0

Stan Wyjątkowy

Stan wyjątkowy – Daniel Olbrychski
fot. Warszawski Festiwal Filmowy

Daniel Olbrychski jako prezydent Chorwacji w tragikomicznym filmie Vinko Brešana.

Chorwacki weteran wojenny cierpiący na koszmarne sny, w których za każdym razem popełnia samobójstwo, za radą kolegi z wojska wybiera się do lasu na polowanie. Niewiele to pomaga, bo tam raz po raz spotyka orszak żałobny z trumną. To dopiero początek, a w zasadzie koniec zakręconej historii oddającej stan współczesnej historii Chorwacji.

Film ma konstrukcję kilku przeplatających się historii, które są powiązane ze sobą zarówno bohaterami, jak i motywami przewodnimi. Do tego dodanych jest wiele sekwencji fikcyjnych, a więc widz jest nieustannie zwodzony. Wszystko jednak w odpowiednim momencie wpada na wspólny tor przyjmując absurdalno-tragikomiczny wydźwięk.

Pomimo lekkiego charakteru film w sposób wyraźny krytycznie komentuje współczesność. Proces przejścia z komunizmu do socjalizmu był w Chorwacji ze względu na wojnę domową nieporównywalnie dramatyczniejszy, jednak również polscy widzowie dostrzegą podobieństwa odnośnie rozczarowania nowym systemem politycznym. Angaż Daniela Olbrychskiego dodatkowo nasuwa skojarzenia z całym blokiem państw środkowoeuropejskich.

Zwiastun:

Opis:

Trzy surrealistyczne, powiązane ze sobą opowieści związane z traumatyczną przeszłością Chorwacji. A wszystko zaczyna się w Sylwestra, kiedy grupa chorwackich, serbskich i bośniackich rodziców wykrada z grobów trumnę chorwackiego prezydenta Franjo Tuđmana. Chcą wymienić szczątki zmarłego na informacje o miejscu pochówku swoich dzieci, które zginęły w czasie wojny. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Tragikomiczne zwroty akcji lawirują między trumną, emerytami w strojach chorwackiej drużyny piłkarskiej, a nękanym samobójczymi myślami generałem. Kiedy wiadomo już, w jaki sposób historie i ich bohaterowie są połączeni, wychodzi na to, że rzeczywistość może czasami być bardziej kontrowersyjna i zaskakująca niż fikcja. W roli obecnego chorwackiego prezydenta Daniel Olbrychski.

  • reżyseria: Vinko Brešan
  • scenariusz: Mate Matišić
  • zdjęcia: Branko Linta
  • montażysta: Sandra Botica Brešan
  • obsada: Lazar Ristovski, Krešimir Mikić, Nikša Butijer, Daniel Olbrychski
17 października 2019 18:04