Dobiegła końca modernizacja basenu Pałacu Młodzieży w Pałacu Kultury i Nauki. Obiekt został dostosowany do współcześnie obowiązujących standardów i wymogów technicznych. Oznacza to również poprawę warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony przeciwpożarowej.
Istotą remontu, poza naturalnym zużyciem obiektu związanym z upływem czasu, była przestarzała technologia basenowa.
Podstawową zmianą wizualną (będącą wynikiem przeprowadzonego kapitalnego remontu budowlanego pomieszczeń technicznych i użyteczności publicznej takiej jak sanitariaty, natryski szatnie etc.) jest:
- dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów przeciw pożarowych – wszystkie drzwi, nowe (czy poddane renowacji) na drogach ewakuacyjnych są wyposażone w zamki antypaniczne
- dokonanie zmiany przelewu bocznego niecki basenu na przelew typu Wiesbaden – krawędzie podłużne zbiornika basenu są na poziomie lustra wody, która się przez nie przelewa.
Na realizację całego zamierzenia budowlanego zużyto:
- 150 m3 betonu
- 2000 m2 płytek ściennych
- 1800 m2 płytek podłogowych
Wieża do skoków, ze względu na zmianę sposobu przelewu (podniesienie poziomu lustra wody), wymagała modernizacji polegającej na nadbudowie poszczególnych platform. Ze względu na niezmienną wysokość pomieszczenia nadbudowa nie objęła ostatniego poziomu i ostatecznie uzyskano: 9,70 m (nigdy nie było pełnych 10 m); 7,50 m; 5,00 m oraz 3,00 m (wys. trampoliny nad lustrem wody).
Obecne wymiary basenu to:
- długość: 25,03 m
- szerokość: 14,90 m
- głębokość: cz. głęboka 4,53 m ; cz. płytka 1,52 m
Pojemność czynna niecki basenowej to ok. 1200 m3. Konstrukcja niecki jest żelbetowa o zmiennej głębokości od 1,52 m do 4,53 m.
Utrzymanie właściwych parametrów wody w basenie zapewnia regulator (komputer) basenowy mierzący: temperaturę, zawartość wolnego chloru w mg/l, odczyn pH oraz potencjał Redox (mV).
Filtracja wody następuje na trzech filtrach powolnych (zbiorniki z wielowarstwowo zbrojonej włóknem szklanym żywicy poliestrowej Ø 1600 i H 2500 mm).
Podstawowa dezynfekcja wody prowadzona jest przy pomocy elektrolizera przeponowego Chlorinsitu. System wytwarza substancje dezynfekujące na bazie czystego chloru, wolne od czynników podatnych na starzenie i produktów ubocznych. Surowcem jest czysta technicznie sól kuchenna. Pozwala to zapewnić najkorzystniejsze warunki dla użytkowników basenu. Dodatkowe wsparcie systemu dezynfekcji stanowi lampa dezynfekcji UV średniociśnieniowa. Promieniowanie UV skutecznie likwiduje chloraminy a także bakterie, które z trudem poddają się działaniu chloru.
Zaplecze sanitarne to 11 natrysków (po stronie męskiej i damskiej) wyposażonych w termostatyczne baterie czasowe z czujnikiem ruchu. Umywalki również posiadają tego samego typu baterie zapewniające oszczędność wody.
Ścieki z natrysków oraz wody popłuczne z płukania filtrów basenowych (filtry płukane są wodą z obiegu basenowego) gromadzone są w podziemnym zbiorniku. Do odzysku ciepła z tych ścieków zamontowana została centrala odzysku ciepła, zapewniająca wstępny podgrzew ciepłej wody użytkowej, co znacząco obniża zużycie ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Największe oszczędności w zużyciu ciepła przyniesie nowoczesny system wentylacji oparty na centralach firmy Menerga. Dzięki instalacji szczelnych ścianek w korytarzach znacząco ograniczono kubaturę hali basenowej co pozwoliło na zmniejszenie wydajności wentylacyjnej centrali basenowej. Została zainstalowana centrala basenowa nawiewno-wywiewna ThermoCond 39.19.01 o wydajności 19.000 m3/h (poprzednia miała wydajność 50.000 m3/h) Zdemontowane, dotychczas, centrale miały łączną wydajność 67.000 m3/h i pracowały tylko na powietrzu zewnętrznym.
Do sterowania i wizualizacji stanu urządzeń elektrycznych obsługujących basen zaprojektowano i wykonano tzw. Komputerowy System Nadzoru Technicznego Budynku. System umożliwia sprawowanie zdalnej kontroli nad pracującymi urządzeniami. Przed modernizacją istniała dyspozytornia elektryczna jednak sposób sterowania urządzeniami oparty był na przestarzałych rozwiązaniach technicznych i wymagał wykonania przez obsługę wielu czynności, które obecnie automatycznie wykonuje komputer – eliminując do minimum możliwość popełnienia błędu.
Nowością jest uzupełnienie doświetlenia niecki za pomocą specjalnego systemu 14 doświetlaczy zainstalowanych na filarach ścian bocznych niecki. Światło projektorów jest odbijane od powierzchni specjalnych luster umieszczonych pod gzymsem sufitowym i rzutowane na taflę wodną basenu. Konstrukcja luster zapobiega zjawisku olśnienia. Dodatkowym elementem użytkowo-ozdobnym oświetlenia niecki jest system 10 lamp podwodnych.
Oprócz wykonania nowych instalacji oświetleniowych przeprowadzono również w całej strefie renowację istniejących oryginalnych opraw – tzw. „pałacowych. Na uwagę zasługują żyrandole poddane renowacji (8 sztuk). Wykonawca był zmuszony dokonać wielu czynności wymagających doświadczenia i kunsztu rzemieślniczego, aby odsłonić (spod zużytych warstw lakierniczych) oryginalne powłoki elementów żyrandolowych. Niektóre elementy wymagały tzw. mosiądzowania lub anodowania.
Modernizacja basenu wprowadziła nowe standardy jakościowe zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom podczas korzystania z obiektu. Całą strefę basenową wyposażono w nowoczesny system oświetlenia ewakuacyjnego CEAG.
Nie zapomniano również o potrzebach osób niepełnosprawnych. Oprócz przystosowania toalet i szatni – zainstalowano nowoczesny system transportu, składający się z platformy zewnętrznej , wewnętrznej i basenowej.
Podczas modernizacji została zachowana ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono ( zgodnie z pierwowzorem) biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe, wymieniono zwykle białe drzwi na pasujące do stolarki w całym pałacu – drewniane, ciemnobrązowe.
Hole i korytarze pływalni zostały zabezpieczone i oddzielone od strefy basenowej aluminiowo-szklanymi ściankami, wstawionymi między kolumnami (do pełnej wysokości pomieszczenia). Dzięki temu pomieszczenia nie związane bezpośrednio z basenem nie będą ulegały degradacji pod wpływem pary wodnej.
Dzięki wszystkim tym zabiegom – basen w PKiN to jeden z najnowocześniejszych w Polsce obiektów sportowych łączących funkcje rekreacyjne z niewątpliwymi walorami zabytkowymi.