0

Chroń swoje dokumenty przed użyciem do wyłudzenia kredytów lub pożyczek

Bezpieczeństwo - tarcza z kłódką
Bezpieczeństwo
fot. mat. prasowy

Dowód osobisty i inne dokumenty potwierdzające tożsamość zawierają newralgiczne dane, które mogą zostać wykorzystane przez postronne osoby. To może zakończyć się wyłudzeniem pożyczki lub kredytu. Aby tego uniknąć, trzeba zawsze chronić własne dokumenty.

Od 2008 roku, czyli od czasu, gdy zaczęto realizować badania dotyczące wyłudzeń pożyczek i kredytów oraz zastrzegania dokumentów, udaremniono łącznie 88,1 tys. prób wyłudzeń pożyczek na łączną kwotę 4,83 mld zł. Mimo, że ostatnio widać spadek gubionych dokumentów spowodowany przez lockdown, to ogólnie sytuacja nie jest dobra.

W samym tylko II kwartale 2020 roku udaremniono 1 680 prób wyłudzeń kredytów i pożyczek, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy – 5 891. W II kwartale 2020 roku zastrzeżono 32 106 dokumentów tożsamości, natomiast w ostatnich 12 miesiącach – 183 452.

Statystyka wyłudzeń w 2020 r. - źr. Vivus
Statystyka wyłudzeń – w 2020 r.
fot. Vivus

Ekspert marki VIVUS zwraca uwagę:

Kilkanaście lat temu udzielano pożyczek wyłącznie w placówkach stacjonarnych, co  znacznie utrudniało wyłudzanie pieniędzy. Wraz z pojawieniem się pożyczek dostępnych  przez Internet oszuści zyskali nowe możliwości. Dlatego takie firmy, jak nasza, wdrożyły  dodatkowe narzędzia do weryfikacji klientów oparte na zaawansowanych algorytmach i  Big Data minimalizujące ryzyko oszustw. Jednak sami konsumenci także powinni zadbać  o bezpieczeństwo swoich dokumentów i danych, ponieważ ich utrata to zagrożenie  wyłudzenia pożyczki lub podpisania umowy np. z operatorem telefonii komórkowej przez  przestępcę.

Co robić,
gdy stracimy dokumenty?

Aby uniknąć poważnych problemów po utracie dokumentu tożsamości, trzeba działać szybko. Najlepiej od razu zgłosić się do własnego banku lub dowolnie innego i zastrzec dowód osobisty w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. To niezwykle istotne, ponieważ  chroni przed wykorzystaniem utraconego dowodu osobistego do przestępstwa, jakim jest wyłudzenie kredytu lub pożyczki. Informacja o utracie dokumentu tożsamości zostanie przekazana do wszystkich banków, a także innych instytucji finansowych.

Zastrzeżenie dokumentu w banku to jednak dopiero pierwszy krok. Konieczne jest bowiem także zgłoszenie na policji utraty dokumentu, gdy został skradziony lub podejrzewamy, że do takiej kradzieży mogło dojść. Do tego trzeba zawiadomić również organ gminy, co jest konieczne w celu wyrobienia nowego dokumentu. Gdy utrata dowodu osobistego lub paszportu nastąpiła za granicą, należy natychmiast powiadomić placówkę konsularną.

Jak sprawdzić,
czy ktoś wziął na Ciebie pożyczkę?

Kradzież lub utrata w inny sposób dokumentu tożsamości może rodzić podejrzenia, że ktoś będzie próbował na ten dokument wyłudzić kredyt i pożyczkę. Na szczęście możemy sprawdzić, czy doszło do takiej sytuacji, zanim zdążyliśmy zastrzec dokument. Może się bowiem zdarzyć, że nie od razu stwierdzimy utratę dowodu osobistego.

Gdzie zatem sprawdzić, czy ktoś wziął na nas pożyczkę?
Wystarczy sprawdzić naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Ta instytucja gromadzi i przetwarza dane o zaciąganych w Polsce pożyczkach i kredytach. Raz na pół roku możemy sprawdzić rejestr BIK za darmo.

Warto także ustawić Alerty BIK.
To idealne rozwiązanie przy próbie wyłudzenia pożyczki na nasze dane. Każda próba zaciągnięcia zobowiązania na nasze dane zostanie zakomunikowana w specjalnej wiadomości SMS.

Wyłudzenie pożyczki na Twój dowód
– co robić? 

Co robić jednak, gdy już nastąpi to najgorsze, a więc oszust wyłudzi na nasze dane pożyczkę? Postępowanie zależy od określonej sytuacji. Gdy wyłudzono pożyczkę na skradziony dowód, trzeba zgłosić popełnienie przestępstwa na policji (oszustwo kredytowe). Do tego konieczne jest napisanie odwołania do pożyczkodawcy i dołączenie dokumentów potwierdzających utratę dowodu osobistego. Trzeba również udowodnić, że przelew weryfikacyjny nie został wykonany z naszego konta, a środki również nie trafiły na nasz rachunek bankowy. Warto to wszystko zrobić jak najszybciej, zanim do akcji wkroczy komornik.

Gdy natomiast wyłudzono pożyczkę na podrobiony dowód osobisty, trzeba poprosić pożyczkodawcę o udostępnienie umowy i sprawdzić złożony tam podpis. Niestety, takiego podpisu nie będzie przy pożyczkach branych przez Internet. Ponadto trzeba postarać się udowodnić, jak poprzednio, że konto użyte do weryfikacji nie było nasze. Może się także zdarzyć, że zostaną skradzione nasze dane i wykorzystane do wyłudzenia. Wtedy również zgłaszamy sprawę na policję i kontaktujemy się z pożyczkodawcą.

Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze?

Skoro możemy się narazić na niedogodności i problemy, jakie wcześniej opisaliśmy w związku z utratą dokumentu tożsamości lub danych, zasadne staje się pytanie, czy pożyczki pozabankowe na dowód są bezpieczne?

Tak, są bezpieczne, bo większość takich prób wyłudzeń kończy się fiaskiem.
Mimo to sami zachowujmy zdrowy rozsądek i starajmy się zachować maksimum bezpieczeństwa.

Nie wolno nikomu udostępniać dowodu osobistego, nie wolno przesyłać nikomu skanu dowodu osobistego czy podawać newralgicznych danych przez telefon. Do tego trzeba korzystać tylko z oferty wiarygodnego pożyczkodawcy, wtedy będziemy mieli pewność, że nasze dane są niezagrożone.

Wyłudzanie kredytów i pożyczek to poważny problem, który dotyka wielu Polaków. Od nas samych zależy jednak, czy ograniczymy zagrożenie.

Artykuł powstał dzięki marce VIVUS

Artykuł sponsorowany,

12 marca 2021 18:54
[fbcomments]