0

Pierwsza elektryczna Mazda

Mazda MX-30 na Tokio Motor Show
Mazda MX-30 – na Tokio Motor Show
fot. Mazda

Mazda MX-30 to pierwszy samochód elektryczny tego producenta pokazany w ubiegłym tygodniu na targach w Tokio.

Mazda jest na drodze ewolucji do redukcji emisji zanieczyszczeń czego pozytywnym etapem jest model pojazdu elektrycznego MX-30.

W swoim pierwszym samochodzie elektrycznym producent zastosował tak zwany rightsizing, który w tym przypadku odnosi się do odpowiedniego dobrania wielkości akumulatora trakcyjnego do rozmiaru i przeznaczenia samochodu. Myślą przewodnią jest pozostawienie jak najmniejszego śladu węglowego w ujęciu well to wheel, czyli od wydobycia surowców, poprzez ich przetworzenie, produkcję samochodu, jego eksploatację aż do utylizacji.

Pojazd wykonano w oparciu o ekologiczne materiały, a drzwi w dosyć przewrotnej koncepcji freestyle. Ciekawostką są te drzwi, ale najbardziej interesująca jest bateria.

Według europejskiej normy WLTP (ang. Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicle Test Procedure) akumulatory dają jej zasięg około 200 km przekraczającym średni dzienny dystans 48 kilometrów pokonywanych przez europejskich kierowców (na podstawie wyników badania Ipsos MORI przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 12072 dorosłych na wybranych rynkach europejskich w marcu 2019 r. (Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy) dot. eksploatacji samochodów, na zlecenie Mazdy).

Mazda MX-30 pojawi się w europejskich salonach sprzedaży w drugiej połowie 2020 r.  a w Wielkiej Brytanii w 2021 roku.

Yasuhiro Aoyama, Prezes i Dyrektor Zarządzający Mazda Motor Europe:

Podobnie jak w przypadku wszystkich samochodów Mazdy, nasi projektanci i inżynierowie mieli bardzo jasno sprecyzowany cel dla naszego pierwszego pojazdu z napędem elektrycznym. Postanowiliśmy, że będzie wyróżniać się sylwetką nadwozia oraz doskonałym prowadzeniem, co jest kluczowym elementem DNA Mazdy i czyni nas wyjątkowymi w porównaniu z konkurentami na rynku, a co najważniejsze – pozytywnie przyczynia się do zmniejszenia emisji w całym cyklu życia samochodu.

1 listopada 2019 12:47