0

Słowa przychodzą później

Słowa przychodzą później – Scena Tańca Studio
fot. Mat. prasowe

W Teatrze Studio w dniach 2-3 września kolejna edycja cyklu Scena Tańca Studio.

Kuratorkami tej edycji są:

Joanna Chitruszko, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek:

Interesuje nas stan, który manifestuje się w ciele tancerki i tancerza i wyraża się poprzez ruch, taniec i zmianę. Słowo przychodzi później i wybrzmiewa na tle bezruchu, intensywnej obecności czy tańca lub też nie przychodzi wcale. Słowo/słowa mogą pozostać jedynie w umyśle tancerza lub zostać wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane. Zanim jednak myśli się zwerbalizują, zanim manifest, oskarżenie, czy pragnienie zamienią się w wypowiedź, ciało wyrzuca z siebie obrazy, czynności, stany, w których było lub jest w danym momencie. Ciało śni, pragnie, cierpi, dąży do spotkania, dotyku, odpoczywa, zestraja się z otoczeniem, pamięta. Odtwarza w ruchu zarówno dawne stany radości, pamięć związaną z przekroczeniem, jak i zapamiętane traumy.

Wybór spektakli ukazuje wielość strategii artystek i artystów w ich poszukiwaniach skupionych na somatyce, organiczności ruchu, tańczącym i mówiącym ciele. Chcemy przyjrzeć się temu, na jak wielu poziomach artyści komunikują się poprzez ruch z samą/z samym sobą, z drugą osobą na scenie, z widzem.

W programie wrześniowej i październikowej odsłony Sceny Tańca Studio znajdują się nowe lub niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle choreografek i choreografów, takich jak Karolina Garbacik, Ryszard Kalinowski, Wojciech Mochniej, Iwona Olszowska, Janusz Orlik, Anna Piotrowska czy Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, współtwórcy spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw.

1 września 2019 08:52