Mazurskiej małej Ojczyzny jak i tych ze scenicznych desek. Zrobił to tak zawodowo, że nikt nie może mieć do niego pretensji, a publiczność serdecznymi łzami radości powodowanymi gromkimi salwami śmiechu zrosiła klepkę hali sportowej.
Nagroda Dobrej Woli:
Po występie Piotra Bałtroczyka przystąpiono do wręczenia nagród Dobrej Woli.
Są to ustanowione w tym roku wyróżnienia dla osób lub instytucji, zasłużonych dla Woli i jej mieszkańców.
Urząd dzielnicy podzielił się sprawiedliwie z mieszkańcami i z ośmiu laureatów Nagrody, czterech wybrali mieszkańcy dzielnicy a czterech kapituła, specjalnie w tym celu powołana.
Mieszkańcy wybrali laureatów
Mieszkańcy, zanim wybrali laureatów nagrody wybrali dla niej także nazwę: Dobra Wola.
A następnie głosowali w urzędzie dzielnicy oraz przez Internet i wybrali jak niżej:
- Albert Sitarek (92 głosy),
Emerytowany strażak Państwowej Straży Pożarnej, mieszkaniec warszawskiej Woli. Jest zaangażowany w budowanie szacunku społecznego dla funkcjonariuszy służb publicznych i zwrócenie uwagi na tych, którzy w swej codziennej pracy narażają dla nas życie. Związany z Fundacją Dorastaj z Nami. Pomysłodawca Misji Semper Fi – akcji stypendialnej dla dzieci poległych strażaków. - Zespół Pracowników OPS Warszawa Wola (87 głosów).
Adres Żytnia 75/77 jest znany mieszkańcom Woli. Od 18 lat, w tym miejscu osoby chore psychicznie i ich rodziny mogą uzyskać profesjonalne wsparcie. Pod jednym dachem, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola prowadzi aż trzy ważne dla Mieszkańców Woli działalności: Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi, Klub „ Pod Daszkiem”, z którego mogą korzystać osoby niepełnosprawne wymagające pomocy i Świetlicę Opiekuńczą dla Osób Chorych na Chorobę Alzheimera.
ŚDS i Świetlica zapewniają bogaty program wspierająco-aktywizujący, który realizowany jest w formie zajęć indywidualnych i grupowych. W ramach Klubu „Pod Daszkiem” uczestnicy biorą udział w zajęciach edukacyjnych i psychoedukacyjnych, wspólnie organizują swój wolny czas. Mają możliwość skonsultowania się z psychologiem i pracownikiem socjalnym. - Fundacja Jeden Drugiemu (61 głosów)
Fundacja Jeden Drugiemu działa na warszawskiej Woli od 2010 roku. Misją jest pomoc samotnym matkom i ojcom, osobom strasznym, rodzinom wielodzietnym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom żyjącym w ubóstwie, z problemami psychicznymi i chorobą alkoholową.
Prowadzi działalność w celu zmniejszania obszarów niedożywienia najuboższych grup społecznych, oraz zmniejszania marnotrawienia żywności, przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, zwiększania udziału obywateli w życiu publicznym. Od 5 lat prowadzi sklep socjalny we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej na Woli. - Barbara Golc (51 głosów).
Rodzina Pani Barbary jest związana z Wolą od 1881 roku. W czasie wojny większość bliskich Pani Barbary zginęła. Od blisko 20 lat przebywa wśród seniorów, zna ich potrzeby i oczekiwania, a także ich sytuację materialną. Jest osobą czułą i nie pozostaje obojętna na krzywdy innych. Każdemu stara się pomóc w miarę swoich możliwości. Jest wielką społeczniczką działającą na terenie Woli. Zna ją większość wolskich seniorów. Pani Barbara jest bardzo zaangażowana w działania na rzecz osób słabych i niepełnosprawnych. Należy do Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przy ul. Młynarskiej 35a oraz jest członkiem Wolskiej Rady Seniorów.
Urzędnicy utworzyli kapitułę w skład której weszli:
- Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola
- Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola
- Mariusz Budziszewski, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola
- Ewa Statkiewicz, przewodnicząca Rady Dzielnicy Wola
- Kamil Giemza, przewodniczący klubu radny PO
- Jarosław Lewandowski, radny Dzielnicy Wola
- Magdalena Huszno, radna Dzielnicy Wola
- Jan Nowak, przewodniczącego klubu radnych PiS
Kapituła do Nagrody Dobrej Woli
wybrała laureatów:
- Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy
Nagrodę odebrała Pani Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek.
Cmentarz Powstańców Warszawy został założony zaraz po wojnie przy ul. Wolskiej. Od tej pory aż do wczesnych lat 50. z całego miasta zwożono tutaj prochy i szczątki warszawiaków, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim. Na Cmentarzu pochowano ponad 104 tys. osób.
