0

Dolina Bogów

Dolina Bogów – reż. Lech Majewski
fot. Mat. prasowe

O miłości i o kamieniach. Lech Majewski w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Sam reżyser przed warszawskim pokazem uprzedzał, aby zbytnio nie przywiązywać się do historii, bo wbrew pozorem jest ona prosta. Film zachwyca przede wszystkim wizualnie. Znakomite zdjęcia ukazujące niesamowite uroki krajobrazowe pustynno-górskie oraz wysmakowane sceny w dopracowanych w każdym szczególe wnętrzach. Maestrię realizacyjną tego filmu uzupełnia wysmakowana muzyka i perfekcyjna realizacja dźwięku.

Natomiast fabularnie film pozostawia wiele do życzenia. Pomimo czytelnego podziału na rozdziały, trudno jednoznacznie odgadnąć wszystkie nawiązania kulturowe i społeczne. Tania symbolika, zbyt dosłowne antykorporacyjne przesłanie. Lepiej posłuchać reżysera i przesadnie nie analizować sygnalizowanych tropów. Bo rozkoszując się tym filmem, ponad dwie godziny mijają błyskawicznie.

Lech Majewski prezentuje swój film podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Pokazy:

  • Multikino 2: niedziela, 13 paź 18:30
  • Multikino 2: piątek, 18 paź 13:30

Opis:

Film splata ze sobą trzy wątki: pierwszy to archaiczna legenda Indian Nawaho o bogach zamkniętych w skałach Doliny Bogów. Drugi jest historią najbogatszego człowieka, Wesa Taurosa. Dotknięty osobistą tragedią, Tauros żyje w ukryciu przed światem i tylko od czasu do czasu ukazuje się publicznie. Trzeci wątek jest historią narratora, Johna Ecasa, pisarza, który pracuje jako copywriter w firmie Taurosa. Po traumatycznym rozstaniu z żoną, szukając wyjścia z impasu, John zaczyna pisać biografię swego szefa i przyjmuje zaproszenie do jego posiadłości. W tym czasie firma Taurosa eksploatująca rudę uranu wykupuje Dolinę Bogów, aby drążyć tunele w świętej ziemi. Zburzony spokój przodków Nawaho sprawia, iż skały rodzą mściciela… Fascynująca, tajemnicza, piękna i osobliwa wizja Ameryki.

O filmie:

  • reżyseria i scenariusz: Lech Majewski
  • zdjęcia: Lech Majewski, Paweł Tybora
  • muzyka: Jan A.P. Kaczmarek
  • montaż: Eliot Ems, Norbert Rudzik
  • obsada: John Malkovich, Josh Hartnett, Jaime Ray Newman
13 października 2019 00:19