0

50 lat Szwedzkiego Hotelu

Hotel Novotel dawniej Forum - widok spod Pałacu Kultury i Nauki. Fot. Warszawa.pl
Hotel Novotel dawniej Forum – widok spod Pałacu Kultury i Nauki.
fot. Warszawa.pl

Czy wiesz, że… 50 lat temu, 25 I 1974 r., otwarto Hotel Forum (dziś Novotel) w centrum w Warszawy?

To była niemała sensacja.
Szwedzi wbudowali pierwszy taki luksusowy hotel i na  dodatek najwyższy w kraju.

Po mieście krążyły legendy o zarobkach nielicznych pracujących tam Polaków, żelaznej dyscyplinie pracy, czy wyrzucanych z pracy osobach, które pozwoliły sobie na piwko lub ćwiarteczkę gorzałki.  Praca tam była marzeniem niejednego budowlańca, nie mówiąc już o tym jak szykowali się ludzie z branży hotelarskiej.

Hotel Forum był drugim budynkiem po Pałacu Kultury i Nauki, który przekroczył wysokość 100 m w powojennej Warszawie i pierwszym warszawskim hotelem o wysokim standardzie.

Budowę rozpoczęto w styczniu 1972, już po oddaniu sąsiedniej Ściany Wschodniej i zakończono na przełomie 1973 i 1974 roku.

Szwedzki wykonawca sprowadził zarówno materiały jak i własną siłę roboczą. Uznanie mieszkańców miasta wzbudzały szybkie tempo prac oraz porządek panujący na budowie.

Hotel rozpoczął działalność 25 stycznia 1974 r.
Oferował m.in. 752 pokoje mieszczące 1386 gości i obsługiwane przez 800-osobową załogę, klimatyzację, restaurację „Soplica”, kawiarnię „Maryla”, koktajlbar, salon fryzjersko-kosmetyczny Polleny, sklep dewizowy PeKaO oraz salę bankietową na 1000 osób.

Jego pierwsi goście przejechali do Warszawy na zaproszenie Centrali Handlu Zagranicznego „Węglokoks“. Hotel był nastawiony na obsługę gości z zagranicy.
W pierwszych latach gościła w nim m.in. ekipa prezydenta Jimmy’ego Cartera oraz grupa ABBA.

Hotel podawał, że do 1978 roku miał 400 tysięcy gości.
W sąsiedztwie hotelu, przy ul. Parkingowej, oddano do użytku wielopoziomowy parking, który używany jest do dziś.

Hotel Forum - plac budowy. Fot. Maciej Kłoś, źr. Stolica
Hotel Forum – Hotel Forum – plac budowy. Fot. Maciej Kłoś, źr. Tygodnik Stolica
fot. Maciej Kłoś

Tygodnik Stolica w 1972 roku, w nr 23. z 4 VI 1972 roku, pisał:

HOTEL „SZWEDZKI”

Plac budowy najwyższego w Polsce hotelu wznoszonego przez szwedzką firmę
„Skanska Cementgjuteriet”z Malmo stał się niejako oryginalnym ulicznym kinem pod gołym (niebem — zawsze tu pełno ludzi obserwujących z zainteresowaniem pracę  samojezdnych dźwigów i blisko 100 osobowej załogi. W początku maja zakończono niemal wszystkie prace ziemne, przystępując do betonowania ławy fundamentowej pod wysoką część hotelu, przy czym beton produkowany jest bezpośrednio na placu budowy w potężnej betoniarni o wydajności około 15 ton na godzinę. Budowa pierwszych kondygnacji naziemnych mieszczących m. in. restauracje i kawiarnie będzie trwała około 2 miesięcy. W lipcu rozpocznie się wznoszenie pięter przeznaczonych dla gości, przewidywany czas budowy jednego piętra trwać ma zaledwie tydzień! Jednocześnie z budową wyższych pięter, na dolnych prowadzone będą prace wykończeniowe. Pod koniec przyszłego roku hotel ma być gotowy na przyjęcie gości. (KK)

Tłumy warszawiaków przez cały dzień otaczają ogrodzony siatką plac budowy, na którym powstaję najwyższy w kraju hotel.
Zdjęcia: Maciej Kłoś

1 lipca 2002 zmieniono jego pierwotną nazwę z hotelu „Forum” na obecną, „Novotel Warszawa Centrum”, skutkiem objęcia większościowych udziałów „Orbisu” przez grupę hotelową Accor. Stał się częścią sieci Novotel.

