0

Performing Europe 2019

Performing Europe 2019 – 1-4 lipca 2019
fot. Mat. prasowe

W dnia 1-4 lipca w Teatrze Lalka oraz w Zamku Ujazdowskim kolejna edycja Performing Europe.

Trzeci sezon Performing Europe ukaże kolejny fragment europejskiej tożsamości – w cyklu spektakli i projektów spotkamy artystów z Austrii i Włoch. Przypomną o sile politycznych wystąpień (Navaridas&Deutinger), zmaterializują nieobecnych (Matsune), odtworzą tańce z dziecięcego pamiętnika (Pennini) i pokażą młodym rolę technologii w autokreacji (Sciarroni). Pierwsza trójka nie występowała jeszcze w Polsce. Ostatni to m.in. zdobywca weneckich Złotych Lwów 2019.

ERFORMING EUROPE sezon III Warszawa 1-7 lipca 2019

 • Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta
 • Kurator: Edyta Kozak
 • Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Program

 • 1.07, g. 19.00, u-jazdowski laboratorium Navaridas & Deutinger YOUR MAJESTIES
 • 2.07, g. 11 i g. 19.00, Teatr Lalka Alessandro Sciarroni JOSEPH_KIDS
 • 3.07, g. 19.00, u-jazdowski laboratorium CollettivO CineticO 10 MINIBALLETTI
 • 4.07, g. 20.00, u-jazdowski laboratorium Michikazu Matsune z Frans Poelstra & Elizabeth Ward ALL TOGETHER

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 • 1-7.07, przestrzeń miasta CITY OF SECRETS laboratorium twórcze z Michikazu Matsue
 • 1-4.07, g. 16.00-19.00, u-jazdowski plener KIOSK w RUCHU interdyscyplinarna instalacja
 • 4.07, g. 18.30, u-jazdowski laboratorium NEW DANCE HOUSE panel dyskusyjny

Opis spektakli

Navaridas & Deutinger (AUSTRIA) | „Your Majesties”
1.07.19, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim
po spektaklu spotkanie z artystami

 • pomysł i wykonanie: Marta Navaridas i Alex Deutinger
 • text: Barack Obama

Wykład-performance o wojnie, pokoju i nadziei z cyklu „Ikony retoryki”. Navaridas & Deutinger to specjaliści od choreografii słowa i mowy ciała. Przedstawiają wystąpienie prezydenta Baracka Obamy podczas wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. Alex Deutinger wygłasza mowę w jej historycznym brzmieniu, a Marta Navaridas działa jak teleprompter, manipulując i kierując jego ruchami. W prosty, zabawny i bezkompromisowy sposób obnażają nie tylko polityczne socjotechniki, ale także zależności między gestem a słowem, niuanse percepcji i granice wytrzymałości. Niekonwencjonalny duet z Grazu będzie gościł w Polsce po raz pierwszy.

Alessandro Sciarroni (WŁOCHY) | „Joseph_Kids”

2.07.19, g. 11 i g. 19.00, 60 min.
Teatr Lalka
spektakl bez słów + wspólna zabawa na scenie, dla dzieci 4-12 lat

 • autor Alessandro Sciarroni
 • wykonanie Michele Di Stefano i Marco

Spektakl jest przepracowaną wersją pierwszego solo Sciarroniego z 2011 roku pt. „Joseph”. Dopisek „Kids” wskazuje na nowego odbiorcę. To swego rodzaju instrukcja dla młodych, jak wykorzystać narzędzia technologiczne na swoją korzyść. By zamiast alienować, pozwalały kreować. Tytułowy Joseph wchodzi w oko kamery laptopa, zwróconego w stronę widowni i testuje, co i jak chce pokazać. Kontroluje swój wizerunek. Z biegiem czasu efekty wideo deformują, multiplikują i dekonstruują obraz. Zabawny dialog tancerza z kamerą wciąga widzów, którzy oglądają także siebie i swoje reakcje. Sciarroni kilkakrotnie był gościem Ciało/Umysł, ostatnio w 2017 roku z „Aurorą”, nagrodzoną „teatralnym Oskarem”. W ciągu przeszło 10 lat swojej kariery w świecie performansu był wielokrotnie nagradzany: 2019 – Złote Lwy w Wenecji, 2017 – Europejska Nagroda Teatralna  Nowe Rzeczywistości Teatralne

