0

Nowa karetka dla noworodków

Wnętrze nowej karetki do ratowania życia noworodków w Warszawie
Wnętrze nowej karetki – do ratowania życia noworodków w Warszawie
fot. UM Warszawa

Zakup sfinansowały Urząd m.st. Warszawa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Nowoczesny ambulans zapewni bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami na terenie Mazowsza. Zakup specjalistycznego pojazdu za 1,1 mln zł sfinansowały samorządy Warszawy oraz Mazowsza. Karetka została przekazana do stołecznej stacji pogotowia Meditrans.

Nowa karetka do ratowania życia noworodków w Warszawie
Nowa karetka – do ratowania życia noworodków w Warszawie
fot. UM Warszawa

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy

W ubiegłym roku w Warszawie przyszło na świat ponad 35 tys. dzieci.
Opieka nad nimi wymaga specjalistycznego sprzętu jak karetki neonatologiczne, które służą do ratowania życia i zdrowia noworodków oraz wcześniaków. Wykorzystywana do tej pory przez stację pogotowia ratunkowego „Meditrans” karetka do przewozu najmłodszych pacjentów ma już 10 lat i jest mocno wysłużona. Dlatego zdecydowałem, że Warszawa przekaże pół miliona złotych na zakup nowego, wyposażonego w najnowszy sprzęt ambulansu, który właśnie rozpoczyna służbę.
Nowa karetka nie tylko zapewni noworodkom kompleksową opiekę medyczną w drodze do szpitala, ale również zwiększy komfort trudnej, codziennej pracy zespołów ratownictwa medycznego – dodaje.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar zdrowia w mieście, koszt zakupu oraz wyposażenia specjalistycznego ambulansu neonatologicznego jest dwukrotnie wyższy niż pojazdu pogotowia do transportu dorosłych pacjentów.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy:

Karetka neonatologiczna musi być niezawodna, a sprzęt, który się w niej znajduje – najwyżej jakości. Dzięki temu w trakcie transportu mali pacjenci mają zapewnioną opiekę jak na oddziale intensywnej opieki medycznej w szpitalu.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że zakupiona dla warszawskiego Meditransu karetka noworodkowa jest najnowocześniejszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie.

Adam Struzik, Marszałek Mazowsza

Bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami jest ogromnie ważny dla ich zdrowia i życia. Bogate wyposażenie przekazywanego ambulansu, m.in. w lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu, cztery pompy infuzyjne pozwoli na zabezpieczenie ich funkcji życiowych podczas transportu na najwyższym poziomie.

Jak dodaje marszałek Struzik, w ubiegłym miesiącu samorząd województwa mazowieckiego sfinansował dla stołecznego Meditransu zakup 10 specjalistycznych i w pełni wyposażonych ambulansów o wartości ponad 5,6 mln zł.

Jak zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa, zakup nowoczesnej karetki noworodkowej to wyraz troski o najmłodszych mieszkańców Mazowsza.

Elżbieta Lanc:

Życie i zdrowie wcześniaków z niską wagą urodzeniową czy noworodków z ciężkimi schorzeniami jest niezwykle kruche. Warszawski „Meditrans” wykonuje połowę transportów noworodkowych na Mazowszu, w tym najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie. Na doposażenie karetki w taki właśnie sprzęt przekazaliśmy 600 tys. zł. Brakujące 500 tys. przekazało m.st. Warszawa. To wyraz dobrej współpracy między samorządami.

Dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego  „Meditrans” w Warszawie:

Dzisiaj odważnie weszliśmy w nową erę dla rozwoju pogotowia. Od teraz nie tylko dorośli, ale i wcześniaki oraz noworodki będą miały do dyspozycji najbardziej zaawansowany sprzęt dostępny na świecie.

Wnętrze nowej karetki do ratowania życia noworodków w Warszawie
Wnętrze nowej karetki – do ratowania życia noworodków w Warszawie
fot. UM Warszawa

Ambulans sanitarny do transportu noworodków i wcześniaków (tzw. karetka „N”) jest wyposażony w nowoczesny inkubator transportowy z wyposażeniem zamocowany na platformie nośnej z transporterem, cztery pompy infuzyjne, nawilżacz powietrza, nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu (aparat zapewnia dokładne i stabilne podawanie tlenku azotu oraz monitorowanie jego stężenia w czasie wentylacji mechanicznej), lekki i nowoczesny respirator noworodkowy, mały i lekki monitor transportowy, mały ssak, kompresor samochodowy wraz z butlą z rezerwuarem, chłodziarkę transportową, ogrzewanie postojowe i klimatyzację.

Cały zestaw umieszczony jest na specjalistycznej lawecie Multi-Load Assist o dopuszczalnym obciążeniu ≥ 280 kg.

Po podpięciu noszy do lawety, system samozaładowczy powoli wciąga nosze z inkubatorem na lawetę, tak samo wygląda rozładunek. Dla ratowników oznacza to mniejsze obciążenie kręgosłupa, a dla pacjenta mniejszy stres, ponieważ odbywa się łagodnie i bez wstrząsów. Pneumatyczna transporter rozpoznaje pacjenta o wadze zaledwie 0,5 kg.

UM Warszawy

29 września 2021 08:40
[fbcomments]