0

Inteligentny system monitoringu basenów wspiera pracę ratowników

Monitoring w basenie
Monitoring w basenie
fot. Fujitsu

Na polskim rynku pojawił się innowacyjny system monitoringu basenów wykorzystujący m.in. nowoczesne oprogramowanie, inteligentny system kamer i stację roboczą marki Fujitsu.

System nazywa się SafePool i zainstalowane zostały już w dwóch nowo powstałych basenach w Katowicach i planowane są kolejne wdrożenia. System czuwa nad użytkownikami basenu, aktywnie wspiera pracę ratowników, a tym samym minimalizuje ryzyko utonięcia.

W Polsce na 100 000 mieszkańców aż 2 osoby ocznie toną.
Tymczasem średnia utonięć dla krajów UE wynosi mniej niż 1 na 100 000 obywateli (źr. informacja Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego). W myśl zasady Human Centric Future, marka Fujitsu angażuje się w projekty technologiczne, których zadaniem jest wspieranie działalności człowieka w różnorodnych obszarach życia. Jednym z takich projektów jest SafePool, nowoczesne rozwiązanie basenowe, którego naczelnym zadaniem jest detekcja utonięć.

Ratunek dla tonących

SafePool jest narzędziem aktywnie monitorującym dno basenu i analizującym zachowania pływających.

Justyna Grymel, współwłaściciel firmy Oderon, wyłącznego dystrybutora systemu na Polskę:

System opiera się na analizie obrazu w czasie rzeczywistym, identyfikując i reagując na symptomy potencjalnego utonięcia. Ze względów obiektywnych ratownik, nawet stojąc tuż przy basenie, nie jest w stanie skutecznie monitorować całej tafli wody – zwłaszcza w przypadku basenów olimpijskich o wymiarach wynoszących ponad 25 m. To czego nie widać na powierzchni jest rejestrowane przez kamery umieszczone w niecce basenowej. Gdy system wykrywa oznaki tonięcia, alarmuje ratownika, umożliwiając tym samym natychmiastowe podjęcie akcji ratunkowej.

Monitoring na basenie firmy Fujitsu
Monitoring na basenie – firmy Fujitsu
fot. Fujitsu

Wody nie zawsze spokojne

Czas w podjęciu akcji ratowniczej odgrywa kluczową rolę.
SafePool umożliwia podjęcie działania ratownikom zgodnie z zasadą 10/20, czyli dostrzec tonącego w pierwszych 10 sekundach, a w kolejnych 20 podjąć skuteczne działanie.

Stosunkowo monotonne czynności, niesprzyjająca infrastruktura, dość wysoka temperatura powietrza oraz regularny hałas mogą osłabić koncentrację ratownika. Ponadto w Polsce zgodnie z Barometrem Zawodów 2020 można mówić o niewielkim niedoborze pracowników w przypadku tej grupy zawodowej. Kwestie te mogą wpłynąć na poziom bezpieczeństwa na wodnych obiektach sportowych.

Dwa nowo powstałe baseny w Katowicach – przy ul. Kościuszki i przy ul. Hallera zaimplementowały innowacyjne rozwiązanie z detektorem utonięć. Na przestrzeni najbliższych miesięcy kolejny basen planuje wdrożyć to rozwiązanie, by podnieść poziom bezpieczeństwa użytkowników obiektu.

Co istotne – SafePool może być zainstalowany w powstających obiektach, w których niecka basenowa nie została jeszcze zamontowana, jak również w pływalniach działających od dawna.

Inteligentne rozwiązanie dla bezpieczeństwa

Monitoring prowadzony jest za pomocą wodoodpornych kamer umieszczonych w kilku punktach niecki, zapewniających skuteczną analizę całej powierzchni basenu. Liczba urządzeń rejestrujących jest uzależniona od powierzchni obiektu. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii analizy obrazu, skuteczność wykrywania niebezpiecznych sytuacji jest stuprocentowa.

