0

Weekendowe porządki na pętli przy Dworcu Centralnym

Pracownik ekipy porządkowej myje stalowo-szklaną konstrukcję wiaty nad przystankiem autobusowym przy Dworcu Centralnym Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta
Dworzec Centralny – Pracownik ekipy porządkowej myje stalowo-szklaną konstrukcję wiaty nad przystankiem autobusowym.
fot. ZOM

W sobotę 27 marca rano na pętli przy Dworcu Centralnym pojawią się służby oczyszczania.

Przez cały weekend pasażerowie muszą więc liczyć się ze zmianami w organizacji  kursowania autobusów, bowiem pętlę autobusową przejmują ekipy porządkowe.

Na wysokości

Wyczyszczenie po zimie zadaszeń nad przystankami autobusowymi wymaga sprawnej organizacji i wielu godzin pracy.

Żeby umyć dachy szklanych konstrukcji na pętli potrzeba nie tylko specjalistycznego sprzętu do sprzątania, ale i pracowników, którzy mają umiejętności wspinaczkowe. Ze względu na pracę na wysokości dla bezpieczeństwa wyposażeni są więc w sprzęt asekuracyjny, czyli szelki, karabińczyki i linki.

Na dachy konstrukcji dostaną się po rusztowaniach i drabinach.
Podczas sprzątania będą musieli wykazać się dużą zręcznością, gdyż poruszać mogą się  wyłącznie po elementach nośnych zadaszenia, czyli belkach i wspornikach. Niedozwolone jest stawanie na szybach dachu.

Ponieważ mają to być generalne porządki, to mycie dotyczy całego wyposażenia pętli, czyli także ławek, słupków, chodników i koszy na śmieci.

Ze względu na zakres sprzątania prace potrwają przez cały weekend.
W tym czasie zmieni się organizacja kursowania autobusów.

Regularne sprzątanie przystanków

Zarząd Oczyszczania Miasta dba o czystość 4000 przystanków, które objęte są stałym serwisem porządkowym. Codziennie opróżniane są kosze, każdego dnia są również zamiatane przystanki w kluczowych punktach komunikacyjnych.

W przypadku nagłych zanieczyszczeń, takich jak np. pseudograffiti czy nielegalnie naklejone ogłoszenia, prace realizowane są interwencyjnie. Zgłoszenia o miejscach wymagających posprzątania można przekazywać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Mycie od wiosny do jesieni

Wraz z nastaniem wiosennej pogody Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął porządki zarezerwowane dla dodatnich temperatur. Do katalogu stałych prac wykonywanych na chodnikach i przystankach, jak zamiatanie i zbieranie zanieczyszczeń, włączone jest mycie wiat.

Do tej pory umytych już zostało 240 przystanków, a do jesieni prace te będą powtarzane od 4 do 8 razy. Na ulice i torowiska wyjechały już też zamiatarki, które kolejny tydzień doczyszczają te tereny na mokro. Sprzątane są też ścieżki rowerowe.  Jeśli będzie sprzyjała pogoda, to wiosenne porządki zakończą się przed świętami wielkanocnymi.

Zarząd Oczyszczania Miasta

Pracownik ekipy sprzątającej czyści myjką ciśnieniową dach wiaty przy Dworcu Centralnym Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta
pracownik ekipy sprzątającej czyści myjką ciśnieniową dach wiaty
fot. ZOM

 

25 marca 2021 11:17

Komentarze