Tygodnik Stolica w 1974 roku, w nr 6. z 10 II 1972 roku, pisał:

KULISY WIELKIEGO HOTELU

Winda bezszelestnie rusza do góry.
Na świetlnej tablicy umieszczonej w górze kabiny wyskakują po kolei numery pięter Przestrzeń z parteru do 31 piętra przebywamy z. szybkością 3,5 metra na sekundę. Z góry wspaniały widok na centrum miasta. Tuż u podnóża hotelu dachy starych kamienic, przedwojennej zabudowy, a dalej jak okiem sięgnąć wieżowce i nowe osiedla dzisiejszej Warszawy.

Jestem jednym z pierwszych gości nowego, nowoczesnego hotelu warszawskiego „Forum”. Skończyło się właśnie dwudniowe sympozjum dziennikarzy z całego kraju zorganizowane m.in. z okazji w części przekazanego do eksploatacji hotelu. W czasie sympozjum zwiedziliśmy dokładnie cały hotelowy budynek od piwnic aż po dach, obejrzeliśmy wszystkie urządzenia ba, nawet spędziliśmy jedną noc w jego murach.

Kiedy ten numer „Stolicy” dotrze do rąk Czytelników, hotel którego sylwetka wywołuje tyle kontrowersji, będzie już czynny. Nieoficjalne jego otwarcie nastąpiło w dniu 24 stycznia br. Odtąd z każdym dniem w hotelu tym będzie nocowało więcej ludzi, przede wszystkim turystów zagranicznych (hotel przeznaczony jest głównie dla gości zagranicznych).

Budowa „Forum” to już historia.
Wykopy pod budowę hotelu „Forum” rozpoczęto w lutym 1972 roku, faktyczna budowa rozpoczęła się w 1 kwietniu 1972 r. Zakończono ją 15 grudnia ubiegłego. Budowa trwała więc niecałe dwa lata, była prowadzona przez firmę budowlaną Malmö – Skanska Cementgjuteriet Generalnym projektantem hotelu „Forum“ jest prof. Sten Samuelson z uniwersytetu w Lund w Szwecji.

„Forum” liczy 112 tys. m3 pojemności. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 32,5 tys. m2 czyli 3 hektary i 500 metrów. Piętra mieszkalne zajmują 15 718 m2 zaś gastronomia 1410 m2 Pokoi hotelowych „Forum” posiada 752, w tym 634 dwuosobowe, 43 jednoosobowe i 75 jednoosobowych typu „studio” to znaczy takich, w których oprócz łóżka dla wygody klientów wstawiono jeszcze kanapę. Może tu jednorazowo nocować 1386 osób. Będą one obsługiwane przez 800 osobową załogę hotelu (350 osób – w gastronomii hotelowej, 250 – w części hotelowej przy bezpośredniej obsłudze gości, pozostali – w administracji, w księgowości, magazynach, w pionie technicznym itp.). Badzie pracy co niemiara na 34 kondygnacjach hotelowych, cały budynek liczący 100 metrów wysokości posiada 33-kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, w tym 29 pięter mieszkalnych.

Zanim napiszemy o urządzeniach technicznych hotelu warto parę słów poświęcić gastronomii, z której będą przecież korzystali nie tylko goście hotelowi, lecz także mieszkańcy stolicy. Najważniejszą częścią tej gastronomii będzie restauracja typu „rotiserii”, nieznana jeszcze w naszym kraju W jej centralnym punkcie na publicznym widoku ustawiono olbrzymi rożen, na którym będzie się piekło różnego rodzaju mięsa. Restauracja pomieści jednorazowo 260 osób. Obok usytuowana została „cafeteria” na 160 miejsc. Jest to również nieznany w Polsce rodzaj kawiarni, który obok typowych napojów i dań kawiarnianych będzie także serwowała gorące dania obiadowe.

