0

Czy będziemy w żółtej strefie? Wysoki wzrost zakażeń koronawirusem w Warszawie.

Badanie na koronawirusa - pobieranie wymazu
Badanie na koronawirusa – pobieranie wymazu
fot. zdrowegeny.pl

W ostatnim czasie obserwujemy na terenie całego kraju wzrost potwierdzonych zakażeń na koronawirusa SARS-CoV-2, prowadzącego do rozwoju choroby COVID-19.

Niestety obserwujemy od pewnego czasu wysoki wzrost zakażeń koronawirusem w Warszawie. Pojawiają się doniesienia o możliwości wprowadzenia żółtej strefy na terenie Warszawy.

Nowe restrykcje

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną zostają wprowadzone dodatkowe restrykcje. Wiele osób obawia się powtórki lockdownu z pierwszej połowy roku. Jak zapewniają przedstawiciele rządu nie jest przewidywany taki scenariusz.

Żółta strefa na terenie danego regionu wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami, dotyczącymi głównie wesel (maksymalnie do 75 osób), imprez i wydarzeń, siłowni oraz punktów gastronomicznych. Zasady przewidują minimalną ilość powierzchni przypadającą na jedną osobę np. w restauracji.

Mam objawy koronawirusa – czy jestem zakażony?

Najczęściej występujące między 2 a 14 dniem od zakażenia koronawirusem objawy to gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bóle mięśni, zaburzenia węchu oraz smaku. Warto pamiętać, że część chorych osób jest bezobjawowa lub symptomy mogą być niewielkie. U każdego zakażenie może przebiegać w inny sposób.

W przypadku podejrzenia zakażenia należy skontaktować się z odpowiednią jednostką sanitarno-epidemiologiczną.

Można także zakupić i wykonać test, dostępnych jest kilka rodzajów:

  • Kasetkowy,
  • Badanie przeciwciał IgG i IgM,
  • Badanie molekularne RT-PCR.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca badanie molekularne RT-PCR jako najbardziej miarodajny test wykrywający zakażenie koronawirusem. Aby go wykonać wystarczy pobrać wymaz z gardła lub nosogardzieli. Od kilku dni zrealizować można to badanie z wynikiem dostępnym w ciągu 24 godzin roboczych, które jest ułatwieniem m.in. dla osób podróżujących za granicę oraz pracujących. Do negatywnego wyniku testu można otrzymać zaświadczenie w wybranym języku obcym, ułatwiające odprawę na lotnisku oraz wstęp do danego kraju, a także może pomóc w zniesieniu obowiązkowej kwarantanny. Sprawdź gdzie możesz wykonać test na koronawirusa w Warszawie.

Leczenie zakażonych koronawirusem

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa są izolowane, w celu ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania wirusa. Obecnie nie ma leków dla chorych na COVID-19, wciąż trwają prace w Polsce i na świecie nad szczepionką i skutecznymi lekami. Leczenie przebiega objawowo poprzez podawanie pacjentom farmaceutyków zwalczających objawy takie jak podwyższona temperatura ciała.

Część chorych, głównie z grup ryzyka lub z chorobami współistniejącymi wymaga hospitalizacji w szpitalnym oddziale zakaźnym oraz podłączenia do respiratora. Respirator jest urządzeniem medycznym wspomagającym funkcje oddechowe pacjenta.

Przede wszystkim należy zadbać o profilaktykę, która pomoże uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, poprzez kontakt z chorym lub powierzchnią na której się znajduje. Państwowa Inspekcja Sanitarna apeluje o przestrzeganie odpowiednich zasad higieny i bezpieczeństwa, unikanie dużych zgromadzeń oraz w miarę możliwości miejsc publicznych odwiedzanych przez wiele osób.

Artykuł Partnera

5 października 2020 18:24
[fbcomments]