0

YKP Warszawa w Polskiej Lidze Żeglarskiej

Polska Liga Żeglarska 1 runda 1 ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r. Fot. Gwidon ART
Polska Liga Żeglarska – 1. runda 1. ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r.
fot. Gwidon ART

Załoga YKP Warszawa wystartowała o Grand Prix w 1. lidze Polskiej Lidze Żeglarskiej w klasie RS21.

Skład załogi to:

 • Maciek Dąbrowski,
 • Max Jabłecki
 • Konrad Masłowski (sternik),
 • Michał Tomaszewski.
Polska Liga Żeglarska załoga YKP Warszawa w 1. rundzie 1. ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r. Fot. Gwidon ART
Polska Liga Żeglarska załoga YKP Warszawa w 1 rundzie 1 ligi w Sztynortcie 19 -21 04 2024 r. Fot. Gwidon ART – w 1. rundzie 1. ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r.
fot. Gwidon ART

Debiutująca w 1. Lidze załoga szybko nawiązała kontakt z doświadczoną pierwszoligową czołówką. W rozegranych 14. wyścigach wygrała dwa, czterokrotnie zajęła drugie miejsca i raz trzecie zajmując 7. miejsce w tabeli.

W  Sztynorcie Grand Prix wygrała załoga Onboard przed Slavą Racing i Iskrą Gdynia.

Regaty rozpoczęły się od mocnego uderzenia… pogody.
Do umiarkowanego wiatru, opadów deszczu i niskiej temperatury, dołączyły opady śniegu, co sprawiło, że warunki stały się jeszcze trudniejsze dla zaczynających sezon 18 załóg, arbitrów i całej ekipy technicznej. Trasę ustawiono na jeziorze Łabap gwarantującym najbardziej stabilne warunki wiatrowe przy zachodnich i północnych wiatrach.

Pierwsze wyścigi to od razu niespodzianki, bo dwa zwycięstwa zanotowała osłabiona żeńska załoga Sztorm Grupy wyjątkowo z Agnieszką Łapińską na sterze zamiast etatowo prowadzącej Julii Szmit, oraz beniaminek BSA Flota Gdynia Kuby Wiedehefta.

Kolejne wyścigi to stabilne pływanie w czołówce Iskry Gdynia ze sternikiem Maciejem Sapiejką oraz Mariny Niesulice z kontuzjowanym Piotrem Kotwickim za sterem. Niezły początek i trzy trzecie miejsca zanotował kolejny beniaminek Port Mechelinki Michała Strusińskiego, a po słabym pierwszym wyścigu dobrą formę pokazała Slava Racing pod wodzą Piotra Mańczaka. Nerwowy start regat zanotowała załoga Garland Gliwice z faworyzowanym Markiem Stańczykiem na pozycji sternika oraz Odyssey Radka Sternickiego notując jeden wygrany wyścig, ale tez ostatnie miejsce po sytuacjach protestowych i karach arbitrów. Niespodzianką była słaba postawa Onboard Szymona Jabłkowskiego, stawianego w roli jednego z faworytów zajmującego po 3 wyścigach dopiero 12 miejsce.

Ale druga połowa dnia, już bez opadów śniegu i deszczu, to pokaz siły poznańskiej załogi, która wygrała kolejne 4 wyścigi i wskoczyła na fotel lidera na remisie punktowym z równo pływającymi Niesulicami. Tuż za nimi z pojedynczymi punktami straty plasowały się Iskra Gdynia, Slava Racing, Flota Gdynia, Port Mechelinki i Garland Gliwice co tylko potwierdzało fakt, że stawka jest bardzo wyrównana, a różnice w rankingu minimalne. Warto podkreślić, że na przestrzeni 14 rozegranych pierwszego dnia wyścigów, na czele rankingu mieliśmy aż 6 różnych liderów.

Drugi dzień przywitał uczestników silniejszym zimnym północnym wiatrem. Dobrze zaczął Garland Gliwice od miejsc 1-3-1 oraz Iskra z pozycjami 2 i 2. Niestety w 20 wyścigu ich jacht doznał awarii, musieli się wycofać i na ich konto dopisano 10 pkt, które zepchnęło ich z 1 na 4 miejsce rankingu. Słabiej zaczęła Slava od miejsc 5 i 6, ale potem zanotowała 2 wygrane i wróciła do walki o medale.

Doskonale pływała nowa załoga YKP Warszawa Konrada Masłowskiego, wygrywając 2 wyścigi  i 3 razy zajmując drugie miejsce awansując w tabeli z 13 miejsca na 7.

