Druga połówka

Julien Dassin plakat
Julien Dassin – plakat
fot. Materiał Organizatora

Po informacji o koncertach planowanych na I połowę marca 2025 r. Roman Soroczyński proponuje kolejne imprezy.

Wczoraj opublikowaliśmy zapowiedź kilku koncertów, które będą organizowane w pierwszej połowie marca 2025 roku (zob. https://www.warszawa.pl/obfita-polowa-marca/). Teraz pora na drugą połówkę miesiąca.

Już 17 marca – po koncertach w Zabrzu (15.03., Dom Muzyki i Tańca) i w Poznaniu (16.03., Sala Ziemi) – do Warszawy zawita Julien Dassin, syn legendarnego francuskiego artysty Joe Dassina. Miejscem spotkania z widzami i słuchaczami będzie Filharmonia Narodowa. Julien zaprezentuje najpiękniejsze utwory swojego ojca, które do dziś poruszają serca słuchaczy na całym świecie. W repertuarze koncertów znajdą się największe przeboje Joe Dassina, takie jak Les Champs-Élysées, Salut Les Amoureux, L’Été Indien, Et Si Tu N’Existais Pas, À Toi oraz wiele innych. Te ponadczasowe utwory przeniosą widzów w klimat francuskiego chanson – pełen miłości, elegancji i romantyzmu, który tak pięknie oddawał Joe Dassin.

Julien Dassin na scenie
Julien Dassin – na scenie
fot. Materiał Organizatora

Julien łączy największe przeboje ojca z własnymi, pełnymi pasji kompozycjami. Jego unikalna wizja artystyczna i charyzma sceniczna sprawiają, że każdy koncert to wyjątkowe przeżycie. Reprezentuje on trzecie pokolenie muzycznej dynastii Dassin. Jego dziadek, Jules Dassin, był uznanym reżyserem, a ojciec, Joe Dassin, zdobył międzynarodową sławę jako piosenkarz. Spadkobierca rodu otoczył się najlepszymi francuskimi muzykami, tworząc Paris-Tour Eiffel Orchestra. W skład zespołu wchodzą m.in. perkusista Joe Dassina oraz pianista i akordeonista, którzy współpracowali z takimi legendami, jak Charles Trenet i Charles Aznavour. Razem odbyli liczne trasy koncertowe, w tym tydzień wyprzedanych koncertów w Salle Pleyel w Paryżu oraz występy z Natashą St Pier i zespołem Les Compagnons. Pierwszy album artysty z piosenkami Yvesa Montanda, nagrany w 2012 roku z Florence Coste, zyskał ogromną popularność. Podobnie rzecz się ma z płytą Globe-Trotter, wydaną siedem lat później. Od razu zaznaczę, że czwartym, i ostatnim miejscem występów francuskiego artysty podczas tournée – organizowanego przez firmę High Note Events działająca pod marką MAKROCONCERT – będzie Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, co nastąpi 19 marca.

Heaven And Earth okładka płyty
Heaven And Earth – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Tego samego dnia do Klubu Stodoła zawita Kamasi Washington – multi-instrumentalista, kompozytor i frontman pochodzący z Los Angeles. Jest to „zaległa” wizyta, bowiem w listopadzie 2024 roku – ze względu na stan zdrowia – artysta odwołał trasę koncertową. Artysta zdobył światowe uznanie m.in. wydawnictwami The Epic, Harmony of Difference oraz Heaven and Earth. W 2020 roku Kamasi stworzył ścieżkę dźwiękową do dokumentu Michelle Obamy Becoming, co dało mu nominacje do nagród Emmy i Grammy. W tym samym roku Washington został współzałożycielem supergrupy Dinner Party. Najnowszym albumem artysty jest Fearless Movement, zainspirowany tańcem i narodzinami jego pierwszej córki.

Siniaki i cekiny ciąg dalszy okładka płyty
Siniaki i cekiny ciąg dalszy – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Z kolei 20 marca w Stodole wystąpi Margaret – pochodząca z moich rodzinnych stron piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek, która z wykształcenia jest… projektantką mody. Jej dwa albumy, debiutancki Add the Blonde oraz Just the Two of Us (nagrany z Mattem Duskiem) zdobyły status platynowej płyty. W 2019 wydała trzeci album pt. Gaja Hornby.