Zespół gastronomiczny hotelu „Forum” posiada także cocktailbar na 60 miejsc i sale bankietowe, (inaczej mówiąc jedną olbrzymią salę, która w zależności od potrzeb będzie dzielona na pięć dowolnej wielkości specjalnymi ruchomymi -ściankami). Sala ta liczy 650 m2 powierzchni, może pomieścić 450 gości na siedząco lub 1000 na stojąco, na przykład jeśli zostanie tu zorganizowane jakieś potkanie. Naturalnie będą tu odbywać się także bale i zabawy karnawałowe.

W całym budynku hotelowym działa nowoczesna klimatyzacja szwedzka typu Billmann, tzw. pełna, zespolona z wentylacją i nawilgoceniem powietrza oraz z jego ogrzewaniem.

Goście hotelowi mają do dyspozycji 8 supernowoczesnych wind. Trzy pracują w tzw. strefie pierwszej, tzn. dochodzą jedynie do 16 piętra i zatrzymują się na każdym piętrze poruszając się między nimi z szybkością 2,5 metra na sekundę. W drugiej strefie pracują również trzy windy, dowożą one gości z parteru aż do 31 piętra lecz zatrzymują się na każdym piętrze dopiero od 17 piętra w górę i posuwają się z szybkością 3,5 metra na sekundę. Hotel dysponuje ponadto dwoma windami służbowymi zatrzymującymi się na każdym piętrze oraz kilkoma windami służbowymi osobo-towarowymi tzw. kuchennymi. Każdy pokój w „Forum” wyposażony został w łazienkę z wanną, prysznicem i umywalką. Jedynie 43 pokoje pojedyncze nie posiadają wanien, a tylko prysznice. W gmachu hotelu działa poczta pneumatyczna produkcji francuskiej. Łączy ona recepcję, służbę hotelową na parterze, centralę telefoniczną, kasę hotelową, kasę główna przedsiębiorstwa sekretariat główny, dział głównego księgowego, dział głównego dysponenta hotelu, brygadę remontową i dział rezerwacji.

Ponadto w hotelu działa tzw. Boom Status.
Jest to łączność świetlna pomiędzy pokojami hotelowymi a recepcją, kasą i służbą na parterze Dzięki tej łącz naści dysponenci hotelowi pracuja.cy w recepcji są w każdej chwili zorientowani za pomocą specjalnego świetlnego pulpitu, który pokój jest w hotelu wolny, sprzątnięty, czy zapłacony.

Telefony w „Forum” są także inne niż w warszawskich hotelach. Se to aparaty tzw. serwisowe, w których obok numerów telefonicznych umieszczone zostały rysunki – symbole usług prowadzonych przez hotel. W ten sposób gość nie musi zaglądać do specjalnego informatora, a po prostu wybiera w aparacie telefonicznym odpowiedni symbol-rysunek i przywołuje do pokoju pokojową, boya, czy kelnera. Dla łatwiejszej obsługi gości hotelowych i łatwiejszej pracy personelu „Forum” posiada zautomatyzowaną księgowość pracującą na maszynach produkcji NRD oraz Ascota i Sentron według programu opracowanego przez zespół Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu.

Nie sposób zresztą po kolei opisać wszystkie urządzenia zainstalowane w gmachu hotelowym, gdyż jest tęgi zbyt wiele, jak na taką szczupłą korespondencję. Warto jednak jeszcze wrócić do części gastronomicznej, która została wyposażona w zestaw urządzeń szwedzkich firmy Elektrolux. Dzięki tym urządzeniom restauracja hotelowa będzie podawała swoim gościom tzw. dania flonbirowane Oznacza to. że do gościa przy stoliku restauracyjnym podjedzie specjalny wózek z odpowiednimi urządzeniami, na którym kelner-kucharz na oczach zamawiającego przyrządzi wybraną potrawę. (Kulminacyjnym punktem takiego przyrządzania będzie podlanie potrawy alkoholem i zapalenie jej).

