0

Warsaw Improv Festival

Warsaw Improv Festival – 10-16 czerwca 2019
fot. Mat. prasowe

Rozpoczyna się trzecia edycja Warsaw Improv Festival. Przedstawienia w kinie Muranów oraz w Resorcie Komedii.

Środowisko warszawskich improwizatorek i improwizatorów komediowych zaprasza na cały tydzień spektakli, warsztatów oraz wydarzeń towarzyszących od 10 do 16 czerwca.

Ideą festiwalu jest zaprezentowanie jak najbardziej różnorodnych spektakli improwizowanych z Polski i ze świata. Na czym polegają takie spektakle? Grupa komików na żywo, na oczach publiczności wymyśla scenariusz i gra tworzone na bieżąco historie. Jest to formuła bardzo angażująca publiczność, zaskakująca i niesamowicie zabawna. W Polsce rozwija się od ponad 10 lat, w Stanach Zjednoczonych jest podstawową formą działalności komediowej.

Agnieszka Matan, współorganizatorka festiwalu:

Spektakle improwizowane są jak butla z tlenem – pozwalają wziąć oddech od rzeczywistości, spojrzeć na wszystko z dystansem, pozwolić sobie na absurd i nieformalną atmosferę. Myślę, że względu na piwniczny charakter spektakli improwizowanych większość osób nawet nie wie, jak prężnie działa środowisko komediowe w naszym mieście. Jeżeli nigdy nie byliście na spektaklu improwizowanym to jest najlepsza okazja, żeby to zmienić.

Spektakle biletowane będą odbywały się na Scenie Głównej w Kinie Muranów, natomiast spektakle bezpłatne będzie można oglądać w Resorcie Komedii. Bilety i karnety na festiwal już są w sprzedaży.

Na obu scenach widzowie zobaczą, m.in. legendarne Orange Tuxedo z LA, brawurowe GLB z Berlina, hit zeszłego roku, czyli Jinx z Bukaresztu. To akurat przykłady wydarzeń w języku angielskim. Większość spektakli będzie jednak po polsku. Polskie grupy zaskoczą widzów różnorodnością form – improwizowane musicale, audycje radiowe, spektakle inspirowane filmami i serialami, czy tworzony na żywo przez grupę Klancyk poemat dygresyjny . W repertuarze znajduje się ponad 50 spektakli.

Warsaw Improv Festival to także wydarzenia towarzyszące. Już 9 czerwca, czyli dzień przed oficjalnym otwarciem Festiwalu odbędzie się Rozgrzewka. Komicy i komiczki zaprasza na przejażdżkę tramwajem z placu Narutowicza do Zajezdni Kawęczyńska. Pasażerów czeka podróż z komikami, improwizowane historie o Warszawie w wykonaniu Wojtka Fiedorczuka i Marty Iwaszkiewicz. Jeżeli marzyliście kiedyś o równie absurdalnej podróży, jak w „Rejsie” – jest na to szansa. W ramach rozgrzewki przed festiwalem organizatorzy zapraszają na Plac Zabaw nad Wisłą na bezpłatne spektakle – o 16:00 – Nikt Nic Nie Wie – spektakl familijny, o 19:00- The Musicals.

Techniki i narzędzia improwizacji teatralnej są podstawą dobrej komunikacji w zespołach. Dlatego tak często wykorzystywane są przez trenerów, psychologów, nauczycieli. 12 czerwca odbędzie się debata na Uniwersytecie SWPS, pt. „My – innowacyjne formy budowania wspólnoty”. Razem z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, jak obecnie można budować trwałe połączenie w grupach ludzi dorosłych i dzieci na bazie zasad psychologii pozytywnej i improwizacji teatralnej. Tematyką forum mogą być szczególnie zainteresowane osoby, które zajmują się psychologią, edukacją dzieci i dorosłych, coachingiem oraz stosowaną improwizacją teatralną.

10 czerwca 2019 12:05