Hinduskie Diamentowe Słonie

Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick
Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick
fot. Ambasada Indii

Ambasador Indii, Nagma Mohamed Mallick, wręczyła nagrody Diamentowe Słonie, które przyznało indyjskie Stowarzyszenie Tamil Sangam w Polsce.

Indyjskie stowarzyszenie Tamil Sangam w Polsce (TSAP) przyznało nagrody „Diamond Elephant – prestigious award TSAP” za osiągnięcia w dziedzinach społecznych, kultury, filantropii, biznesu i edukacji. Nagrody i wyróżnienia odebrało 38 osób, które przez wiele lat pracowały nad tym, aby społeczność indyjska w Polsce mogła funkcjonować razem i jednoczyć się we wspólnych działaniach, mających na celu wzajemną pomoc oraz promowanie kultury i tradycji indyjskiej. Wśród nagrodzonych byli także Polacy.

Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick
Pani Ambasador Indii – Nagma Mohamed Mallick
fot. Ambasada Indii

Obywatele Indii mieszkający w Polsce pokazują indyjską kulturę, tworzą firmy, prowadzą szkoły, angażują się w dobroczynność, a także pomagają uchodźcom.
Nagrody uhonorowują działalność tych najbardziej aktywnych.

Gala Diamond Elephant zbiegła się z indyjskim świętem światła Diwali.
Społeczność hinduska w Polsce szacowana jest na 20-25 tys. zarejestrowanych osób.
Stowarzyszenie Tamil Sangam zorganizowało spotkanie jej przedstawicieli w Airport Hotel Okęcie. Nagrody wręczali: Jej Ekscelencja Pani Nagma Mohamed Mallick Ambasador Indii w Polsce oraz Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam, Pan Kalesha Yusuf Masthan.
Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnów Indii i Polski.

Hymn Indii wyświetlany na ekranie
Hymn Indii – wyświetlany na ekranie
fot. Warszawa.pl
Goście Gali Diamond Elephant Awards 2022 w trakcie śpiewania hymnów
Goście Gali Diamond Elephant Awards 2022 – w trakcie śpiewania hymnów
fot. Warszawa.pl

Kalesha Yusuf Masthan, Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam:

Organizacja tak dużej imprezy to była wielka operacja logistyczna, ale jestem dumny, że  cel został osiągnięty. Zakładając stowarzyszenie chciałem promować kulturę, historię i tradycję Indii, organizować wydarzenia  kulturowe promujące dorobek cywilizacyjny Indii oraz integrować środowiska osób pochodzących z tego kraju, które mieszkają w Polsce. Moim wielkim marzeniem było uhonorować najważniejsze osobistości społeczności indyjskiej za wieloletnią pracę oraz bezinteresowną służbę ludzkości, w tym szerokie wsparcie udzielane społeczności indyjskiej. Stąd wziął się pomysł rozdania nagród „Diamond elephant – prestigious award TSAP.

Nagrodę za promocję kultury indyjskiej otrzymał Razvi Hussaini, którzy przybliża Polakom Indie m.in. poprzez organizację imprez i uroczystości indyjskich. Jest on m.in. pomysłodawcą Polsko-Indyjskiego Dnia Przyjaźni.

Razvi Hussaini:

Bardzo się cieszę z tej nagrody, jest najważniejsza w moim życiu .
Od 23 lat pracuję na rzecz promowania kultury indyjskiej, przez ten czas udało nam się stworzyć wiele ciekawych projektów, poznać wspaniałych ludzi. Za to wszystko dziękuję.

Wręczenie nagrody
Wręczenie nagrody – Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick, Kalesha Yusuf Masthan, Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam i Razvi Hussaini
fot. Warszawa.pl

Chandramohan Nallur otrzymał nagrodę społeczną za przeprowadzenie od strony cywilnej rządowej operacji „Ganges”, która miała na celu bezpieczną ucieczkę obywateli Indii z objętej wojną Ukrainy.

Chandramohan Nallur:

Moje starania zostały docenione przez premiera Indii.
To wyróżnienie dedykuję wszystkim wolontariuszom, którzy zgłosili się do wsparcia, ponieważ zasługują na to tak samo jak ja.

J.J. Singh, prezes Indyjsko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej otrzymał nagrodę za całokształt działalności społecznej, charytatywnej i biznesowej przez ostatnie 30 lat.

J.J. Singh:

Dzięki otrzymaniu tak ważnej nagrody pośród całej społeczności indyjskiej w Polsce i podczas tak ważnego święta – Diwali – uczyniło, że poczułem się jeszcze bardziej wyjątkowo. Stowarzyszenie Tamil Sangam podjęło ogromny wysiłek, aby zjednoczyć całą społeczność i udało im się wyrobić sobie markę.

Nagrodę dla Ikony Biznesu w dziedzinie edukacji otrzymał dr Syed Ishaq Hussaini założyciel pierwszej w Polsce prywatnej szkoły International American School of Warsaw.

Dr Syed Ishaq Hussaini:

Jestem pod wrażeniem włożonej pracy w organizację tak wielkiego wydarzenia, dziękuję za uznanie oraz przyznanie nagrody oraz życzę dalszych sukcesów w działalności Stowarzyszenia Tamil Sangam w Polsce.

Wręczenie nagrody - Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick, Kalesha Yusuf Masthan, Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam i dr Syed Ishaq Hussaini
Wręczenie nagrody – Pani Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick, Kalesha Yusuf Masthan, Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam i dr Syed Ishaq Hussaini
fot. Ambasada Indii

Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick została uhonorowana nagrodą w kategorii Duma Narodu Indyjskiego za koordynację i przeprowadzenie wspólnie z rządem Indii akcji humanitarnej o kryptonimie „Ganges”.

