0

Felieton Automobilisty

iAuto zdjęcie z okładki numeru 147
iAuto – zdjęcie z okładki numeru 147
fot. Mirek Rutkowski

Specjaliści od lat zwracają uwagę na powszechny brak umiejętności jazdy kierowców.

Specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego, eksperci i instruktorzy doskonalenia techniki jazdy, od lat zwracają uwagę na powszechny brak umiejętności jazdy kierowców. Wielu jeździ agresywnie, egoistycznie i niebezpiecznie. Jeszcze gorzej jeżdżą rowerzyści, niekiedy się wydaje, że są pozbawieni instynktu samozachowawczego ryzykują własnym zdrowiem i życiem.

Mirek Rutkowski
Mirek Rutkowski – redaktor naczelny iAuto Polska
fot. MR

Oczywiście opinie te są mocno przesadzone. Tak naprawdę tylko nieliczni kierowcy, to agresywne prostaki, a cykliści nieogarnięte bezmózgi. W rzeczywistości większość kierowców, rowerzystów, motocyklistów i w ogóle użytkowników dróg, to ludzie rozsądni, w miarę życzliwi, dbający o dobrostan swój i bliźnich. Wyjeżdżając do pracy, szkoły czy po zakupy nikt nie zamierza zrobić komukolwiek krzywdy, nikt nie planuje rozbicia sobie głowy czy kolizji. A przecież różne wypadki, zderzenia czy konieczność gwałtownej reakcji zdarzają się nader często.

Wystarczy sekunda i nieszczęście gotowe. Dobrze, jeśli kończy się uszkodzonym rowerem, czy porysowanym lakierem, gorzej, gdy trzeba wzywać ratowników medycznych. Zdemolowane życie ofiary, zdemolowane życie sprawcy… Wystarczy sekunda…

Powodem większości drogowych zdarzeń jest nieuwaga, niezamierzony błąd, niekiedy brak umiejętności. Ale nierzadko nieszczęśliwe zdarzenia powodują ludzie lekceważący przepisy, chcący udowadniać swoją wyższość, wymuszający pierwszeństwo, wykonujący gwałtowne manewry, szybcy, czasem wściekli, nonszalanccy, aroganccy czy egoiści.

Co ciekawe, te same osoby siedząc za kierownicą samochodu, o rowerzystach na drogach mówią nienajlepiej, zaś przesiadając się na rower trak samo źle oceniają poruszających się autami. Punkt siedzenia nie ma większego znaczenia – powszechna postawa jest taka, że ja jeżdżę rowerem czy samochodem świetnie, a inni w samochodach czy na rowerach, to ciamajdy bez pojęcia.

Najbardziej zdumiewające jest to, że wbrew stereotypom, przytłaczająca większość, i na rowerach ,i w samochodach czy na motocyklach, to ludzie dbający o bezpieczeństwo swoje i innych, życzliwi na drodze i poza nią…

Szerokiej drogi!

Tymczasem…

w najnowszym wydaniu Cyfrowego Magazynu Motoryzacyjnego iAuto:

Wrażenia z jazd

 • Nowa jakość i charakter – str. 4
  ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Konkurencja w tym segmencie, w którym walczy o względy użytkowników Skoda Scala jest ogromna i każdy producent stara się, by wygląd i styl jego samochodu był wyjątkowy. Pod tym względem Scala nie szokuje, choć wygląda bardzo atrakcyjnie i zaciekawia. Ale wnętrze i technologiczne nowinki w tym aucie zadziwiają

 • Postaw na jakość – str. 9
  ANNA LUBERTOWICZ-SZTORC

Mazda CX- 30 to kompaktowy crossover, są i tacy, którzy zaklasyfikują go jako małego SUV-a. To bardzo modna i popularna kategoria aut i Mazda postanowiła powalczyć również w tym segmencie. Konkurencja jest spora, ale ładna, zgrabna, nowoczesna i z charakterem Mazda CX-30 odnosi rynkowe sukcesy i potrafi sprostać wielu różnym wymaganiom.

