0

Bombat Belus i The Thox

Syrenka OKO - Taka Syrenka, Ośrodka Kultury Ochoty, wita gości
Syrenka OKO – Taka Syrenka, Ośrodka Kultury Ochoty, wita gości
fot. MPawlik

We wtorek, 12 stycznia, w warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty w ramach piątej części projektu Grunt to bunt wystąpiły zespoły Bombat Belus i The Thox. Oba z Warszawy.

Scena OKO - przed koncertami
Scena OKO – przed koncertami
fot. MPawlik

Dlaczego Grunt to bunt? Dlatego, że organizatorzy, Radio Bunt, Studio Made For Music.pl, Ośrodek Kultury Ochoty i festiwal Rock na bagnie, idą pod prąd. Otóż ci szaleńcy stwierdzili, że trzeba przybliżyć słuchaczom, widzom i czytelnikom sztukę alternatywną. Głównie muzykę, ale także literaturę i film. Grunt to bunt to również eliminacje do Rocka na bagnie 2016. Spośród zespołów, które zgłoszą się i wystąpią w „Oku”, organizator festiwalu wybierze kapelę, która otworzy Bagno 1 lipca 2016 roku o godzinie 13:00.

The Thox

Detoksi pochodzą z Warszawy i od niedawna próbują namieszać koncertowo, głównie w rodzinnym mieście. Wkrótce będzie można cieszyć uszy ich nową płytą, której nagrywanie zespół właśnie ukończył. Fani, Bombat Belus, którzy stawili się licznie, żeby posłuchać swoich idoli, byli nieco zszkowani widokiem trzech kolesiów grających na dwóch gitarach akustycznych i akustycznym basie plus czwartym na perkusji. Jednak dali im spokojnie skończyć set. The Thox to bardzo ciekawy zespół, nie oglądający się na mody. Konsekwentnie grają akustycznego rocka, tkwiącego korzeniami w Doorsach, Dylanie czy Neilu Youngu. Bardzo stylowe granie, ze świetnym wokalistą. Gdy zaczną śpiewać po polsku, mogą kiedyś zastąpić emerytów z Dżemu.

Bombat Belus

Kolejny zespół z Warszawy na scenie „Oka”. To są koledzy, którzy klimat Warszawy wyssali z mlekiem matki. Słychać to w muzyce i charakterystycznym sposobie śpiewania. Kiedyś była Kapela Czerniakowska, a dziś mamy Bombat Belus. Niech młodzież też ma swoją warszawską kapelę. Bombat Belus z koncertu na koncert robi postępy. Są zgrani i brzmią znakomicie. Poza własnymi kompozycjami znanymi z płyty „If you like us it’s nice​.​.​.” oraz epki „Z warszawskim sznytem” chłopcy zagrali kilka standardów, jak choćby „Zimnego drania”.

We wtorkowy wieczór, w „Oku” stawiła się licznie publiczność. To na pewno zasługa Bombatów, ale chyba też cykl Grunt to bunt zyskuje pewną renomę w środowisku muzycznym i wśród fanów. Na oko w „Oku” było więcej ludzi niż na Moskwie i Oi Brygadzie na początku grudnia. Zabawa była „na sto dwa”, pogo, ale kulturalne, bo przecież jest super sala w Ośrodku Kultury Ochoty, więc nie można nic zniszczyć. Nie bez powodu piszę te słowa, bo kolejny raz muzycy chwalili zarówno akustykę, światła i sprzęt, jak też realizatora dźwięku, Pawła Pękalskiego, ze studia Made For Music.pl, które ma swoją siedzibę w „Oku”

Radio Bunt - transmituje i nagrywa koncerty
Radio Bunt – transmituje i nagrywa koncerty
fot. MPawlik

Radio Bunt

Po raz kolejny koncerty z „Oka” były nagrywane i transmitowane w Radiu Bunt. Zmienia się niestety tradycyjny termin koncertów Grunt to bunt. Z wtorków na pierwsze piątki miesiąca. Alw to chyba lepiej – wolna sobota i niedziela w perspektywie, więc pewnie w „Oku” zjawi się w lutym jeszcze więcej ludzi.

Nadchodzące koncerty

5 lutego 2016

  • Bang Bang
  • Spirit of 84
  • Cygański Wiatr

Autor tekstu: Grzegorz Kluska
Zdjęcia: Aga Pękalska

15 stycznia 2016 00:25

Komentarze