Nagma Mohamed Mallick, Ambasador Indii w Polsce:

Jako ambasador stale przekonuję moich rodaków, by tworzyli mosty pomiędzy Indiami a Polską. Dotyczy to zarówno biznesu czy kultury, jak też innych dziedzin życia.

Wspólne zdjęcie - polscy dziennikarze z Panią Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick i Prezesem Stowarzyszenia Tamil Sangam Kalesha Yusuf Masthan
Wspólne zdjęcie – polscy dziennikarze z Panią Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick i Prezesem Stowarzyszenia Tamil Sangam Kalesha Yusuf Masthan
fot. Warszawa.pl

Nagrody zostały rozdane na festiwalu indyjskiego święta światła Diwali – „Grand Diwali Ball 2022”, organizowanym przez Stowarzyszenie Tamil Sangam w Polsce (Tamil Sangam Association of Poland”). W tym roku po raz pierwszy odbył się on z takim rozmachem i w tak prestiżowym towarzystwie. Do Warszawy przybyły ikony biznesu, przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, a także przedstawiciele władz Indii, Malezji, Sri Lanki i Polski.

Organizatorem wydarzenia „Grand Diwali Ball 2022” było Stowarzyszenie Tamil Sangam w Polsce we współpracy z organizacją Razvi Event, która odpowiadała za program kulturowy i oprawę muzyczna wydarzenia. Nad stroną gastronomiczną czuwała restauracja indyjska Curry King z Piaseczna, która jest niezwykle ceniona wśród społeczności indyjskiej w Polsce.

Monika Yusuf, współorganizatorka:

Data gali jest również nieprzypadkowa, ponieważ są to ostatnie dni święta Diwali,  święta zwycięstwa dobra nad złem i światła nad ciemnością. Jest to więc wspaniały moment na podsumowanie roku oraz podsumowanie działalności laureatów nagrody „Diamond elephant – prestigious award TSAP”.

Hindusi są bardzo pogodni i przyjaźni,  a ich stroje narodowe pełne blasku i pięknych pastelowych kolorów. Jak dowiedzieliśmy się w czasie rozmów kuluarowych, przygotowywany jest film, który opowiadać będzie o pomocy jaką niosły Indie polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej.

Dziennikarze na spotkaniu z Panią Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick, pomaga Kalesha Yusuf Masthan Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam
Dziennikarze na spotkaniu z Panią Ambasador Indii Nagma Mohamed Mallick – pomaga Kalesha Yusuf Masthan Prezes Stowarzyszenia Tamil Sangam
fot. Warszawa.pl

Indie

Warto wiedzieć, że Indie szczycą się nie tylko świetną pikantną kuchnią.

Są siódmym państwem świata pod względem powierzchni oraz największym pod względem liczby ludności, a także jest najludniejszą demokracją świata.
Liczba ludności (w 2021) wynosiła około 1 bilion 334 miliony osób.
Powierzchnia całkowita to 3 287 263 km².

W 2017 r. gospodarka indyjska była 6. na świecie pod względem PKB nominalnego oraz 3. pod względem parytetu siły nabywczej. Po reformach liberalizujących gospodarkę kraju z 1991 Indie stały się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata oraz zostały zaliczone do krajów nowo uprzemysłowionych. Jednak nadal mierzy się z problemem ubóstwa, korupcji, niedożywienia oraz słabo rozwiniętej publicznej opieki zdrowotnej. Indie posiadają broń jądrową oraz uważane są za mocarstwo regionalne. Indyjska armia jest 2. na świecie pod względem liczebności wojska oraz 4. pod względem wydatków na obronność. Indie są parlamentarną republiką federalną podzieloną na 28 stanów i 7 terytoriów.

Przemysł zatrudnia 13% ludności i wytwarza około 30% dochodu narodowego. Największymi jego gałęziami są: przemysł samochodowy, żelaza i stali, aluminium, przemysł włókienniczy, tekstylny i odzieżowy, farmaceutyczny, chemiczny i petrochemiczny (produkcja nawozów sztucznych), maszynowy, wydobywczy, elektryczny, gazowy, telekomunikacyjny, informatyczny i filmowy (Bollywood).

Rolnictwo, według danych z 2014 roku, dostarcza 18,1% PKB, a zatrudnia ponad 52% ludzi czynnych zawodowo. Główne uprawy to ryż, pszenica, proso, kukurydza, jęczmień, herbata, kawa, orzechy kokosowe, przyprawy, bawełna, juta i rośliny oleiste.
Indie należą do największych eksporterów herbaty.

Popularnym sportem w Indiach jest hokej na trawie. Reprezentacja Indii jest najbardziej utytułowaną drużyną w historii tego sportu. Na Igrzyskach Olimpijskich sportowcy z Indii wywalczyli dotychczas łącznie 9 złotych medali, z czego 8 z nich zdobyto właśnie w tej dyscyplinie drużynowej. Dużym uznaniem cieszy się również krykiet. W Indiach uprawia się wiele dyscyplin sportowych, które nie zyskały szerokiego uznania poza Azją, a często nawet poza Indiami. Zaliczają się do nich m.in. kabaddi (gra zespołowa), gilli danda (gra wywodząca się ze starożytności, pierwowzór baseballu, jedną z jej odmian jest klipa), kho kho (rozgrywana na świeżym powietrzu gra logiczna z elementami zabawy w berka), indyjskie sztuki walki takie jak Thang-ta, Silambam czy azjatyckie zapasy Pehlwani.
Piłka nożna cieszy się w Indiach umiarkowanym zainteresowaniem.

31 października 2022 18:00
[fbcomments]