CollettivO CineticO (WŁOCHY) | „10 Miniballetti”

3.07, g. 19.00, 50 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim, zawiera sceny nagości
po spektaklu spotkanie z artystami

uwaga alergicy! w spektaklu wykorzystywane jest pierze

 • reżyseria, choteografia, taniec: Francesca Pennini
 • dramaturgia, światło: Angelo Pedroni
 • asystent: Carmine Parise

W serii dziesięciu mini-baletów, Francesca Pennini bada nieskończone możliwości ciała poddanego rygorystycznej geometrii i wznosi je na wyżyny charyzmatycznej poezji i tańca.  Zależności pomiędzy siłą a ulotnością, choreografią a tańcem, teraźniejszością a przeszłością, widownią a sceną – to wszystko znajdziemy w wielokrotnie nagradzanym spektaklu inspirowanym notatnikiem Pennini z dzieciństwa, w którym opisała kilkanaście nigdy wcześniej niezrealizowanych choreografii swojego autorstwa. Zwinność akrobatki, humor i lekkość formy porywają widzów. Artystka będzie gościć w Polsce po raz pierwszy.

Michikazu Matsune with Frans Poelstra & Elizabeth Ward  (AUSTRIA) | „All Together”

4.07.19, g. 20.00, 65 min
u-jazdowski laboratorium
spektakl w języku angielskim, zawiera scenę nagości
po spektaklu spotkanie z artystami

 • pomysł: Michikazu Matsune
 • wykonanie: Michikazu Matsune, Frans Poelstra, Elizabeth Ward
 • wsparcie: Dorothea Zeyringer

“Wszyscy razem” to lekko podana opowieść o trwałych połączeniach między ludźmi. Międzynarodowi performerzy przywołują na scenę osoby, które znają lub kiedyś znali. Braci, przyjaciół, nauczycieli, kochanków, idoli, czy wręcz wrogów. O jednych opowiadają, innym dedykują taniec, w innych się wcielają. I nagle okazuje się, że – choć ciałem nieobecni – mają oni wpływ na tu i teraz. A czy przez to, że mówi się o nich w obecności widzów, stają się także częścią życia każdego, kto przyszedł na ten spektakl? I czy widzowie na zawsze stają się częścią życia artystów? Obecność nieobecnych – dla jednych poetycki absurd, dla innych – logiczna prawda. W każdym razie – do przemyślenia, czy zawsze wszyscy jesteśmy razem?

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

CITY OF SECRETS, przestrzeń miasta
1-7.07, więcej [k.sztarbala@cialoumysl.pl]
Laboratorium twórcze Michikazu Matsue dla osób, które kochają tajemnice i są gotowe na inspirujące działania performatywne w przestrzeni miasta.

KIOSK w RUCHU
1-4.07, g. 16.00-19.00, u-jazdowski plener
Interdyscyplinarna instalacja, która szuka odpowiedzi na pytanie „co znaczy dziś performance”. Jej elementem jest powstała w 2017 roku pierwsza w Polsce karciana gra choreograficzna „Ciało/”. Zaproszeni artyści rozwiną ją w tym roku, wprowadzając kolejne pojęcia ze świata tańca. Gra dla każdego – doświadczenie sceniczne nie jest konieczne.

NEW DANCE HOUSE
4.07, g. 18.30, u-jazdowski laboratorium
Panel dyskusyjny połączony z promocją publikacji o tym samym tytule, która jest kontynuacją rozmów z artystami, kuratorami i teoretykami na temat szeroko rozumianego „centrum tańca”. Moderatorzy: redaktor książki Paweł Kamiński oraz dziennikarka Anna Sańczuk. Dla uczestników książka w języku angielskim gratis.

1 lipca 2019 16:41