Ludwik Waryński – bohater kontrowersyjny?

100 złotych - awers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego. Fot. Internet
100 złotych – awers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego.
fot. Internet

Profesor Wojciech Iwańczak opowiada o Ludwiku Waryńskim.

113. felieton pod wspólną nazwą: Stolica historii. Przedstawiają członkowie Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, które są już od trzech lat emitowane w każdą sobotę, w nieco skróconej wersji, w Radiu Kolor.

Podcast Radia Kolor jest pod tekstem.

Z cyklu:

Stolica historii.

Przedstawiają członkowie
Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
Logo Towarzystwa Miłośników Historii

Odcinek CXIII:

Ludwik Waryński
bohater kontrowersyjny?

Opowiada prof. Wojciech Iwańczak

Jeżeli nie lękasz się pieśni
stłumionej, złowrogiej i głuchej,
gdy serce masz męża i jeśli
pieśń kochasz swobodną – posłuchaj.

Tak zaczyna się wiersz Władysława Broniewskiego ku czci Ludwika Waryńskiego, w którym poeta zbudował obraz zakutego w kajdany rewolucjonisty osadzonego w lochach więziennych. To wszystko prawda, ale co działo się wcześniej i co zaprowadziło Ludwika Waryńskiego do ponurej twierdzy Schlisselburga?

Pomnik Ludwika Waryńskiego w Warszawie przy rogu ulic Józefa Bema i Marcina Kasprzaka dłuta prof. Kazimierza Gustawa Zemły. Fot. Mateusz Opasiński (Wikipedia)
Pomnik Ludwika Waryńskiego – w Warszawie przy rogu ulic Józefa Bema i Marcina Kasprzaka dłuta prof. Kazimierza Gustawa Zemły.
fot. Mateusz Opasiński (Wikipedia)

 

Nasz bohater urodził się w roku 1856 w Martynówce na Kijowszczyźnie.

Pochodził z nie posiadającej majątku rodziny szlacheckiej, jego rodzicami byli Ludwik Seweryn i Pelagia z Barzyckich. Ojciec absolwent uniwersytetu uczestniczył w konspiracji demokratyczno – niepodległościowej, pomagał uczestnikom powstania styczniowego, za co trzykrotnie był aresztowany. Swoje dzieci uczył rzemiosła i wpajał im szacunek do pracy.

Ludwik uczył się w ludowej szkole elementarnej w Białej Górze, a następnie trafił do tamtejszego rosyjskiego gimnazjum. Utrzymywał się z udzielania korepetycji, angażował się też w działalność kółek samokształceniowych pomagających w nauce przedmiotów zabronionych przez władze. Po maturze zapisał się na studia w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Tam zetknął się z socjalizmem i odtąd poświęcił się całkowicie działalności propagującej jego ideały. Kosztowało go to usunięcie ze studiów, gdyż angażował się też w bunty studenckie na rzecz demokratyzacji studiów. Otrzymał nakaz opuszczenia Petersburga i przebywania przez rok w miejscu zamieszkania. Czas ten wykorzystał owocnie dla nawiązania nowych kontaktów oraz dla pochłaniania lektur z zakresu historii i ekonomii.

X Pawilon Cytadeli Warszawskiej - przy ul. ul. Skazańców 25. Dziś w zasobach Muzeum Niepodległości. Fot. Wistula (Wikipedia)
X Pawilon Cytadeli Warszawskiej – przy ul. ul. Skazańców 25. Dziś w zasobach Muzeum Niepodległości.
fot. Wistula (Wikipedia)

Późniejsze lata burzliwego i niezwykle aktywnego życia Ludwika Waryńskiego charakteryzują się ewolucją poglądów. Należało wybrać pomiędzy narodem i wolnością Polski a klasa robotniczą i internacjonalizmem. Był przekonany, że najważniejsza jest walka o prawa robotników i dążenie do przyszłej rewolucji wspólnie z aktywistami innych krajów. W tym programie nie było miejsca na walkę o niepodległość.

Cela więzienna - X Pawilon w Cytadeli Warszawskiej. Fot. Muzeum Niepodległości
Cela więzienna – X Pawilon w Cytadeli Warszawskiej.
fot. Muzeum Niepodległości

Kolejne lata wypełnione były konspiracją, agitacją, organizowaniem struktur rewolucyjnych, ukrywaniem się przed policją. Waryński zmieniał nazwiska, dokumenty, wygląd, mieszkania. Związał się z Warszawą, ale musiał ukrywać się też w Galicji, potem władze austriackie wydaliły go do Szwajcarii. Ukoronowaniem tej gorączkowej działalności było założenie w 1882 roku pierwszej polskiej partii socjalistycznej Proletariat.

Transparent upamiętniający Ludwika Waryńskiego na zgromadzeniu pod hasłem „Pamięci proletariatczyków”, Cytadela Warszawska (2022). Fot. Tomasz Molina (Wikipedia)
Transparent upamiętniający Ludwika Waryńskiego – na zgromadzeniu pod hasłem „Pamięci proletariatczyków”, Cytadela Warszawska (2022).
fot. Tomasz Molina (Wikipedia)

Jej istnienie nie trwało długo, już w 1883 roku władze carskie dokonały aresztowań członków partii. Brutalne śledztwo zakończyło się surowymi wyrokami. Waryńskiego skazano na 16 lat katorgi. Przewieziono go do twierdzy Szlisselburg k/ Petersburga, gdzie miał nawet dość znośne warunki bytowania, niestety nić jego życia przerwała gruźlica w wieku 33 lat. Nie wiadomo, gdzie został pochowany, nikogo tez nie zawiadomiono o jego śmierci. Syn Waryńskiego zajął się nauką, sympatyzował z lewicą, potem był piłsudczykiem, a w roku 1932 popełnił samobójstwo.

Waryński bywał utożsamiany z wulgarnym komunizmem, a tymczasem był to człowiek głęboko ideowy. Jego poglądy  ciągle wzbudzają liczne kontrowersje.

100 złotych - awers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego. Fot. Internet
100 złotych – awers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego.
fot. Internet
100 złotych - rewers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego. Fot. Internet
100 złotych – rewers banknotu z 1988 r. z wizerunkiem Ludwika Waryńskiego.
fot. Internet

Wojciech Iwańczak

Profesor Wojciech Iwańczak
Profesor Wojciech Iwańczak – mediewista
fot. arch. autora

Profesor zwyczajny, mediewista.

Zajmuje się Europą Środkową schyłku średniowiecza, dziejami Czech, historią geografii i kartografii.

Autor ponad 400 publikacji w kilkunastu krajach, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, Sekretarz Generalny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Historycznego, Członek Honorowy Czeskiego Towarzystwa Historycznego.

Od ponad 30 lat członek Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.

W latach 1999 – 2005 Prezes TMH.

Podcast Radia Kolor

4:27 min.

(kliknij logo)Radio Kolor - Logo

Zobacz też inne odcinki cyklu:

  • Lista odcinków: [LINK]
27 kwietnia 2025 09:00