0

Czy znów dopłacamy kibicom?

Stadion Narodowy - 3. miejsce w edycji styczniowej 2020 r. Warszawskiego Konkursu Fotograficznego. Fot. Piotr Weldon Abramczyk
Stadion Narodowy – 3. miejsce w edycji styczniowej 2020 r. Warszawskiego Konkursu Fotograficznego. Fot. Piotr Weldon Abramczyk
fot. Piotr Weldon Abramczyk

Dlaczego, kiedy prezydent Trzaskowski chce podnosić opłaty komunikacyjne, kibice jeżdżą na mecz za darmo?

Odpowiedź znajdziemy na końcu tekstu.

W sobotę, 9 października, na Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego odbędzie się mecz piłki nożnej Polski i San Marino, w ramach eliminacji do piłkarskich mistrzostw świata.

Początek meczu o godz. 20:45.
A od godz. 18:30 ograniczony będzie wjazd na Saską Kępę.

Po raz kolejny posiadacze biletów na mecz, zaproszeń oraz akredytacji wydanych przez UEFA są uprawnieni do nieodpłatnego przejazdu pojazdami Warszawskiego Transportu Publicznego oraz pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w granicach 1 strefy biletowej ZTM, a także do bezpłatnego korzystania z parkingów Parkuj i Jedź, od 9 października od godz. 6:00, do 10 października do godz. 1:00.

W dniu meczu nie będzie funkcjonował parking P+R Warszawa Stadion.

Po zakończeniu meczu, przez dwie godziny – od 22:30 do 00:30 – wzajemnie honorowane będą bilety ZTM i Kolei Mazowieckich. Pasażerowie z biletami kartonikowymi ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, są obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np.  9:10 godz. 18:25, a posiadacze biletów zakodowanych na Warszawskiej Karcie Miejskiej muszą je uprzednio aktywować.

Saska Kępa

W godz.  18:30-20:45 wyłączony z ruchu indywidualnego, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych, będzie obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Księcia Józefa Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych i Wał Miedzeszyński oraz al. Stanów Zjednoczonych, Wał Miedzeszyński, Afrykańska i gen. Bora-Komorowskiego. Dopuszczony będzie przejazd al. Stanów Zjednoczonych, ul. Afrykańską i gen. Bora-Komorowskiego.

Most Poniatowskiego

Po zakończeniu meczu (ok. godz. 22:30), w przypadku gdy duża grupa kibiców będzie chciała wracać do centrum pieszo, policja może podjąć decyzję o zamknięciu dla ruchu mostu Księcia Józefa Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich pomiędzy rondem gen. de Gaulle’a a rondem Waszyngtona.

W przypadku wyłączenia z ruchu mostu Księcia Józefa Poniatowskiego, na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje i autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego. Składy linii: 7, 22 i 25 pojadą przez most Śląsko-Dąbrowski, a linii 9 i 24 po stronie śródmiejskiej skończą trasy na pętli pl. Starynkiewicza, natomiast po stronie praskiej na Ratuszowa-Zoo.  Autobusy linii 111, 117, 158, 166, 507, 521, N22, N24 i N72 ominą zamknięty fragment tras mostem Łazienkowskim, natomiast linii 146 i 147 będą kursowały al. Zieleniecką.

Komunikacja

Od godz. 18:30, w przypadku braku możliwości przejazdu ulicami Zamoyskiego, Zamoście i Sokolą, autobusy linii 102, 125 i 202 pojadą ulicami Targową i Kijowską do przystanku Dw. Wschodni. Ulicą Targową będzie kursowała także linia 135, a autobusy linii 146 i 147 pojadą al. Zieleniecką, natomiast  linii E-1 trasą: most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Tamka – most Świętokrzyski.

Dodatkowo uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa Z na trasie: pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – Al. Ujazdowskie – Trasa Łazienkowska – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Saska – al. J. Waszyngtona – Wiatraczna.

Po zakończeniu meczu na trasy wyjadą dodatkowe autobusy linii 509. Z ronda Waszyngtona będzie można nimi pojechać w kierunku Nowodworów i Gocławia.

Więcej będzie również tramwajów.
Z pętli al. Zieleniecka składy linii 3 odjadą do Annopola, a linii 26 w kierunku pętli Piaski. Na zmienionej trasie Gocławek – Ratuszowa-Zoo pasażerów przewiozą tramwaje linii 9 i 24.

Powrót z meczu ułatwi również metro, którego pociągi będą kursowały częściej – na linii M1 co pięć minut, a na linii M2 co trzy minuty.

Koszty operacji

Odpowiedź na pytanie czy kibice na mecze jeżdżą za darmo nie jest łatwa.
Czy ustalanie tras objazdów, dodatkowy tabor i kierowcy, zamknięcie mostu Poniatowskiego, zamknięcie Saskiej Kępy, dodatkowa praca ZTM, policji, straży miejskiej,  jest opłacana z pieniędzy mieszkańców (budżet miasta) czy nie?

Ja poinformował nas pan Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, za taka akcję płaci PZPN.
Ile?

50 000 zł netto czyli 61 500 zł brutto.

Czy to odpowiada kosztom poniesionym przez służby miejskie (czyli budżet miasta zasilany przez mieszkańców)?

To trudno ustalić, bo urzędnicy niechętnie udzielają informacji o kosztach ich pracy.

Policzmy koszt biletów ZTM.
Na Stadionie Narodowym jest 58 000 miejsc.
Jeśli komunikacją miejską przyjechałaby połowa osób (29 000) zajmujących te miejsca i każda z nich miała kupić bilet za 3.40 zł. to zapłaciliby 98 600 zł.
Jeśli mieliby wyjechać ze stadionu, to przy powyższych założeniach zapłaciliby kolejne 98 600 zł.
Można zatem założyć, że bilety komunikacji miejskiej przyniosłyby
przychód 197 200zł. 

Czyli prawie 4 razy więcej niż płaci urzędnikom PZPN.

Dodatkowe koszty budżetu miasta to:

 • obarierowanie Saskiej Kępy,
 • ustawienie dodatkowych posterunków Policji Państwowej,
 • ustawienie dodatkowych posterunków Straży Miejskiej,
 • wytyczenie objazdów komunikacji miejskiej,
 • uzupełnienie komunikacji dodatkowym taborem,
 • inne koszty,
  (w tym społeczne związane m.in. z zamykaniem ulic i przejazdu przez Most Poniatowskiego),

które są trudne do oszacowania bez odpowiednich danych.

Jednak tak szacunkowy bilans mówi, że mecz PZPN vs Warszawa warszawiacy przegrywają w stosunku 1 w kasie a 3 w plecy, bo…

61 500  zł < 197 200 zł

Nasuwają się pytania:

 • Czy pan Prezydent Warszawy i jego pracownicy nie potrafią liczyć?
 • Czy wynik takich negocjacji jest spójny z ustawą o finansach publicznych?
 • Kto negocjuje i zatwierdza takie „dile”?
  (to tak z angielska deal czyli transakcja)

Dopłacamy?

Jak widać dopłacamy. I to sporo.

7 października 2021 21:35
[fbcomments]