Wszystkie załogi z czołówki, notowały na przemian lepsze i gorsze wyścigi, a różnice punktowe były minimalne i o końcowych wynikach miała zdecydować ostatnia 14 seria wyścigów. Szanse na wygraną miało aż 5 załóg. Niestety przed wyścigiem, jacht Slavy uległ awarii i nie mogli oni wziąć udziału w ostatnim wyścigu otrzymując tzw. „zadośćuczynienie” w postaci średniej pkt z całych regat.

Garland zaryzykował agresywny start wiedząc, że muszę ostatni 28-my wyścig ukończyć na 1 lub 2 miejscu, dającym im wygraną w regatach. Niestety ryzyko się nie opłaciło, zanotowali falstart, 10 pkt i spadek w rankingu regat na 5 miejsce. Onboard, który prowadził w regatach praktycznie cały dzień, popłynął spokojnie kończąc wyścig na 3 miejscu, które dawało im wygraną w całych regatach z przewagą… 0,5 pkt nad Slavą.  Iskra wygrała ostatni wyścig i dzięki temu awansowała z 5 na 3 miejsce w tabeli ze stratą…0,5 pkt do Slavy! Niesulice nie wykorzystały szansy i notując 4 miejsce w ostatnim wyścigu, zapewniły sobie miejsce tuż za podium ze stratą 1 pkt do trzeciego miejsca.

Tak małych różnic nie zanotowano do tej pory w regatach Ligi, co znamionuje, że tegoroczny sezon będzie bardzo wyrównany i zacięty i możemy spodziewać się walki o medale do ostatniego wyścigu sezonu we wrześniu w Szczecinie

Wyniki 1 rundy 1. Ligi,

Sztynort 20-21.04.2024:

 1. Onboard Sailing Poznań                    – 48 pkt
 2. SLAVA Racing Sława                           – 48,5 pkt
 3. KS AMW Iskra Gdynia                        – 49 pkt
 4. KS Marina Niesulice                           – 50 pkt
 5. KW Garland Gliwice                           – 56 pkt
 6. BSA Flota Gdynia                                – 59 pkt
 7. Yacht Klub Polski Warszawa       – 62 pkt
 8. Port Mechelinki                                   – 66 pkt
 9. Yacht Club Białołęka                          – 67 pkt
 10. Sztorm Grupa Warszawa                    – 74 pkt
 11. Stowarzyszenie PPJK Warszawa       – 74 pkt
 12. MOWI Jachtklub Stoczni Gdańskiej – 76 pkt
 13. KŻ Hals Gostynin                                 – 77 pkt
 14. Odyssey Sailing Club Warszawa       – 80 pkt
 15. Etisoft 2KMM Sailing Team Gliwice – 82 pkt
 16. Olsztyński Klub Żeglarski                  – 88,3 pkt
 17. Yacht Club Sopot 2                              – 90 pkt
 18. UKS Navigo Sopot                               – 116 pkt

Nagrodę Dr Irena Eris dla najlepszych żeglarek regat zdobyły Katarzyna Harc i Barbara Mrozowicz z Onboard.

Katarzyna Harc i Barbara Mrozowicz z Onboard w 1. rundzie 1. ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r. Fot. Gwidon ART
Katarzyna Harc i Barbara Mrozowicz z Onboard. Polska Liga Zeglarska i najlepsze żeglarki – w 1. rundzie 1. ligi w Sztynortcie. 19 -21 04 2024 r.
fot. Gwidon ART

Kolejne regaty 1 Ligi odbędą się w Sopocie 18 i 19 maja, a w dniach 3-4 maja sezon zainauguruje Ekstraklasa regatami w Sztynorcie.

Organizatorzy PLŻ

 • Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są:
  MT Partners
  Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego.
 • Partnerem strategicznym projektu jest
  Polski Związek Żeglarski.
 • Partnerami Ligi są:
  Omida Logistics, Aura Marine, Odyssey Dealer Group, coffeedesk.pl, D-Boats, Garden Space, BETFAN, Garmin, Sportklub Polska, Vulcan T&C, Bryt Sails, Harken i RS Sailing Polska
 • Sponsorami Głównymi Ligi są:
  Nissan, Bank Pekao SA, Efaflex, Nice To Fit You, Plastimo i STBU.
 • Sponsorem Regat są:
  MEMUAK i Nowy Sztynort

Polska Liga Żeglarska

29 kwietnia 2024 08:58
[fbcomments]