0

Budżet Warszawy 2020

fot. Skitterphoto (pexels)

Radni Warszawy uchwalili budżet miasta na 2020 rok i Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2020-2050.

Decyzje rządu dotykają wszystkich gmin i powiatów w Polsce.
W przyszłym roku z tego tytułu Warszawa utraci dochody szacowane na ~1,2 mld zł.

Rafał Trzaskowski, Prezydent Warszawy:

Budżet na najbliższy rok, ale również na najbliższe lata będzie bardzo trudny. Rząd realizuje obietnice odbierając pieniądze, które służą samorządom do zaspokajania potrzeb lokalnych społeczności. Dodatkowo, duża część kosztów związanych z reformami wprowadzanymi przez rząd PiS-u jest przerzucana na barki samorządu. Przykładem może być edukacja czy zagospodarowanie odpadów. Nie może być tak, że samorządy ponoszą koszty złych reform i obietnic wyborczych. Budżety miasta to pieniądze naszych mieszkańców, które powinny być przeznaczone na pomoc społeczną, nowe przedszkola, żłobki czy komunikację miejską i zieleń. Słowem – na rozwój i poprawę jakości życia w mieście. Niestety teraz samorządy muszą łatać dziury w budżetach po rządowych reformach, co już odbija się na miejskich inwestycjach.

Rząd ograniczył dochody samorządów i zarazem nałożył na nie dodatkowe, kosztowne zobowiązania. Przykładem może być oświata – to samorządy pokryły koszty podwójnego rocznika i to one finansują lwią część podwyżek pensji nauczycieli.

Obniżenie stawki PIT z 18% do 17%, podwyższenie kwoty uzyskania przychodu, zwolnienie z PIT osób poniżej 26. roku życia i zniesienie tzw. 30-krotności limitu składek ZUS zmniejszy dochody Warszawy o 810 milionów złotych i nie jest to zrekompensowane miastu.

13 grudnia 2019 10:44