0

Młodzi zawodnicy wzmocnili Legię Warszawa

Boisko

Legia Warszawa zaprezentowała dwóch nowych zawodników: 19-letniego Kacpra Kostorza i 17-letniego Kacpra Skibickiego.

Kacper Kostorz

Uznawany za jednego z najzdolniejszych polskich zawodników młodej generacji, reprezentant kadry U19 i U20, Kacper Kostorz, po przejściu testów medycznych podpisał kontrakt z Legią Warszawa. 19-letni wszechstronny zawodnik, który występuje na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika, związał się z klubem z Łazienkowskiej na 3,5 roku.

Na poziomie Fortuna 1. Ligi w barwach Podbeskidzia Bielsko-Biała Kostorz zadebiutował jako 18-latek w sezonie 2017/18. W obecnych rozgrywkach wystąpił w 20 z 21 spotkań, w których zanotował dwie bramki i trzy asysty, rozegrał również dwa spotkania w Pucharze Polski. Powoływany do kadry U19 (debiut we wrześniu 2017 roku) i U20 (zagrał w towarzyskim meczu z Ukrainą w listopadzie ubiegłego roku), jest kandydatem do gry na UEFA Euro 2019, które w czerwcu tego roku odbędzie się w Polsce.

Kariera uważanego za znajdującego się w ścisłej czołówce młodych zawodników występujących na zapleczu LOTTO Ekstraklasy przebiegała niestandardowo – po grze w zespołach juniorskich na Górnym Śląsku przez półtora roku trenował w czeskim MFK Karvina. Wracając do Polski w wieku 14 lat, dołączył do Górnika Zabrze. Przed sezonem 2015/16 utalentowanego wówczas 16-latka pozyskało Podbeskidzie Bielsko-Biała. Po półtora roku gry w trzecioligowym zespole rezerw został dołączony do pierwszej drużyny. W jej barwach rozegrał łącznie 46 spotkań, w których strzelił trzy gole.

Kontrakt Kacpra Kostorza z Legią będzie obowiązywał do 30 czerwca 2022 r., a zawodnik na najbliższe pół roku zostanie wypożyczony do swojego klubu – Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Kacper Kostorz z ekscytacją opowiadał o transferze:

Klub zrobił na mnie ogromne wrażenie. Kiedy wchodzi się do budynku, od razu widać, jak dużą organizacją jest Legia Warszawa. Widok stadionu, otoczka panująca wewnątrz klubowych pomieszczeń, też wzbudziły we mnie bardzo pozytywne odczucia. Przenosiny do Legii to spełnienie marzeń. Jeszcze kilka miesięcy temu nawet nie sądziłem, że mogę trafić do tak wielkiej drużyny.

W Podbeskidziu najczęściej występowałem na pozycji skrzydłowego, ale równie dobrze czuję się na pozycji numer “dziewięć” i “dziesięć”. Nie sprawia mi problemu granie na jednej czy drugiej pozycji, ale na pewno nominalnie jestem skrzydłowym. Do moich mocnych stron należy szybkość, co jest istotne w obszarach boiska, w których występuję. Potrafię też szybko podejmować decyzje. Cały czas staram się rozwijać piłkarsko, ale też intensywnie pracuję nad fizycznością. Marzę o debiucie w LOTTO Ekstraklasie, jednak doskonale zdaję sobie sprawę, że muszę włożyć mnóstwo pracy w to, żeby ten cel zrealizować.

Powrót do macierzystego klubu może mi tylko pomóc. Trzeba się odpowiednio przygotować, a występy w pierwszej lidze, która również jest bardzo wymagająca, to zdobywanie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości.

W ostatnich miesiącach intensywnie śledziłem poczynania Legii Warszawa. Przede wszystkim muszę się jednak skoncentrować na treningach, by przekonać do siebie trenera. Jeśli będę odpowiednio pracował, dawał z siebie wszystko, co obiecuję robić, to współpraca z trenerem Ricardo Sa Pinto zaprocentuje i stanę się lepszym piłkarzem.

Kacper Skibicki

Po przejściu testów medycznych, związał się 3-letnim kontraktem z Legią Warszawa. 17-latek mogący występować na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika, do drużyny Wojskowych przeszedł z II-ligowej Olimpii Grudziądz.