Wydarzenia

 • Wyjątkowy Zlot – str. 13
  MICHAŁ PAWLIK

W ostatni weekend sierpnia odbyło się starachowickie, w tym roku wirtualne, święto ciężarówek STAR i starej motoryzacji.

 • Klasyki w deszczu – str. 35
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Hale Ptak Expo w podwarszawskim Nadarzynie z największą powierzchnią wystawienniczą w Polsce, od kilku lat są miejscem ważnych spotkań miłośników motoryzacji. Paskudny wirus wywalił wszystko do góry kołami. Oldtimer Show odbywał się na rozległym parkingu, klimat imprezy rozwiał wiatr i przelotny deszcz.

Rozmowa iAuto

 • Jubilat – str. 16
  JAN ŻDŻARSKI

9 września 1926 urodził się Longin Bielak.
Honorowy prezes Automobilklubu Polski obchodzi swoje 94 urodziny imponując nieustannie pogodą ducha i aktywnością. Dołączając się do życzeń zapraszamy do lektury wywiadu, jakiego Dostojny Jubilat udzielił Janowi Żdżarskiemu. Opowiada w nim o dzieciństwie i młodości na Syberii, wojennych przygodach i pierwszych sportowych sukcesach w barwach Automobilklubu Polski.

Historia

 • Nie taki cienki – str. 25
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

Jeździł w wyścigach, w rajdach, w rallycrossie i wyścigach górskich. Kierowcy startowali samochodami całkowicie seryjnymi, lekko dostosowanymi do sportu i bardzo mocno modyfikowanymi.
Fiaty Cinquecento i Seicento to w Polsce najważniejsze samochody sportowe lat 90.

Eksploatacja

 • Klima bez grzybów – str. 19
  MICHAŁ MOMOT
  (zajmuje się profesjonalną obsługą klimatyzacji w samochodach. [LINK])

Sezon upałów pomału mija, klimatyzacja w samochodzie nie będzie nam już towarzyszyć codziennie i „ratować życie” w upalne dni. Należy pamiętać, że jesienią i zimą również używamy klimatyzacji na przykład do odparowywania szyb podczas deszczowych dni. Co gdy podczas włączania klimatyzacji czujemy nieprzyjemny zapach z nawiewów? Czy należy odłożyć ten problem do lata lub liczyć, że sytuacja sama się poprawi? Zdecydowanie nie!

Kalejdoskop

 • Wieści z firm– str. 31

Sport

 • Początek w Słomczynie – str. 38
  MIROSŁAW RUTKOWSKI

W sezonie 2020 zaplanowano osiem rund OPONEO Mistrzostw Polski Rallycross. Wybrane zawody miały być łączone z rundami mistrzostw Europy strefy centralnej (FIA CEZ), mistrzostw Słowacji (SVK) oraz Czech (CZE). Jednocześnie w czasie rund krajowych zaplanowano zawody z cyklu Pucharu Polski Autocross (PPAC).

 • Wysoka Grzęda Baja Poland – str. 42
  BAJA POLAND

Stephane Peterhansel z pilotem Edouardem Boulangerem w Mini All4Racing wygrali najważniejszą motorsportową imprezę roku w Polsce – rajd Wysoka Grzęda Baja Poland. Impreza po ponad półrocznej przerwie wznowiła sezon w Pucharze Świata FIA.

Felieton

 • Polskie drogi – str. 46
  ANDRZEJ DĄBROWSKI

Przykłady rażąco niskich kar, za rażące łamanie przepisów.
Rekordy głupoty.
Coś w końcu trzeba z tym zrobić.

Kalendarium

 • 65 lat minęło i… (nadal) nic – str. 48
  Kalendarium pod redakcją MACIEJA RZOŃCY

Wydarzenia i rocznice: wrzesień 2020

Zapraszamy do lektury iAuto nr 147: [LINK]

4 października 2020 15:46