0

Transformacja logistyki przez IoT: Jak telemetria zwiększa przewagę konkurencyjną?

Logistyka i IoT. Fot. mat. prasowy
Logistyka – i IoT
fot. mat. prasowy

Współczesna logistyka i telemetria przechodzą dynamiczną transformację dzięki technologii IoT.

Rozwój Internetu Rzeczy kojarzy się wszystkim, jako fala innowacji opartych na sieci inteligentnych obiektów (przedmiotów wyposażonych w zdolność przetwarzania danych i współdziałania), której celem nie jest jedynie zaspokajanie obecnie rozpoznanych potrzeb.

Współczesna logistyka i telemetria przechodzą dynamiczną transformację właśnie dzięki technologii IoT, co prowadzi do zwiększenia efektywności operacyjnej oraz transparentności procesów.

Wpływ technologii IoT na telemetrię i logistykę

Integracja IoT w telemetrii i logistyce pozwala na zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie całej masy parametrów, począwszy od lokalizacji pojazdów, poprzez stan techniczny floty, na warunkach przechowywania towarów kończąc.

Oczywiście dane tego typu znane już były wcześniej, wszak to na nich opiera się funkcjonowanie szeroko rozumianego transportu i składowania. Jednak obecnie dzieje się to nieporównywalnie szybciej, skuteczniej i z większą precyzją! A efekt? Takie podejście umożliwia szybsze reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia oraz optymalizację procesów logistycznych.

Technologia IoT (Internet of things) wywiera ogromny wpływ na sektor telemetrii i logistyki, przekształcając sposób, w jaki monitorujemy, zarządzamy i dostosowujemy procesy logistyczne oraz operacje związane z flotą. Wykorzystując możliwości łączenia urządzeń i systemów za pomocą Internetu, wiele procesów operacyjnych może być zautomatyzowanych, a dane zebrane z tych urządzeń podlegają natychmiastowej analizie w czasie rzeczywistym, usprawniając tym samym podejmowanie lepiej ukierunkowanych decyzji.

Uważny czytelnik mógłby zapytać o konkretne działania zmierzające do poprawy efektywności procesów zachodzących w firmach transportowych, służymy przykładami.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym

Technologia IoT umożliwia monitorowanie pojazdów, towarów i procesów magazynowych w czasie rzeczywistym. Czujniki zamontowane w pojazdach flotowych czy kontenerach przekazują dane na temat lokalizacji, stanu technicznego, a nawet warunków przechowywania frachtu. Pozwala to na bieżące śledzenie transportu i magazynowania towarów oraz szybkie reagowanie na ewentualne odchylenia od założonej normy (opóźnienia, zmiana trasy lub przekroczenie dopuszczalnych parametrów środowiskowych np. temperatury czy wilgotności).

Jest to szczególnie istotne w przypadku przewozu towarów wymagających kontroli temperatury, takich jak produkty spożywcze. Na skutek awarii urządzeń chłodniczych, system powiadomi zarządcę floty o konieczności interwencji, co zwiększa bezpieczeństwo dostaw oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub utraty ładunku.

Optymalizacja tras i zarządzanie paliwem

System IoT w pojazdach flotowych umożliwia analizę danych dotyczących stylu jazdy danego kierowcy, zużycia paliwa oraz warunków drogowych. Umożliwia to optymalizację tras w celu skrócenia czasu przejazdu oraz ograniczenia zużycia paliwa. Tego typu działania mają pozytywny wpływ na obniżenie kosztów operacyjnych.

Algorytmy wspierane przez IoT sugerują najkrótsze i najbezpieczniejsze trasy na postawie aktualnych danych o ruchu drogowym i warunkach pogodowych. Dodajmy, że jest to także czynnik zmierzający do ochrony środowiska, poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Automatyzacja procesów magazynowych i zarządzanie zapasami

Technologia IoT zapewnia automatyczne monitorowanie poziomu zapasów, kontrolę lokalizacji produktów i bieżące zarządzanie przestrzenią składowania. IoT pozwala także na automatyzację procesów inwentaryzacji, co eliminuje ryzyko błędów ludzkich i przyspiesza przepływ towarów.

Inteligentne półki wyposażone w czujniki IoT mogą samodzielnie monitorować poziom zapasów i generować powiadomienia o konieczności uzupełnienia stanów magazynowych. Nie trzeba chyba dodawać, że eliminacja ryzyka błędów popełnionych przez czynnik ludzki przyspiesza przepływ towarów, poprawiając ciągłość dostaw.

Zarządzanie flotą i diagnostyka prewencyjna

IoT w telemetrii pozwala na monitorowanie stanu technicznego pojazdów, co umożliwia przewidywanie awarii i planowanie napraw. Gromadząc dane na temat pracy silnika, zużycia hamulców czy poziomu oleju, system jest w stanie przewidywać moment, w którym pojazd będzie wymagał serwisu. Jest to skuteczna metoda na uniknięcie nieplanowanych przestojów i zwiększenie żywotność pojazdów, a co za tym idzie redukcję kosztów utrzymania floty.