Kacper Skibicki urodził się 11 października 2001 roku. 17-letni, ofensywnie usposobiony zawodnik świetnie operuje zarówno lewą, jak i prawą nogą. Do pierwszej drużyny Olimpii Grudziądz został włączony 1 sierpnia 2018 roku, wcześniej wspinając się po kolejnych szczeblach akademii tej drużyny. Przygodę z piłką rozpoczynał w A-klasowym Pomowcu Kijewo Królewskie.

Kacper Skibicki wyróżniał się w drużynach juniorskich grudziądzkiego zespołu, dlatego też zdecydowano się na włączenie go do zespołu seniorów. Debiut w II lidze zaliczył 17 sierpnia 2018 roku, wchodząc na ostatnie cztery minuty wygranego 4:0 spotkania ze Skrą Częstochowa. Łącznie ten obiecujący gracz w barwach Olimpii wystąpił w 13 spotkaniach – 11 ligowych i dwóch w Pucharze Polski. Zdobył dwie bramki – w 16. kolejce II ligi w zremisowanym 2:2 meczu przeciwko Elanie Toruń oraz w przegranym 2:7 spotkaniu 1/16 finału Pucharu Polski z Wisłą Płock. Szczególnie w tym drugim starciu, przeciwko drużynie z LOTTO Ekstraklasy, Skibicki zaprezentował się bardzo dobrze, udowadniając dlaczego uznawany jest za wielki talent. Do dwóch bramek w seniorskiej piłce dorzucił również dwie asysty.

W nagrodę za swoją postawę Skibicki otrzymał od trenera reprezentacji Polski U18 (rocznik 2001) Wojciecha Tomaszewskiego powołanie na konsultację szkoleniową w Jarocinie, która odbyła się w dniach 26-30 listopada. Kontrakt w Legii będzie obowiązywał do 31 grudnia 2021 roku, a zawodnik zostanie od razu wypożyczony do Olimpii Grudziądz.

Kacper Skibnicki o Legii i o sobie:

Transfer do Legii to spełnienie marzeń, które musi zostać poparte ciężką pracą. Bardzo imponuje mi cały ośrodek klubowy, który miałem okazję zobaczyć.

Nominalnie jestem skrzydłowym, jednak zdarza mi się występować na pozycji napastnika i dobrze się tam odnajduję. Można też powiedzieć, że operuję zarówno prawą, jak i lewą nogą. Zdaje sobie sprawę z elementów, nad którymi muszę pracować. Dodatkowo, chcę poprawić swoje warunki fizyczne oraz wypracować odpowiednią wytrzymałość, która jest niezbędna w seniorskiej piłce.

Moim celem jest rozwój i debiut w rozgrywkach LOTTO Ekstraklasy. Myślę, że na początku mojego pobytu w Legii mogę odczuwać pewien stres, ponieważ jestem bardzo młodym zawodnikiem, ale jestem też przekonany, że ten szybko minie, a następnie “wdrapię się” do drużyny.

Legia

Radosław Kucharski, dyrektor sportowy Legii Warszawa, komentuje:

Przyjęliśmy strategię zarówno wzmacniania pierwszego zespołu oraz budowania przyszłości Klubu w każdym okienku transferowym. Po dwóch wcześniejszych transferach chciałbym dzisiaj przedstawić naszym kibicom nowych ofensywnych piłkarzy: 17-letniego Kacpra Skibickiego oraz 19-letniego Kacpra Kostorza.

W ostatnich miesiącach wielokrotnie byli przez nas monitorowani. Mają wiele talentu, by być przyszłością Legii Warszawa oraz polskiej piłki. Zawodnicy przez następne sześć miesięcy pozostaną jeszcze w swoich klubach, gdzie dobrze się rozwijają. Cieszę się, że projekt, który im przedstawiliśmy, został przez nich w pełni zaakceptowany. W okresie wypożyczenia będziemy wkładali dużo energii i czasu, aby jeszcze bardziej przygotować ich do gry w naszym Klubie. 

Zawodnikom chciałbym podziękować za zaufanie do nas. Wybierając Legię, postawili sobie poprzeczkę najwyżej w kraju, co pokazuje, jak ambitnymi są osobami. Teraz czas na jeszcze większą pracę. Chłopaki, witamy na pokładzie!

BP Legia Warszawa

13 stycznia 2019 13:50
[fbcomments]