Jednym z partnerów systemu jest Fujitsu, który dostarczył jeden z najważniejszych elementów monitoringu – stację roboczą i rozwiązanie Celsius RemoteAccess. Dzięki temu w niekorzystnym dla sprzętu elektronicznego środowisku (duża wilgotność, wysoka temperatura, obecność środków chemicznych) nie ma konieczności posiadania jednostki centralnej. Za pośrednictwem kabla sieciowego z serwerowni ze stacji roboczej o niezwykle dużej wydajności przesyłany jest obraz z dna basenu do ekranów znajdujących się w pomieszczeniu ratowników. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jakość i płynność przesyłanego obrazu jest bardzo wysoka.

Jarosław Cichoszewski, presales consultant Fujitsu Polska:

Fujitsu dostarcza systemowi SafePool bezpieczne i unikatowe rozwiązanie RemoteAccess, które zapewnia zdalny dostęp do stacji roboczej. Najistotniejszą zaletą takiego wyboru jest przesyłanie danych do poszczególnych urządzeń bez utraty ich jakości – w tym konkretnym przypadku – wideo.  Za najwyższą jakość obrazu odpowiedzialna jest również karta graficzna NIVIDA, w którą została wyposażona stacja robocza dedykowana rozwiązaniu SafePool. Jednocześnie cztery różne monitory mogą być podłączone do tego urządzenia.

Monitoring na basenie firmy Fujitsu
Monitoring na basenie – firmy Fujitsu
fot. Fujitsu

Owocna współpraca w słusznej sprawie

Tomasz Darmoliński, CEO Oderon:

Współpraca z marką Fujitsu trwa już ponad 16 lat. Jesteśmy pewni naszego partnera, darzymy go zaufaniem i cenimy za niezawodne i innowacyjne rozwiązania, które pomagają rozwijać takie systemy, jak właśnie SafePool. Mamy pewności zarówno co do oferowanego sprzętu, jak i serwisu, który świadczy marka.

Rozwiązanie dostarczone przez Fujitsu ma za zadanie zapewnić ratownikom, pełny ogląd sytuacji dna basenu. Niezawodność, precyzja i szybki przesył danych wysokiej jakości – to atrybuty SafePool, które zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co także istotne to narzędzie można rozbudowywać o kolejne funkcjonalności.

Justyna Grymel, Oderon:

SafePool to system modułowy. Detektor urządzeń jest podstawową funkcjonalnością, jednak z biegiem czasu można rozbudowywać rozwiązanie o m.in. monitoring omdleń, monitoring temperatury ciała użytkowników obiektu, czy też funkcję pozwalającą określać poziom zadowolenia pływających.

Rozbudowanie systemu jest w pełni możliwe także dzięki wysokiej wydajności komponentów systemu, zapewnionym przez Fujitsu. Procesor o dużej mocy obliczeniowej i rozwiązanie RemoteAccess są gwarantem sprawnego przesyłu danych do osób obsługujących system – ratowników.

Zasoby on-line Fujitsu

  • Blog Fujitsu: [LINK]
  • Twitter Fujitsu: [LINK]
  • LinkedIn Fujitsu: [LINK]
  • Facebook Fujitsu: [LINK]

O firmie Fujitsu

Firma Fujitsu jest wiodącym japońskim producentem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT), który oferuje pełen asortyment produktów, technologii, rozwiązań i usług. 132 000 specjalistów firmy obsługuje klientów w ponad 100 krajach. Wykorzystujemy nasze doświadczenie i moc technologii informacyjno-komunikacyjnych do kształtowania przyszłości społeczeństwa z naszymi klientami. Skonsolidowane przychody Fujitsu Limited (TSE: 6702) to 4 biliony jenów (US $36 mld) za rok obrotowy zakończony 31 marca 2019 roku.
Więcej informacji: [LINK]

 

4 września 2020 07:00