0

Czas na tango w Warszawie

Płyta "Modern tangos" zespołu Cup of time - okładka płyty. Fot. Tomasz Chodorski
"Modern tangos" zespołu Cup of time – okładka płyty
fot. Tomasz Chodorski

Czy można przełożyć na język przyjazny przeciętnemu słuchaczowi niezwykle skomplikowane utwory awangardowych mistrzów muzyki klasycznej?

W taki sposób, by zachęcał do ich ciągłego słuchania, a nawet tańczenia?
Jak najbardziej można. Udowodnił to warszawski kwartet muzyczny Cup of Time, wydając swoją najnowszą płytę poświęconą tangom.

Cup of time - okładka płyty. Fot. Tomasz Chodorski
"Modern tangos" zespołu Cup of time – okładka płyty
fot. Tomasz Chodorski

Modern Tangos zawiera dziewięć wyjątkowych kompozycji, z czego osiem to interpretacje awangardowych kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak (1882-1971), Alberto Ginastera (1916-1983), Erwin Schulhoff (1894-1942) czy Gil Evans (1912-1988), a jedna jest autorstwa lidera zespołu Ryszarda Borowskiego.

Wybór twórców nie jest przypadkowy.
Większość z nich to muzycy zrywający z ładem klasycznej kompozycji muzycznego dzieła na korzyść dźwięków pozornie do siebie niepasujących. Prawie wszyscy zafascynowani byli jazzem i wszyscy, tworzyli w XX wieku, kiedy jazz i tango królowały w kabaretach Paryża, Berlina czy Nowego Orleanu.

Wszystkie utwory zostały zinterpretowane w lekki, wręcz finezyjny sposób, niekiedy odbiegający daleko od oryginału (co absolutnie nie jest zarzutem). I tak np. drugi utwór na płycie, zatytułowany Tango ze suity Esquissez de jazz cz. III, napisany pierwotnie na fortepian, przez czeskiego kompozytora Erwina Schulhoffa w 1927 roku, dzięki Cup of time zyskało ciepłe, rytmiczne brzmienia, wzmocnione aksamitnymi dźwiękami bandeonu.

Podobnie sprawa ma się z utworem czwartym, którego pierwotnym kompozytorem był jazzman – Gil Evans. Jego Las Vegas Tango grane w oryginale przez big-band z bardzo rozbudowaną sekcją instrumentów dętych, w interpretacji Cup of time zyskał nostalgiczny i sensualny charakter.

Na szczególną uwagę zasługuje Tango na fortepian Igora Strawińskiego.
Jedno z najbardziej awangardowych tang w historii muzyki, po mistrzowsku zaaranżowane i zagrane przez zespół to kompilacja wiolonczeli, skrzypiec, bandeonu i fletu, która przywodzi na myśl najbardziej kontrowersyjny utwór Strawińskiego – Święto wiosny. Osobiście jednak wolę ten utwór w wykonaniu Cup of time niż solowy oryginał Strawińskiego.

Na płycie „Modern Tangos” oprócz wyżej wymienionych utworów, możemy usłyszeć również interpretacje tang: Charles’a Camille’a Saint-Saëns’a (1835-1921, Bohuslava Martinů (1890-1959), oraz Alberto Ginastery.

Na krążku znalazło się też miejsce dla oryginalnego utworu skomponowanego przez lidera Cup of Time – Ryszarda Borowskiego (ur. 1955). Jego Tango napięć wykorzystuje elementy bossa-novy, i jest także wyróżniającym się utworem w całym zestawieniu.

Modern Tangos to płyta godna polecenia dla wszystkich zakochanych w tangu.

Cup of time

Zespół powstał w 2008 roku.
W skład kwartetu wchodzą:

  • Ryszard Borowski (flet) – lider,
  • Agnieszka Cypryk (skrzypce),
  • Rafał Grząka (akordeon, bandeon),
  • Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).

Muzycy reprezentują tzw. trzeci nurt, łączący muzykę klasyczną z jazzem.
Modern Tangos jest ich piątą płytą.

Zespół "Cup of time" - od lewej: Ryszard Borowski (flet), Agnieszka Cypryk (skrzypce), Rafał Grząka (akordeon, bandeon), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).
Zespół "Cup of time" – od lewej: Ryszard Borowski (flet), Agnieszka Cypryk (skrzypce), Rafał Grząka (akordeon, bandeon), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).
fot. Arch. zespołu
15 stycznia 2021 08:17