0

Miłości Chopina

Miłości Chopina – Teatr Scena
fot. Monka Pastuszak

W Teatrze Scena w piątek i niedzielę  spektakle oparte na miłosnych listach Fryderyka Chopina.

Spektakl „Miłości Chopina” został skomponowany z listów Fryderyka do ukochanych i bliskich mu osób, a także z listów, które od nich otrzymywał. Fryderyk Chopin  był nie tylko wybitnym pianistą – miał również talent literacki. Jego listy, w których opisuje zdarzenia, myśli, uczucia, tesknoty są cennym źródłem wiedzy o jego życiu,  niezwykłej wrażliwości i o relacjach z adresatami.

Spektakl składa się z korespondencji do matki Justyny Krzyżanowskiej, Marii i Teresy Wodzińskich, Tytusa Woyciechowskiego wreszcie do George Sand. Jest udramatyzowaną opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu Chopina i o jego uczuciach do nich. Spektakl nie jest historią o chorobie, cierpieniu i umieraniu, wręcz przeciwnie – przedstawiamy Chopina pełnego pasji, namiętności, miłości. Miłości do kobiet, Paryża, do muzyki, do Polski. Nie wszyscy wiedza o tym, że nasz geniusz miał ogromne poczucie humoru i niesamowity dystans do samego siebie. „Padam na nos przed Panią” tak pisał w jednym z listów do George Sand. Takiego właśnie, nieco innego Chopina artyści pokazują widzom. I nie jest to sztuczna wizja, bo wszystkie dialogi są oparte na prawdziwej korespondencji. Wielkim walorem spektaklu jest właśnie jego autentyzm. Tak naprawdę myślał, czuł i kochał Fryderyk Chopin.

W „Miłościach Chopina” – obok  aktorów występują  młodzi pianiści, absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.

Spektakle w piątek 12/07 g.19:oo oraz w niedzielę 14/07 g.17:oo w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89.

  • Obsada: Emilia Korsak, Aleksandra Radwan, Iwona Rulewicz, Anna Szczerbińska, Maciej Zuchowicz oraz Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z utworami patrona uczelni
  • Scenografia: Marta Kozyra , Jana Łączyńska
  • Scenariusz i reżyseria: Andrzej Ferenc
  • Współpraca: Urszula i Tadeusz Filipowiczowie

Teatr Scena to nowa, ambitna, twórcza placówka na mapie teatralnej Warszawy. Działa od dwóch lat zaledwie, ale zdołał w tym czasie przygotować już kilka interesujących przedstawień, m. in. „Psalmy Dawidowe”, „Upadek” Alberta Camusa, „Cesarz – Redivivius” Ryszarda Kapuścińskiego, „Leśmian” Bolesława Leśmiana oraz trzy programy Kabaretu Dodo i spektakl – koncert powstały na kanwie życia Fryderyka Chopina o jego największych pasjach i namiętnościach.

11 lipca 2019 09:50