0

Rynek pracy IT w Warszawie

Praca IT w Warszawie. Fot. mat. prasowy
Praca IT – w Warszawie
fot. mat. prasowy

Jak wygląda obecny stan rynku pracy IT w Warszawie i jakie obszary umiejętności są najbardziej w cenie?

Warszawa pozostaje od wielu lat najważniejszym miastem dla polskiego biznesu – w tym także dla firm IT. Stolica zapewnia liczne możliwości zarówno dla kandydatów, jak i pracodawców. Jak wygląda obecny stan rynku pracy IT i jakie obszary umiejętności są najbardziej w cenie?

Komputer administratora z wyświetlonym kodem. Fot. Markus Spiske (pexels.com)
Komputer administratora – z wyświetlonym kodem
fot. Markus Spiske (pexels.com)

Warszawa nieprzerwanie z największą liczbą ofert w sektorze IT

Na mapie polskiego rynku IT można wyróżnić w szczególności trzy miasta z największą liczbą firm, a tym samym ofert dla kandydatów – Warszawę, Kraków i Wrocław. Spośród tej trójki to właśnie stolica oferuje najwięcej możliwości dla firm i dla pracowników. To kwestia, która nie powinna nikogo dziwić – Warszawa od lat zapewnia korzystne warunki dla przedsiębiorstw z Polski i zagranicy, co prowadzi także do pojawiania się sporej liczby podmiotów działających w obszarze IT. Jak podaje raport „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku” przygotowany przez No Fluff Jobs, w poprzednim roku aż 47,4% stacjonarnych ofert pracy w IT znajdowało się właśnie w Warszawie. Jeśli z kolei chodzi o zarobki, stolica prowadzi wspólnie z Krakowem: średnie stawki w IT na umowie o pracę to 15–20 tys. zł brutto, a na kontraktach B2B – 18–25 tys. zł netto.

Jakich specjalistów szukają firmy IT ze stolicy?

Rynek pracy IT dzieli się na wiele segmentów, które charakteryzują się zupełnie różnymi oczekiwaniami wobec zestawu umiejętności kandydatów. Aktualnie na najwięcej możliwości zatrudnienia mogą liczyć eksperci od rozwiązań DevOps, systemów cloud i cyberbezpieczeństwa. Pierwszy z tych obszarów skupia się na integracji między zespołami deweloperskimi a operacyjnymi, z kolei rozwiązania chmurowe napędzają coraz większą część wymagających procesów biznesowych. Znaczenie cyberbezpieczeństwa ciągle rośnie z uwagi na pojawianie się kolejnych zagrożeń cyfrowych. Warto zaznaczyć, że w Warszawie swoją siedzibę mają nie tylko liczne firmy IT, lecz także podmioty publiczne, co przekłada się na sporą liczbę ofert zwłaszcza w obszarze cybersecurity.

Administratorka w serwerowni. Fot. Christina Morillo (pexels.com)
Administratorka – w serwerowni.
fot. Christina Morillo (pexels.com)

BI, Data i SAP z deficytem ekspertów

Warto także zwrócić uwagę na obszary, w których obecnie brakuje doświadczonych ekspertów. Pracodawcy doceniają w szczególności osoby z wiedzą na temat procesów BI (Business Intelligence), analizy danych czy zarządzania specjalistycznym oprogramowaniem, np. platformą SAP. Są to segmenty, które wymagają bardzo konkretnych umiejętności, co przekłada się na stosunkowo niską liczbę kandydatów spełniających wymogi firm. To z kolei oznacza sporą szansę dla kandydatów dysponujących wiedzą z tych obszarów.

Profesjonalne wsparcie w rekrutacji – agencja HRK

Rynek pracy IT w Warszawie oferuje spory potencjał dla pracodawców i pracowników, nawet pomimo spowolnienia w całej branży, które można zaobserwować już od kilkunastu miesięcy. Stolica wciąż jednak wyróżnia się obecnością dużej liczby firm, co pozwala zachować większą stabilność rynku. Wsparcie w rekrutacji oferuje m.in. agencja rekrutacyjna w Warszawie HRK, zapewniająca dostęp do szeregu specjalistycznych rozwiązań skierowanych do rekruterów i firm szukających kandydatów z sektora IT. Usprawnienie procesu rekrutacji to tylko jedna z korzyści, jakie może zapewnić agencja HR – HRK to również pomoc w zakresie consultingu, contractingu i zarządzania payroll.

Praca IT w Warszawie. Fot. mat. prasowy
Praca IT – w Warszawie
fot. mat. prasowy

Artykuł sponsorowany

25 czerwca 2024 17:00
[fbcomments]