Co roku, w drugą niedzielę lipca, o godz. 15.00 europejczycy wchodzą do wody aby manifestować swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek. Podobnie będzie w tym roku.
Dołącz do Big Jump aby w niedzielę, 12 lipca wejść do Wisły.
Główne wydarzenie Big Jump w Polsce tradycyjnie już odbędzie się w Warszawie. W niedzielę, 12 lipca, na plaży przy Płycie Desantu w godz. 11:00-15:00 na uczestników czekać będą liczne atrakcje m.in. gry i zabawy edukacyjne, a wśród nich wodne koło fortuny, rozpoznawanie tropów zwierząt czy budowanie makiety rzeki idealnej z klocków Lego.
Punktualnie o godzinie 15.00 odbędzie się wspólne wejście do Wisły – w ten sposób obywatele całej Europy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i zwierzętom. „Wielki skok” w Warszawie organizowany jest przez Klub Gaja, Urząd m.st. Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Stołeczne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Społeczny Komitet Obchodów Roku Wisły 2017.
Tegoroczna edycja BIG JUMP odbywa się w ramach polskich obchodów 70. rocznicy ONZ. Ta edycja jest również szczególnie ważna gdyż w roku 2015 Państwa członkowskie będą weryfikować efekty prowadzonej polityki wodnej w zakresie osiągnięcia dobrego stanu wód w oparciu o założone cele w przyjętej w roku 2000 Ramowej Dyrektywy Wodnej. Każdy może jednak spróbować zweryfikować na swój sposób stan wód uczestnicząc w Big Jump.
W Polsce Big Jump koordynowany jest przez Klub Gaja, w ramach programu „Zaadoptuj rzekę” przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. Akcje Big Jump odbędą się w całym kraju. W zeszłym roku Polacy zorganizowali Big Jump w ponad 60 miejscach! W wydarzeniach wzięło udział 11 psów, 4 konie oraz….zaskroniec. Wszystkie miejsca BIG JUMP zgłoszone do Klubu Gaja znajdą się na interaktywnej mapie Polski w serwisie www.zaadoptujrzeke.pl .
Dzięki zaangażowaniu blisko 172 000 osób w latach 2005 – 2014 w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, opieką otoczono 688 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk w 1295 miejscach w Polsce.
Poprawiający się stan wód Wisły w Warszawie pozwala planować przywrócenie kąpieli w Wiśle w oparciu o tradycję basenów pływających. Zadanie to jest przewidziane do realizacji w budżecie miasta stołecznego Warszawy do roku 2020.