Pierwszy wiosenny weekend 2025 roku w Stodole będzie należał do zespołu KULT – tym razem w wersji „bez prądu”: 21 i 22 marca grupa wystąpi w ramach trasy Kult Akustik 2025. KULT jest dosyć częstym, i zawsze ciepło przyjmowanym, gościem w Stodole i już kilka razy miałem przyjemność przypominać znakomity dorobek zespołu.

Mikromusic z górnej półki okładka płyty
Mikromusic z górnej półki – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Inna trasa koncertowa – zatytułowana Nie umiem tańczyć tour – zaprowadzi do Stodoły zespół Mikromusic. 23 marca artyści grają muzykę określaną jako avant pop lub art pop, a w ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Debiutowali w 2006 roku albumem Mikromusic i od tamtej pory wydali siedem płyt studyjnych oraz kilka koncertowych.

Grzegorz Turnau zaprasza
Grzegorz Turnau – zaprasza
fot. Materiał Organizatora

Na chwilę zmieniamy miejsce naszego pobytu i udajemy się do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Tam bowiem 24 marca Agencja Prestige MJM organizuje koncert finałowy jubileuszowej Trasy XL, której bohaterem jest Grzegorz Turnau. Znakomity kompozytor, wokalista i pianista obchodzi 40-lecie debiutu, kiedy piosenką Znów wędrujemy został sensacyjnym laureatem pierwszej nagrody legendarnego Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W finałowym koncercie Grzegorz Turnau z pewnością – oprócz wspomnianej Znów wędrujemy – zaśpiewa inne swoje znane i lubiane piosenki: Bracka, Między ciszą a ciszą, Naprawdę nie dzieje się nic, Liryka, liryka, a także premierowe utwory z nowego albumu. Z Jubilatem wystąpią także zaprzyjaźnieni artyści, specjalnie zaproszeni na wydarzenie w Warszawie: Dorota Miśkiewicz, Joanna Kulig, Jakub Józef Orliński, Andrzej Sikorowski oraz grupa Atom String Quartet.

Po krótkiej przerwie, na ostatni weekend marca, wracamy do Klubu Stodoła. W piątek, 28 marca – w ramach trasy koncertowej Radio Edit – zawita tam Kuba Badach. Znany z niepowtarzalnego głosu, emocjonalnych interpretacji i perfekcyjnego warsztatu artysta podzieli się z fanami nowym materiałem oraz najważniejszymi utworami w dotychczasowym repertuarze. Kuba Badach jest znany m.in. jako lider takich projektów, jak Poluzjanci czy Tribute to Andrzej Zaucha. Jego muzyka to unikalne połączenie jazzowej finezji, soulowej głębi i popowej przystępności, które przyciągają fanów o różnorodnych muzycznych gustach. Zdobywca wielu nagród, w tym Fryderyków, powraca z nowym albumem Radio Edit, który wyznacza kolejny etap w jego muzycznej drodze.

Oldschool okładka płyty
Oldschool – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Następnego dnia scenę Stodoły opanuje Krzysztof Zalewski, który powraca z nową, rockową energią! 29 marca artysta zaprezentuje materiał z najnowszej płyty ZGŁOWY, jeszcze surowszy i bardziej odważny niż jego dotychczasowe dokonania. Droga Krzysztofa Zalewskiego do miejsca, w którym jest teraz wymagała pracy i determinacji. Początkowo doskonalił swój warsztat jako sideman. W 2013 ukazał się jego album Zelig. W 2016 roku swoją premierę miała płyta Złoto –  nomen omen szybko osiągając status złotej, teraz już platynowej. Kolejny sukces przyniosła płyta Zalewski śpiewa Niemena. Utwierdził swoją pozycję wydając płytę Zabawa, za którą został nagrodzony trzema Fryderykami. W 2021 roku Zalewski dołączył do grona artystów, będących częścią projektu MTV Unplugged.

Zelig okładka płyty
Zelig – okładka płyty
fot. Roman Soroczyński

Powyższe koncerty będą tylko częścią propozycji muzycznych na marzec 2025 roku. Możemy tylko cieszyć się z ich obfitości i… żałować, że nie możemy wszędzie dotrzeć.

21 lutego 2025 12:15