Naturalnie jak każdy szanujący się hotel również „Forum” uruchomił gastronomiczny serwis „piętrowy”, czyli dostarczanie gościom posiłków do pokoi.

Pomyślano także o innych usługach dla gości hotelowych. Na każdym piętrze jest np. czynny specjalny automat do czyszczenia obuwia i to w ramach rachunku hotelowego. W każdym pokoju został zainstalowany budzik połączony z aparatem radiowym nie wymagający specjalnego zamawiania budzenia w recepcji hotelowej. Hotel dysponuje również salonem fryzjerskim i kosmetycznym, który prowadzi Pollena, sklepem dewizowym PeKaO, kioskiem „Ruchu” oraz punktami informacyjnymi i usługowymi ORBIS i LOT.

W październiku bieżącego roku, obok hotelu, będzie gotowy także garaż-parking dla 700 samochodów Parking ten liczyć będzie 9 pięter. Na dachu hotelu umieszczono nowoczesny neon który został wyprodukowany przez spółdzielnię Lumen, wiele zresztą urządzeń w Forum” jest produkcji krajowej (wyposażenia wnętrz w pokojach, meble gastronomiczne, porcelana. szkło, sztućce itp.).

Dyrektorem hotelu „Forum” jest Wiesław Wilk.
Szefem gastronomii został Czesław Arkuszyński długoletni szef gastronomii w hotelach Grand i „Europejski”. Na szefa kuchni powołano doskonałego fachowca Eustachiusza Ostrowskiego, zaś szefem pracowni cukierniczej został Ryszard Waśkiewicz.

„Forum” należy do systemu Intercontinental, rezerwacja miejsc będzie prowadzona przez ośrodek komputerowy w Nowym Jorku. W systemie tym „Forum należy do tzw. klasy turystycznej, która została wprowadzona w hotelarstwie światowym od dwóch lat. Jest to czwarty na świecie tego typu hotel w systemie Intercontinental. Pokój w hotelu „Forum” kosztuje od 18 do 30 dolarów za dobę, gdyż jako się rzekło jest on w zasadzie przeznaczony dla gości zagranicznych. Będzie więc więcej miejsc w innych hotelach dla gości krajowych.

Autor : Waldemar Śmiałowski

Baza szwedzkich pracowników

Przy ul. Zagórnej 1 w ciągu 9 miesięcy powstał obiekt wzniesiony według  projektu Zygmunta Stępińskiego, który służył jako baza noclegowa dla pracowników budujących hotel Forum. Spełnił on wszelkie warunki ogólnodostępnego hotelu i postanowiono włączyć go w obsługę zorganizowanego ruchu przyjazdowego. W ten sposób powstał  Hotel Solec (296 miejsc noclegowych). Został on zburzony w 2006, a na jego miejscu zbudowano najpierw Hotel Etap (prawie bezobsługowy) a następnie przekształcono go w Hotel Ibis Budget Warszawa Centrum.

Hotel Solec na Powiślu przy wieżowcu osiedla Torwar. Fot. J. Grelowski (CAF) źr. Tygodnik Stolica nr 48 z 1975 r
Hotel Solec na Powiślu – przy wieżowcu osiedla Torwar. Źr. Tygodnik Stolica nr 48 z 1975 r
fot. J. Grelowski (CAF)
Hotel Solec na Powiślu Fot. Konstanty Jarochowski źr. Tygodnik Stolica nr 38 z 1973 r.
Hotel Solec na Powiślu – źr. Tygodnik Stolica nr 38 z 1973 r.
fot. Konstanty Jarochowski

Poczytaj o gali urodzinowej w Hotelu Novotel Warszawa Centrum: [LINK]

25 stycznia 2024 06:00
[fbcomments]