0

Mistrzostwa w polskiej dyscyplinie

Banner Mistrzostwa Polski w Koluchstylu na Targówku w Warszawie
Mistrzostwa Polski w Koluchstylu – na Targówku w Warszawie

W Warszawie zorganizowano Mistrzostwa Polski w koluchstyl – dyscyplinie sportowej stworzonej w naszym kraju.

18 maja 2019 roku warszawski Targówek gościł przedstawicieli koluchstylu – jednej z najmłodszych sztuk walki.

Dyscyplina została stworzona w 2009 roku przez Wiesława Kolucha – byłego reprezentanta Polski w judo i w sumo.

Ponad trzystu przedstawicieli koluchstylu z całego kraju przyjechało na gościnny Targówek, by rozegrać XI Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie.

Przygotowania do zawodów
Przygotowania – do zawodów

Obok polskich sportowców na matach pojawili się zawodnicy z Mongolii, która w tym roku będzie organizatorem mistrzostw świata w koluchstylu.

Kinga Smakulska - Mistrzyni Polski
Kinga Smakulska – Mistrzyni Polski

Na tle polskich i mongolskich zawodników dobrze zaprezentowali się reprezentanci warszawskich klubów.

Kinga Smakulska (kategoria 52 kg) i Paweł Wojciechowski (67 kg) z UKS „Zdrowy Targówek” zostali mistrzami Polski seniorów, co – w połączeniu ze srebrnym medalem Sebastiana Gwiazdy i brązem Szymona Gwiazdy – dało klubowi z Targówka trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajął KS SUMO KOLUCH z Białegostoku, a drugie – UKS TERMINATOR Wysokie.

Walki na matach i kibice
Walki na matach – i kibice

W klasyfikacji młodszych zawodników dużą klasę pokazał UKS NISKA, którego dwanaścioro reprezentantów zostało mistrzami Polski. Wśród dzieci byli to Noah Faberski (27 kg) i Artur Grzelec (29 kg), a w grupie młodziczek – Aniela Skwarek (38 kg), Weronika Stegienko (42 kg), Weronika Jaroszewska (55 kg) i Magda Miętusiewicz (+55 kg).

Warto nadmienić, że w tej ostatniej kategorii całe podium zostało opanowane przez przedstawicieli jednego klubu! Dodajmy do tego mistrzów Polski młodzików (Aleksander Piasecki – 32 kg, Nikodem Podgórski – 36 kg i Albert Sroczyński – 42 kg) oraz kadetów (Aleksander Aleksandrowicz – 50 kg, Maciej Wicik – 60 kg i Piotr Gastoł – 80 kg). Nic dziwnego zatem, że UKS NISKA zwyciężył w klasyfikacjach drużynowych dzieci, młodzików i kadetów.

Wśród juniorek dominowały reprezentantki UKS TERMINATOR Wysokie, a najlepiej z juniorów prezentowali się zawodnicy SOKOŁA Lublin.

Ponad Schematy - baner
Ponad Schematy – baner

XI Mistrzostwa Polski w koluchstylu były pierwszym dużym przedsięwzięciem zorganizowanym przez nowo powstałe Stowarzyszenie Ponad Schematy, którego prezes – w towarzystwie Wiesława Kolucha oraz prezes Związku Sportowego Koluchstyl, Katarzyny Koluch – powitał wszystkich uczestników imprezy.

Zawody były dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz przez Związek Sportowy Koluchstyl.