0

Uciekaj!

Uciekaj! – reż. Jordan Peele
fot. Materiały prasowe

Najlepsze są takie horrory, które przez większość seansu filmem grozy nie są.

Rose – młoda, ładna dziewczyna od kilku miesięcy spotyka się z przystojnym fotografem Chrisem. Najwyższy czas przedstawić absztyfikanta rodzinie dziewczyny, szczególnie że Chris swoją stracił w dzieciństwie. Problem jest tylko w tym, że zakochanych różni kolor skóry. Rodzice Rose jeszcze o tym nie wiedzą, ale wyglądają na tolerancyjnych – ojciec jest chociażby zachwycony prezydenturą Obamy.
Jordan Peele – amerykański komik postanowił spróbować sił jako reżyser. Stworzył film, który wymyka się kwalifikacjom gatunkowym. Pierwsza scena i tytuł sugeruje co prawda, że nasi bohaterowie popadną w kłopoty, ale dla fanów krwawych horrorów przeznaczone jest tylko ostatnich kilkanaście minut. Wcześniej króluje kino społeczne, a odniesień do sytuacji Afroamerykanów w USA nie brakuje. Jest również drugoplanowa postać wprowadzająca zagadnienie ochrony przed terrorystami na amerykańskich lotniskach, a nawet wątek myśliwski.

Reżyser studzi emocje tak długo jak trzeba, wykorzystując każda minutę do swojej wykwintnej gry. Efekt jest znakomity – to jedna z najciekawszych produkcji, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w polskich kinach.
„Uciekaj!” nakręcone niewielkim budżetem odniosło sukces kasowy, zarabiając już ponad 100 milionów dolarów. W Polsce może niezbyt dobrze ustalono datę premiery, weekend majowy nie sprzyja przesiadywaniu w kinie. Ale przy takiej pogodzie jak w tym roku – wydaje się to całkiem rozsądne rozwiązania. Dużo bardziej niż chociażby wizyta rasowo odmiennej pary u rodziców.

Ocena 8/10

Zwiastun:

  • Reżyseria i scenariusz: Jordan Peele
  • Zdjęcia: Toby Oliver
  • Obsada: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener
3 maja 2017 12:11