0

Maszyna Pinokia

Maszyna Pinokia (Nie jesteś jednym z nas) – Akademia Teatralna „Sofia Amendolea” w Rzymie
fot. Karolina Jóźwiak

Dynamiczny, pomysłowy, dopracowany choreograficznie spektakl włoskiej grupy teatralnej, z jakże ważnym współcześnie przesłaniem.

Akademia Teatralna „Sofia Amendolea” w Rzymie zainaugurowała dziesiątą edycję  Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych iTSelF spektaklem, którego przesłanie ukrywa się w nawiasie tytułu: „Nie jesteś jednym z nas„. We współczesnej Europie pełnej nietolerancji, konfliktów i obaw przed przybyszami z innych krajów opowiadana historia nabiera dodatkowej wartości.

Ten z pozoru kameralny spektakl zachwyca dopracowaniem choreograficznym, wyszukanymi kostiumami oraz pełnym zaangażowania wysiłkiem aktorskim. Pozostaje na dłużej w pamięci zarówno ze względu na przekaz, jak i wartość artystyczną.

MASZYNA PINOKIA

Metaforyczne przedstawienie przeciwko dyskryminacji i strachowi przed obcym. To sprzeciw wobec nacjonalizmowi i uniformizacji kultury.

Spróbujmy sobie wyobrazić, rok 3019. Po „Wielkiej Zmianie” Wolna Republika Marionetek Mandolino staje się spokojnym, bezpiecznym miejscem. Wszyscy mieszkańcy są teraz tacy sami, a więc w końcu równi i bez trudu dostosowujący się do reszty. Ale dzieje się coś nowego: dziwne stworzenie wywołuje skandal swoją odmiennością. I oczywiście swoim wielkim, bezczelnym nosem.

Mieszając razem teatr dramatyczny, Bachtinowskie „ciało groteskowe” i spuściznę komedii dell’arte, MASZYNA PINOKIA przedstawia obraz przerażającej, absurdalnej i smutnej machiny, która nie akceptuje różnorodnych stworzeń. Machiny, która zmusza ludzi do ujednolicenia i dostosowania się, jeśli chcą być częścią jej piekielnych trybów.

Zwiastun:

  • reżyseria, scenografia, choreografia, muzyka: Paolo Alessandri
  • kostiumy i maski: Monica Raponi
  • obsada: Pierpaulo Cosimato, Leonard Maltese, Luca Pani, Angela Ieracitano, Lara Marcuzzi, Raffaella Marcini, Antonia Scarlato, Marisa Serra
5 października 2019 10:51