0

Nowa apka uczniów dla uczniów

Ktoś idzie w sportowych butach
Chodznie – liczenie
fot. Daniel Reche (pexels)

Uczniowie Staszica i Poniatówki, warszawskich ogólniaków, napisali aplikację do pomiaru kroków z nagrodami.

Tło

Problem z niską aktywnością ruchową wśród młodzieży stał się powszechny, szczególnie w dobie pandemii. Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów szkół podstawowych i średnich przed i po kwarantannie (tj. okres od marca do czerwca) wyraźnie wskazują na spadek aktywności fizycznej nastolatków.

Niegdyś młodzi nie mogli znaleźć czasu na dodatkowe godziny treningów przez natłok zadań domowych i dojazdy do szkoły, teraz jednak główną przeszkodą jest brak motywacji. Jak zachęcić uczniów do ruchu tak, aby przyjemne wiązało się z pożytecznym oraz nie wymagało poświęcenia całego wolnego czasu?

Co w związku?

Uczniowie warszawskich liceów ogólnokształcących:

  • XIV LO im. Stanisława Staszica
  • V LO im. księcia Józefa Poniatowskiego

podjęli się rozwiązania tego problemu.

Krokomierz

Uczniowie napisali program na telefony komórkowe, który nie tylko mierzy przebyty dystans, ale również umieszcza go w rankingu i nagradza zwycięzców.
Oprogramowanie zostało napisane przez licealistów w ramach platformy Zwolnieni z Teorii. 

Zrobili to:
(alfabetycznie)

  • Szymon Dziuda,
  • Patryk Karp,
  • Mikołaj Rostkowski,
  • Barbara Sznyrowska.

Krokuj!

Tak zwana apka (aplikacja) o nazwie Krokuj! umożliwia młodzieży rywalizację międzyszkolną, sumując wyniki użytkowników danej szkoły.

Forma konkursowa ma na celu zachęcić uczniów i ich znajomych do zwiększenia aktywności fizycznej we wspólnym gronie: młodzi mogą spacerować z przyjaciółmi i współpracować, by zająć miejsca na podium.

Aplikacja jest bezpłatna, wystarczy pobrać ją na swój telefon typu smartfon przy pomocy  znanych źródeł:  Sklep Play lub App Store.

Konkurs

Konkurs z nagrodami trwa do 16 października 2020.

Dla zwycięzców konkursu, czyli uczniów i szkół, które znajdą się  na podium rankingu, przewidziane są nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Projekt jest sponsorowany m.in. przez BluzUp, Dafi oraz Polskok.

Przedsięwzięcie jest również objęte honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

16 września 2020 00:09