Zwiększenie bezpieczeństwa i transparentności procesów transportowych

IoT umożliwia monitorowanie przewozu towarów wrażliwych, które muszą być transportowane w kontrolowanych warunkach. Sensory IoT nadzorują parametry przewozu (temperatura, wilgotność czy poziom wibracji) zapobiegając stratom związanym z nieodpowiednimi warunkami transportu. Dodatkowo klienci mogą śledzić przebieg transportu, zyskując w ten sposób pewność, że ich zamówienia są dostarczane zgodnie z wymogami.

Zastosowanie IoT w logistyce magazynowej

Nie mniej ważną funkcję Internet Rzeczy spełnia w logistyce magazynowej, wpływając na sposób zarządzania magazynami, zwiększając efektywność operacyjną, dokładność oraz bezpieczeństwo. Połączenie różnorodnych urządzeń, maszyn i systemów magazynowych w jedną, inteligentną sieć, umożliwia automatyczne zbieranie, analizowanie i wykorzystywanie na bieżąco wszystkich danych.

Automatyzacja procesów inwentaryzacyjnych

Jednym z najważniejszych zastosowań technologii IoT w logistyce magazynowej jest automatyzacja procesów inwentaryzacji. Tradycyjne metody wymagają często ręcznego liczenia i monitorowania zapasów, co wiąże się z czasochłonnością oraz dużym ryzykiem błędów. Dzięki zastosowaniu czujników IoT RFID (Radio Frequency Identification) oraz inteligentnych półek, firmy mogą automatycznie monitorować poziomy zapasów, lokalizację towarów oraz ich status.

Optymalizacja zarządzania przestrzenią magazynową

Efektywniejsze zarządzanie przestrzenią magazynową jest szczególnie istotne w dużych obiektach, gdzie ruch towarów jest intensywniejszy. Czujniki monitorujące poziom zapełnienia półek oraz inteligentne systemy zarządzania przestrzenią pomagają zoptymalizować rozmieszczenie towarów i wykorzystanie powierzchni magazynowej.

Niezwykle użyteczne są też automatyczne systemy transportowe z technologią IoT, które mogą same przemieszczać towary w magazynie w zależności od bieżącego popytu. Towary, które są częściej zamawiane, są automatycznie przesuwane na półki znajdujące się bliżej punktów odbioru, co przyspiesza realizację zamówień.

Monitorowanie warunków przechowywania towarów

W przypadku towarów wymagających specyficznych warunków przechowywania IoT umożliwia stałe monitorowanie parametrów otoczenia, do których zaliczyć można temperaturę, wilgotność czy poziom oświetlenia.
Dotyczy to:

  • produktów spożywczych;
  • kosmetyków;
  • farmaceutyków;
  • elektroniki.

Czujniki IoT zainstalowane w magazynie sygnalizują natychmiast odchylenia od ustalonych norm, powiadamiając odpowiednie osoby lub inicjując działania zapobiegawcze. Stały monitoring warunków przechowywania towarów gwarantuje utrzymanie wysokiej jakości produktów, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia.

Inteligentne zarządzanie zasobami ludzkimi

Przedsiębiorstwa logistyczne mogą skuteczniej zarządzać pracownikami magazynu, śledząc ich lokalizację, efektywność oraz czas pracy. Wearable IoT (np. inteligentne opaski czy kamizelki) monitorują aktywność fizyczną pracowników oraz ich położenie w magazynie, co pozwala na lepsze planowanie pracy oraz minimalizowanie ryzyka wypadków.

Szybsza realizacja zamówień i optymalizacja procesów

Systemy IoT w logistyce są niezbędnym elementem monitorującym i analizującym każde zdarzenie, które mogłoby mieć wpływ na poprawę przepływu towarów oraz szybszej realizacji zamówień. Zautomatyzowane systemy kierują towary w odpowiednie miejsca magazynowe, przyspieszając procesy kompletacji i pakowania zamówień.

Szybsza realizacja zamówień zwiększa zadowolenie klientów, a automatyzacja procesów pomaga obniżyć koszty operacyjne i przyspieszyć przepływ towarów w magazynie.

Przyszłość technologii IoT w telemetrii i logistyce

W miarę jak technologia IoT staje się coraz bardziej zaawansowana, jej zastosowania w telemetrii i logistyce będą się rozwijać. Można spodziewać się wzrostu efektywności operacyjnej poprzez coraz większą automatyzację procesów, inteligentne zarządzanie magazynami oraz bardziej zaawansowaną diagnostykę samej floty.

Jedno jest pewne, informatycy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, a czas, kiedy w magazynach królować będą maszyny, nadchodzi wielkimi krokami. Jest to zmiana, której prawdopodobnie nie da się uniknąć.

Artykuł sponsorowany

Logistyka i IoT. Fot. mat. prasowy
Logistyka – i IoT
fot. mat. prasowy
31 grudnia 2024 17:55
[fbcomments]