Nieformalny Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy powstał w latach 80., a w 2004 roku przekształcił się w oficjalny Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Komitet współtworzyła i kieruje nim Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, łączniczka-strzelec oddziału osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych, będącego oddziałem dyspozycyjnym gen. „Montera”. O nadanie nekropolii godnego charakteru zabiega od 1947 r. Taki rozkaz dostała wtedy od swojego dowódcy.
Przez cały czas swej działalności Społeczny Komitet ds. Cmentarza Powstańców Warszawy zbiera nazwiska osób pochowanych na cmentarzu. Podejmuje również inicjatywy służące nadaniu Cmentarzowi Powstańców Warszawy odpowiedniej rangi.- Wanda Traczyk-Stawska
- Wanda Traczyk-Stawska
- Towarzystwo Przyjaciół Woli,
Towarzystwo Przyjaciół Woli powstało w 2003 roku jest kontynuatorem tradycji i dorobku Towarzystwa Przyjaciół Woli, działającego od 1916 roku oraz Oddziału Wolskiego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Celem Towarzystwa Przyjaciół Woli jest integracja mieszkańców i władz samorządowych na rzecz rozwoju społecznego, gospodarczego, przestrzennego i ochrony dziedzictwa kulturowego Woli.
Towarzystwo Przyjaciół Woli aktywnie angażuje się w ochronę i rewitalizację wolskich zabytków, organizuje widowiska historyczne oraz włącza się w działania edukacyjne. Jedną z inicjatyw od wielu lat podejmowaną przez Towarzystwo jest odrestaurowanie Reduty 56 u zbiegu ulic Wolskiej i Redutowej. Wszystkie te działania pomagają budować wolską tożsamość lokalną.
Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Woli jest Michał Szczerba, poseł na Sejm RP.Michał Szczerba – poseł na Sejm RP, prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli - Międzyszkolny Ośrodek Sportowy WOLA
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Wola został utworzony w 1965 roku jako placówka wychowania pozaszkolnego. W 1980 roku grupa trenerów i działaczy postanowiła utworzyć przy MOS WOLA Międzyszkolny Klub Sportowy, który został zarejestrowany w Szkolnym Związku Sportowym Warszawy. Od tego momentu najzdolniejsi młodzi sportowcy z Woli mogli startować w oficjalnych rozgrywkach sportowych organizowanych przez Polskie Związki Sportowe. Mogli nawet walczyć o mistrzostwo Polski.
W czasie istnienia MOS WOLA działały następujące sekcje sportowe: piłka siatkowa dziewcząt i chłopców, koszykówka, judo oraz tenis stołowy. Wszystkie sekcje mogą się pochwalić medalami Mistrzostw Polski. Największe sukcesy odnotowała sekcja siatkówki. Dziewczęta i chłopcy z MOS WOLA zdobyli łącznie 31 siatkarskich medali mistrzostw Polski. - i księdza dr Sylwestra Jeża.
Ks. dr Sylwester Jeż urodzony na warszawskiej Woli, niemal całe życie jest z nią związany. Powołał do życia Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi przy ul. Bema 73/75. Na początku Zespół skupia: Katolicką Szkołę Podstawową im. ks. Piotra Skargi; Katolickie Gimnazjum nr 49 im. ks. Piotra Skargi; Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi. W roku 2008 powstaje Publiczne Gimnazjum im. Ks. Piotra Skargi, a wygasa gimnazjum prywatne. W międzyczasie , Ks. Sylwester w ramach współpracy z dzielnicą Wola wynajmuje sale po przedszkolu miejskim, które zmieniło swoją siedzibę i otwiera przedszkole publiczne „ Kwiatki św. Franciszka „. Ostatnią dużą inicjatywą jest oddanie w 2013 r. do użytku uczniów dwukondygnacyjnej sali gimnastycznej i terenu rekreacyjnego.
Ks. dr jest również dyrektorem Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej. Za zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy został w roku 2013 uhonorowany medalem „ Zasłużony dla Warszawy „.
Dyplomy Marszałka Mazowsza
Na zakończenie burmistrz Krzysztof Strzałkowski w zastępstwie Wiesława Raboszuka, Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, wręczył dyplomy uznania przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Poczęstunek
Po takiej ilości emocji związanych z wyróżnieniami, goście posilili się przepysznym żurkiem, przekąsili kanapeczki i posłodzili sobie wieczór pysznymi ciachami.
Po uroczystości
Trzeba przyznać, że urząd dzielnicy Wola stanął na wysokości zadania i zgrabnie połączył zbiegające się uroczystości. Galę sprawnie poprowadził Mariusz Gruza, rzecznik prasowy urzędu, występującym nie brakowało humoru i dowcipem potrafili uraczyć słuchających. A rozpoczął minister Andrzej Halicki z uśmiechem pytając kto występuje po nim, by mógł zająć jego miejsce, gdyż już go ktoś sprytnie podsiadł.
Oczywiście krzeseł nie brakowało, a uwaga ta spowodowała rozprężenie i wprowadziła miłą atmosferę.
W przyszłym roku czekają nas tylko nagrody Dobrej Woli, więc już teraz warto bacznie rozglądać się dookoła.
