0

Kot w Paryżu

Wróg doskonały – Tomasz Kot, Athena Strates
fot. mat. prasowe

Wydaje się, że doskonałość osiąga się NIE wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć ….

Znany architekt (Tomasz Kot) wraca po odczycie na paryskie lotnisko na samolot do Warszawy. W deszczowej aurze do jego taksówki wpycha się absorbująca i opowiadająca niestworzone historie młoda dziewczyna. Szybko okaże się, że gadanie Holenderki trafia w czuły punkt architekta.

Stanowiąca klamrę maksyma Antoine de Saint-Exupéry nie oznacza, że sam film jest perfekcyjny. Jednak po długim rozbracie pandemicznym z kinem to jedna z ciekawszych propozycji wakacyjnego repertuaru. Co nie oznacza, że łatwa dla widza. Szczególnie pierwsza faza, mniej zrozumiała i naszpikowana scenami mocnymi, może zniechęcać. Ale gdy fabuła układa się w logiczną całość, trudno narzekać na mankamenty wynikające z wyraźnych trudności przełożenia pomysłu książkowego na ekran kinowy.

Dla polskiego widza magnesem jest Tomasz Kot, a nie jest to jedyny rodzimy akcent. Radzi sobie z trudną rolą jak zwykle znakomicie, ale tym razem pozostaje w aktorskim cieniu brawurowej Atheny Strates. Chociażby dla jej roli warto wybrać się do kina, chociaż nie widać jakieś szerokiej promocji tej produkcji.

Plusy:
+ absorbująca fabuła
+ montaż tworzący napięcie
+ znakomita rola Strates
+ rodzime akcenty

Minusy:
– wiele retrospekcji
– fragmenty szokujące
– widoczny pierwowzór książkowy
– słaba promocja

Zwiastun:

tytuł oryginalny: A Perfect Enemy
produkcja: Francja, Niemcy, Hiszpania
rok: 2020
premiera: 3 lipca 2021
gatunek: thriller

  • reżyseria: Kike Maíllo
  • scenariusz: Kike Maíllo, Cristina Clemente, Fernando Navarro
  • obsada: Tomasz Kot, Athena Strates, Dominique Pinon, Marta Nieto, Götz Vogel von Vogelstein

 

3 lipca 2021 10:44

Komentarze