0

Rondo Jana Cierlińskiego

Rondo Jana Cierlińskiego
Rondo Jana Cierlińskiego
fot. UD Ursus

Na wniosek mieszkańców Ursusa rondo u zbiegu ulic: Jagiełły, Balickiej i Lalki będzie nosić imię Jana Cierlińskiego.

Porucznik Jan Cierliński

Jan Cierliński fot. I. Barski
Jan Cierliński – fot. I. Barski
fot. UD Ursus

(1926-2012), pseudonim „Wicher”, podczas II wojny światowej służył w szeregach Armii Krajowej.

W czasie Powstania Warszawskiego z narażeniem życia udzielał pomocy rannym powstańcom oraz ludziom wysiedlonym z Warszawy. Pomagał warszawiakom w ucieczkach z transportów kierowanych do obozu w Pruszkowie.

Po wojnie pracował przy odbudowie Warszawy. Swoje życie związał z Ursusem. Działał aktywnie w Związku Harcerstwa Polskiego, uzyskując stopień harcmistrza. Pełnił również funkcję prezesa koła nr 6 Światowego Związku Żołnierzy AK okręgu Warszawa – Powiat i był współinicjatorem budowy kilku pomników na terenie dzielnicy.

Wśród młodzieży najbardziej znany jest jako inicjator rajdu „Szlakiem Naszej Historii”, którego kolejne edycje od 1986 roku cieszą się niesłabnącą popularnością. W ich organizacji uczestniczą władze administracyjne dzielnic Ursusa i Włoch oraz okolicznych miast i gmin: Piastowa, Pruszkowa, Ożarowa Mazowieckiego, Raszyna, Lesznowoli i Starych Babic.

Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, medalem „Pro Memoria” oraz godnością Honorowego Komandora Rajdów Pamięci.

4 listopada 2021 07:09
[fbcomments]