0

Metody wsparcia walki z wypaleniem zawodowym

Wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe?
fot. mat. prasowy

Zjawisko wypalenia zawodowego dotyka coraz większą grupę osób. Jak go rozpoznać i jak z nim walczyć?

Wypalenie zawodowe niesie ze sobą nie tylko problemy w pracy, ale także wpływa negatywnie na inne aspekty życia. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu, ale obecnie skutecznie można zapobiegać temu problemowi. Sprawdź, jak rozpoznać i jakimi metodami walczyć z wypaleniem zawodowym.

Objawy wypalenia zawodowego

Wśród najczęściej opisywanych objawów można wyróżnić fizyczne zmęczenie i poczucie wyczerpania energii. Towarzyszy temu obniżony nastrój, negatywne uczucia, zobojętnienie, a także brak empatii. Zmniejsza się wydolność zawodowa, towarzyszy jej poczucie, że wszystko, co się robi, jest pozbawione sensu lub nie jest wystarczająco dobre. Według teorii Maslach na wypalenie zawodowe najbardziej narażone są osoby, które wykonują zawody społeczne.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Najczęściej wypalenie zawodowe dotyka osób, których praca jest wymagająca i odczuwają zbyt duże obciążenie, presję czasu, niejasność i konflikt ról oraz przybywa im coraz więcej obowiązków. Kolejnym powodem jest nieadekwatne wynagrodzenie i brak zasobów w postaci szkoleń, awansu, podwyżki, rozwoju, wsparcia czy informacji zwrotnej. Psycholodzy mówią, że na wypalenie zawodowe bardziej podatne są również osoby o niskiej odporności psychicznej, które nie radzą sobie ze stresem. Jeżeli należysz do tej ostatniej grupy, to warto skorzystać z pomocy fachowca. Poradnia Harmonia Warszawa zapewnia kompleksowe wsparcie każdemu, kto tego potrzebuje. Specjaliści oferują wizyty zarówno w gabinecie, a jeżeli wolisz, możesz umówić się na konsultacje online.

Metody wsparcia

Pracodawcy powinni zadbać o odpowiednie rozłożenie obowiązków pomiędzy pracownikami, a także o tempo wykonywania zadań – przeciążenie informacyjne i szybka praca są źródłem przemęczenia. Niezbędne są również szkolenia, które pozwalają kadrze nie tylko sprawnie zarządzać, ale także dbać o interesy pracowników i oferować odpowiednie wsparcie. Duże znaczenie mają same warunki pracy – odpowiednia infrastruktura, adekwatne wynagrodzenie, odpowiednie regulacje dotyczące nadgodzin czy kultura pracy. Pracownicy, którzy zmagają się z wypaleniem zawodowym, powinni zadbać o swój komfort psychiczny. W trudnym czasie pomocna okaże się wizyta u specjalisty. Psychoterapia w Warszawie i regularne spotkania ze specjalistą z powodzeniem pozwala zrozumieć mechanizmy związane z wypaleniem, a także wspiera w odnalezieniu nowej drogi zawodowej lub radości z obecnej. Dzięki niej można zadbać o rozwój personalny, poprawić pewność siebie i odzyskać wewnętrzną harmonię.

Wypalenie zawodowe to problem, który obecnie dotyka coraz więcej osób aktywnych zawodowo w różnych przedziałach wiekowych. Przyczyn takiego poczucia jest wiele, ale może je eliminować zarówno pracodawca, jak i sam pracownik. Skuteczna jest terapia, która pozwala na uporanie się z problemami, które rodzą się w głowie, jak i dialog w firmie. Dzięki takiemu podejściu ryzyko narażenia się na wypalenie zawodowe spada.

Artykuł sponsorowany

22 czerwca 2022 18:00
[fbcomments]