0

Nagano Gold wygrywa 107. Wielką Warszawską

Wielka Warszawska 2020
fot. Marcin Banaszkiewicz

Wielką Warszawską, najpopularniejszą gonitwę w sezonie wyścigowym w Polsce, zgodnie z przewidywaniami ekspertów wygrał gość z Czech – Nagano Gold.

Twarde warunki w końcówce postawił mu jednak trzyletni Night Tornado. Ta dwójka wyraźnie wyprzedziła trzecią na mecie Nemezis, a pozostałym koniom pozostała rywalizacja o czwarte miejsce.

Bardzo solidne tempo narzucił Liaqura, za którym szybko ulokował się Hipop de Loire. Dalej biegły Plontier, Nemezis, Night Thunder, Petit i Night Tornado. Przedostatnia pozycję zajął Vincent Cheminaud na Nagano Gold, a peleton zamykał Delos. Stawka zgrupowała się przed wyjściem na prostą. Najszerzej galopowały Night Tornado i Nagano Gold, co usiłował wykorzystać Plontier. On pierwszy „skoczył” na prostej przy kanacie i przez chwilę prowadził. Środkiem dość ciężko ruszały Night Thunder i Nemezis, a polem Night Tornado oraz galopujący „w ręku” Nagano Gold. Wydawało się w tym momencie, że gość z Czech bez wysiłku odejdzie od stawki, ale pierwszy zaatakował Night Tornado. W tym momencie Vincent Cheminaud zaczął aktywniejszą jazdę na faworycie. Nagano Gold stanął do walki, ale Night Tornado podjął walkę. Dopiero tuż przed metą rywal uzyskał nieznaczną przewagę, potwierdzając ponadprzeciętną szybkość – finiszowe 500 m konie pokonały w 29,6 sek. a przecież Nagano Gold finiszował z dalszej pozycji. Czas gonitwy – 2’43,7” na torze elastycznym trzeba uznać za bardzo dobry.

Trenerem triumfatora jest Vaclav Luka.
Po biegu francuski dżokej powiedział, że sam skomplikował sobie życie ustawiając się na tak odległej pozycji. Warto dodać, że dla Nagano Gold, własności Syndikat V3J, to pierwsze zwycięstwo w tym roku. Wcześniej ogier zaliczył dwa bardzo udane starty we Francji w gonitwach G1 (drugi) i G2 (trzeci). To jeden z najlepszych, obok Caitano, koni w historii, które mieliśmy okazję gościć na Służewcu.

Wielka Warszawska,

G1 POL (kat. A), 2600 m – kolejność na mecie:

1. Nagano Gold – Vincent Cheminaud 60 kg, tr. Vaclav Luka (Czechy)
2. Night Tornado – S. Mura 56 kg, tr. K. Ziemiański
3. Nemezis – T. Lukasek 58 kg, tr. A. Walicki
4. Night Thunder – S. Mazur 57 kg, tr. A. Wyrzyk
5. Plontier – M. Srnec 60 kg, tr. A. Wyrzyk
6. Petit – M. Abik 56 kg, tr. K. Ziemiański
7. Hipop de Loire – A. Abaev 56 kg, tr. A. Wyrzyk
8. Delos – V. Popov 60 kg, tr. A. Walicki
9. Liaqura – K. Mazur 60 kg, tr. A. Walicki

Zespół Marketingu i Komunikacji Tor Wyścigów Konnych Służewiec

Fotoreportaż: Marcin Banaszkiewicz

11 października 2020 18:58