0

Kolejna próba podziału Mazowsza

Marszałek Adam Struzik
Marszałek Adam Struzik
fot. Comparic24.tv

Na temat kolejnego pomysłu PiS by podzielić Mazowsze wypowiada się Marszałek Adam Struzik.

Nie pierwszy to raz gdy partia Prawo i Sprawiedliwość planuje i dąży do podziału województwa mazowieckiego na dwa regiony. Miałoby to być województwo warszawskie (Warszawa i region stołeczny, metropolitarny, z przyległymi do Warszawy powiatami) oraz Województwo mazowieckie z pozostałymi powiatami.

W skład województwa warszawskiego miały by wchodzić:

  1. Miasto stołeczne Warszawa
  2. powiat nowodworski
  3. powiat legionowski
  4. powiat wołomiński
  5. powiat miński
  6. powiat otwocki
  7. powiat piaseczyński
  8. powiat pruszkowski
  9. powiat grodziski
  10. powiat warszawski zachodni

Województwo mazowieckie miało by tworzyć pozostałe 28 powiatów.

Dziennik Gazeta Prawna napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział, że pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy. Jego zdaniem jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Struzik zapowiedział, że będzie bronić integralności woj. mazowieckiego. Podobne stanowisko zajęli inni politycy PSL, a także Koalicji Obywatelskiej.

Adam Struzik, Marszałek Mazowsza:

Mówimy zdecydowane NIE absurdalnemu i destrukcyjnemu projektowi podziału Mazowsza. To cyniczna próba odebrania władzy w regionie, w którym PiS-owi nie udało się wygrać wyborów samorządowych. Ten pomysł to klasyczny przykład braku praworządności. Jest nie tylko niezgodny z polskim i europejskim prawem, ale przede wszystkim stoi w absolutnej sprzeczności z Konstytucją RP. Podział statystyczny zabezpiecza środki UE, to podział administracyjny jest dla nich zagrożeniem Będziemy walczyć o jedność naszego regionu przed wszystkimi krajowymi i europejskimi instytucjami.

Szczegółowo o problemach związane z ewentualnym podziałem Mazowsza na dwa odrębne województwa marszałek Struzik mówił w rozmowie z Piotrem Gembarowskim z COMPARIC24.TV

26 lipca 2020 21:27