0

Festiwal TRAMP 2021

Młodzi artyści na scenie
Młodzi artyści – na scenie
fot. Anna Rojewska

Po rocznej przerwie na Targówek powrócił Festiwal TRAMP. Wśród uczestników znalazł się Roman Soroczyński.

Brodaty marynarz przed występem
Brodaty marynarz – przed występem
fot. Anna Rojewska

Niemal dwustu uczestników dotarło 5 listopada 2021 roku na trzecią edycję Festiwalu Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej TRAMP. Pomieszczenia Domu Kultury ”Świt” rozbrzmiewały gwarem reprezentantów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z warszawskiego Targówka.

Ogromna fala przed żeglarzami
Ogromna fala – przed żeglarzami
fot. Anna Rojewska

Pandemia spowodowała, że rok wcześniej Organizator Festiwalu, VIII Ogród Jordanowski, musiał zrezygnować z przeprowadzenia imprezy, zaś w bieżącym roku ograniczyć się do zaproszenia uczestników tylko ze swojej dzielnicy. A i tu pojawiły się ograniczenia: w ostatniej chwili kilka placówek musiało zrezygnować z uczestnictwa.

Nawet żaglówki znalazły się na scenie
Nawet żaglówki – znalazły się na scenie
fot. Anna Rojewska

Najliczniejszą reprezentację przysłała Szkoła Podstawowa nr 42, w ramach której startowały dwie grupy z zespołu Sylaba i chór szkolny. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 298 skierowała dwa zespoły: szkolny i reprezentujący świetlicę. Do tego grona dołączyła Szkoła Podstawowa nr 379.

Kolejna grupa marynarzy
Kolejna grupa – marynarzy
fot. Anna Rojewska

Występy uczniów były przeplatane piosenkami śpiewanymi przez maluchów z Przedszkola nr 115 i Przedszkola nr 154. Grono uczestników zostało znakomicie uzupełnione przez reprezentacje Liceum Ogólnokształcącego nr 162 i organizatora – VIII Ogrodu Jordanowskiego.

Nieco starsi uczestnicy Festiwalu
Nieco starsi – uczestnicy Festiwalu
fot. Anna Rojewska

Widzowie, wśród których – oprócz opiekunów grup – znajdowały się rodziny młodych artystów, zostali powitani przez Katarzynę Patrzyczną – Dyrektorkę VIII Ogrodu Jordanowskiego oraz gospodynię obiektu, Dyrektorkę Domu Kultury „Świt”, Lidię Krawczyk.

Wędrówka młodych artystów
Wędrówka – młodych artystów
fot. Anna Rojewska

Widzowie, w ślad za młodymi gwiazdami, pływali po polskich akwenach oraz morzach i oceanach świata, wędrowali po Tatrach i Bieszczadach, a czasem i po równinnych drogach. Żeby nikt nie myślał, że życie żeglarza czy turysty polega tylko na śpiewaniu, prowadzący Festiwal Małgorzata Ho-Janecka i Rafał Sawuła co pewien czas „fundowali” widowni gimnastykę.

Małgorzata Ho-Janecka i Rafał Sawuła
Małgorzata Ho-Janecka – i Rafał Sawuła
fot. Anna Rojewska

Nikt zatem nie miał szansy na wygodne zalegnięcie w wygodnych fotelach sali widowiskowej Domu Kultury „Świt”. Chyba, zresztą, nikt o czymś takim nie pomyślał, bowiem każdy występ kończył się wielkimi brawami, a wręcz owacjami.

Grupa Na Swoim na scenie
Grupa Na Swoim – na scenie
fot. Anna Rojewska

Równie wielkie owacje zebrała gwiazda Festiwalu, Grupa Na Swoim, która wystąpiła w składzie: Tomasz Bory Borkowski – gitara, śpiew, Arkadiusz Piechowski – wiolonczela, ukulele, śpiew, Roman Vorbrodt – gitara, śpiew, Krzysztof Kłos – instrumenty perkusyjne, śpiew, Jarek Woszczyk – gitara basowa, śpiew. Niespodziewanie zespół otrzymał wzmocnienie ze strony małej Oliwii – córki jednego z muzyków.

Oliwia filar zespołu
Oliwia – filar zespołu
fot. Anna Rojewska

Zanim jednak dorośli artyści weszli na scenę, młodym gwiazdom oraz kierownikom ekip wręczono nagrody ufundowane przez Dzielnicę Targówek m.st. Warszawy, Spółdzielnię Mieszkaniową „Bródno” i Stowarzyszenie Ponad Schematy. Organizatorzy nie prowadzili klasyfikacji młodych artystów, traktując III Festiwal Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej TRAMP jako przegląd piosenek oraz możliwości wykonawców. Tym bardziej warto podkreślić duże wsparcie ze strony wyżej wymienionych instytucji, dzięki czemu każdy uczestnik Festiwalu otrzymał upominek. Do ich wręczania Katarzyna Patrzyczna zaprosiła Anetę Wyczółkowską – Radną Dzielnicy Targówek i Romana Soroczyńskiego – prezesa Stowarzyszenia Ponad Schematy.

Młoda Solistka z Opiekunką i Panią Radną
Młoda Solistka – z Opiekunką i Panią Radną
fot. Anna Rojewska

Miejmy nadzieję, że w roku 2022 organizatorzy kolejnej edycji Festiwalu nie napotkają żadnych większych przeszkód. Tym bardziej, że portal www.warszawa.pl, który sprawował patronat medialny nad imprezą, jest gotów do współpracy.

9 listopada 2021 20:07
[fbcomments]