0

Ufaj i inspiruj

Ufaj i inspiruj – Stephen M.R. Covey
fot. Wydawnictwo Studio Emka

Poradnik dla tych, którzy chcą zweryfikować swój styl zarządzania i współpracy z innymi.

Teoria Stephena M.R. Coveya odnosi się do metod zarządzania zasobami ludzkimi. W swoje książce promuje on stosunkowo odmienne podejście do tego zagadnienia. Ograniczające autorytarny nadzór, zwiększające rolę pozostawienia swobody i wiary w umiejętności ludzi. Zmieniające powszechnie obowiązujący styl dowodząco-kontrolujący na jak wskazuje tytuł ufająco-inspirujący.

Tematyka odnosi się w zasadzie do każdego. Bo zarówno szefowie, jak i pracownicy na co dzień stykają się z trudnymi relacjami w miejscu pracy. Zawarte w książce rady i uwagi mogą być pożyteczne w codziennym życiu. Autor bardzo wnikliwie podchodzi do tego. Podaje wiele przypadków ze swojej praktyki. Rozprawia się z mitami, wskazuje na negatywne konsekwencje innego podejścia.

Autor uwzględnia współczesne aspekty zarządzania. Na bieżąco weryfikuje swoje teorie ze zmianami jakie zachodzą. Takim najsilniejszym wstrząsem był okres pandemii, a co za tym idzie zwiększenie roli pracy zdalnej i zarządzania zespołem na odległość, za pomocą komputerowych sposobów komunikacji. Istotnym aspektem jest również podejście nowego pokolenia pracowników, wychowanych na popularności portali społecznościowych, często wrażliwych na opinię przełożonych (pokolenie płatków śniegu), skłonnych do częstych zmian zawodowych.

Doświadczenia autora wynika zarówno z jego obserwacji, jak i wieloletniej pracy jego ojca Stephena Coveya twórcy „teorii 7 nawyków skutecznego działania”, mówcy motywacyjnego, uznanego w 1996 roku za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Książka zawiera wiele osobistych wspomnień, także związanych z życiem rodzinnym. To prowadzi do refleksji, iż promowane metody przydatne są nie tylko w życiu zawodowym, ale również osobistych. Chociażby w małżeństwie, czy wychowaniu dzieci.

Książka jest napisana przystępnym językiem. Czytelny podział na zagadnienia (współczesne uwarunkowania, charakter pracy i miejsca jej wykonywania, analiza potrzeb siły roboczej, zaspokajanie potrzeb klientów), liczne przykłady praktyczne, przystępne słownictwo. Czyta się z zaangażowaniem. Warto odłożyć na niską półkę (może w miejscu pracy?), aby sięgać w przypadkach problemów w interakcjach z pracownikami.

Poradniki cechuje rosnąca popularność czytelnicza. Nie zawsze idzie ona w parze z użytecznością. W tym wypadku jest inaczej. Książka przedstawia spójne spojrzenie na tematykę zarządzania ludźmi. Powinna zainteresować każdego kierownika, dyrektora, prezesa i właściciela. Jak ktoś myśli że kierowanie zespołem jest łatwe i przyjemne to prezentuje naiwne podejście do rzeczywistości. A cierpią często zaangażowane, pracowite i źle wykorzystywane osoby. Zapewne znajdą się także czytelnicy, których nie przekona przedstawiona teoria. Ale nawet oni mogą wybrać z propozycji autora pewne zachowania pozwalające na zmianę swojego podejścia.

Ufaj i inspiruj – Stephen M.R. Covey
fot. Wydawnictwo Studio Emka
  • Autor: Covey Stephen M.R., Kasperson David, Covey McKinlee, Judd Gary T.
  • Tytuł: Ufaj i inspiruj. Jak prawdziwie wielcy przywódcy wyzwalają wielkość w innych
  • Premiera: 20.11.2023 r.
  • Wydawnictwo Studio Emka
2 kwietnia 2024 23:34
[fbcomments]